Úvod > Co chcete dělat? > Vodní mlýn v Bartošovicích
Památky

Vodní mlýn v Bartošovicích

Areál vodního mlýna s komplexem vodohospodářských staveb, budován od konce 15. století až do 20. století se po 17 letech oprav otevřel veřejnosti.
Areál vodního mlýna s komplexem vodohospodářských staveb, budován od konce 15. století až do století 20 se nachází v Bartošovicích na Novojičínsku. Objekty jsou zastřešeny sedlovými střechami z druhé poloviny a konce 19. století. Mlýnice včetně přilehlé místnosti pro turbíny a agregát je zachována bez úprav. Na řece Odře nad mlýnem je vybudován střechovitý dřevěný jez.

Mlýn výrazně poničila povodeň v roce 1997, od té doby přišly opravy na statisíce. Mlýn potřeboval opravu už před záplavami, kdy ho voda zaplavila do výšky 80 centimetrů. Po povodních se tak muselo rekonstruovat prakticky vše. Od počátku bylo cílem opravit mlýn tak, aby v něm lidé získali jasnou představu, jak to vypadalo, když se tam kdysi mlela mouka. 

Vodní mlýn je možné si prohlédnout po předchozí domluvě s majitelem, kterého mohou návštěvníci kontaktovat prostřednictvím facebookových stránek nebo bartošovického informačního centra. Mlýn je určen pro pořádání kulturních akcí a v rámci těchto akcí, jako jsou výstavy, různé vernisáže, koncerty, budou mít návštěvníci možnost zhlédnout i interiér mlýna s vymílačkou, rovinnými vysévačkami nebo reformou v chodu. Do budoucna se také připravuje projekce o historii mlýna a jeho rekonstrukci.

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace a penzion Vrtule

Restaurace a penzion Vrtule

Petřvald, Moravskoslezský kraj
Penzion Freudův sen Příbor

Penzion Freudův sen Příbor

Příbor, Moravskoslezský kraj
Domácí kuchyně v restauraci Na roli

Domácí kuchyně v restauraci Na roli

Petřvald, Moravskoslezský kraj
Hotel McLimon v Šenově u Nového Jičína

Hotel McLimon v Šenově u Nového Jičína

Šenov u Nového Jičína, Moravskoslezský kraj