Úvod > Co chcete dělat? > Rozsedlina Studený průchod
Příroda

Rozsedlina Studený průchod

Přírodní skalní útvar Studený průchod se nachází v Příhrazských skalách 2 km jižně od Březiny. Jedná se o dlouhou puklinu ve skále, na jejímž vrcholu stála v roce 1866 rakouská dělostřelecká baterie.
Název tento průchod dostal pro své velmi chladné ovzduší i v letních měsících. Sníh se zde drží až do pozdního jara. Studený průchod je dlouhý kolem stovky metrů a výška stěn dosahuje až k metrům patnácti.

Lokalitou prochází Naučná stezka Příhrazské skály. Má 9 km a vede z parkoviště ve Dnebohu přes Drábské světničky a Mužský do Příhraz. Jednou ze zastávek je i Pseudokrasová propast, necelé 2 km od Studeného průchodu.

Propasti jsou typické geomorfologické útvary pro krasové reliéfy, ale některé propasti se mohou vytvořit i v nekrasových oblastech, především svahovým pohybem bloků nebo výmolovou činností vody. Takto vzniklé propasti se nazývají nekrasové nebo pseudokrasové. Propast je svislá k povrchu mířící dutina ohraničená ze všech stran stěnami. Důsledkem sesuvů ker je rozevíraní puklin v rozsedliny, které umožňují tvorbu pseudozávrtů. Těch je v Příhrazských skalách kolem šedesáti.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a penzion Na krásné vyhlídce

Restaurace a penzion Na krásné vyhlídce

Boseň, Středočeský kraj
Autocamping Příhrazy

Autocamping Příhrazy

Žďár, Středočeský kraj
Agarden restaurant

Agarden restaurant

Mnichovo Hradiště, Středočeský kraj
Agarden restaurant v Českém ráji

Agarden restaurant v Českém ráji

Boseň, Středočeský kraj