Úvod > Co chcete dělat? > Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl
Památky

Flascharův důl v Odrách – unikátní břidlicový důl

Důlní muzeum Flascharův důl v Odrách se nachází v lokalitě Nový Svět. Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo.
Zažijte naprosté ticho i všepohlcující tmu v jednom z pouhých dvou přístupných břidlicových dolů v České republice. Tajuplnou atmosféru dokreslí hořkosladké příběhy ze života nejen horníků, ale i zakladatele dolu či druhého a zároveň posledního majitele, po němž je důl pojmenován. Průvodce vám prozradí romantický původ názvu štoly Hortenzie, co je to tzv. slezský vrabčák nebo proč důl stále vypadá jako v roce 1918. Osvěžíte se nápoji vychlazenými „na osmém schodu“ přímo v dole a na závěr si vyzkoušíte, jak se speciálními nůžkami štípe břidlice.

Zázemí důlního muzea slouží nejen k prodeji vstupenek, ale také si tam návštěvníci dolu vyzvednou přilby, čelovky a ochranné pláště před vstupem do podzemí. Budova se nachází na lesním pozemku, bez přívodu vody a elektřiny, proto byla zvolena kontejnerová stavba, která je uložená na zídkách vybudovaných z břidlice a je opláštěna dřevěným deskovým obložením, které má imitovat hornickou boudu stávající v těchto místech.

Oderská břidlicová vrása je fenoménem, který se vymyká pravidlu. Vznikala ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo. Ostatní vrásy tvoří "jen" břidlicové desky. A právě oderská vrása bude největším lákadlem Flascharova dolu.

Důl se stal součástí projektu Technotrasa, který turistům představuje tři desítky technicky atraktivních míst regionu.

Flascharův důl je veřejnosti přístupný v období od 1. května do 30. října od středy do neděle v době od 9:00 do 17:00. Od 1. listopadu do 30. dubna je důl uzavřen z důvodu ochrany přírody.

PROHLÍDKU JE NUTNO REZERVOVAT V REZERVAČNÍM SYSTÉMU! Bez rezervace se vám může stát, že po příchodu k Flascharovu dolu zjistíte, že je prohlídka již kapacitně naplněna. 

Začátky prohlídek jsou v 9:00, 11:00, 13:00, 15:00. Začátky prohlídek mohou být přizpůsobeny zájmu návštěvníků a možnostem průvodců.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Amos ve Fulneku

Hotel Amos ve Fulneku

Fulnek, Moravskoslezský kraj
Restaurace U Martiny ve Fulneku

Restaurace U Martiny ve Fulneku

Fulnek, Moravskoslezský kraj