!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Otevřené dveře vládních vil: kde můžete přespat a kam se vydat na výstavu nebo na prohlídku?
Otevřené dveře vládních vil: kde můžete přespat a kam se vydat na výstavu nebo na prohlídku?
"> "> "> "> "> "> ">

Otevřené dveře vládních vil: kde můžete přespat a kam se vydat na výstavu nebo na prohlídku?

Vydáno 8. dubna 2019 Památky
Rádi byste nahlédli do reprezentativních prostor rezidencí šéfů Sněmovny, Senátu anebo vládních vil? Prozradíme vám, kdy a které mají dveře dokořán. Vypravte se s portálem Kudy z nudy třeba do pražského Hrzánského paláce, Vládní vily v Luhačovicích či vládní vily v Brně.

Pražské paláce a Senát

Hrzánský palácCo byste řekli třeba nahlédnutí do Hrzánského paláce, který dnes slouží k reprezentačním účelům předsedy vlády České republiky? V roce 2019 zpřístupňuje Úřad vlády ČR Hrzánský palác pravidelně, a to každou první sobotu v měsíci od dubna až do srpna a pak také 1. května v rámci oslav 15. výročí vstupu České republiky do Evropské Unie. Prohlídky budou probíhat v organizovaných skupinách, přičemž jedna prohlídka trvá přibližně 40 minut. Palác je otevřen od 9:00 do 17:00 hodin, poslední prohlídka začíná v 16:00 hodin.

Úřad vlády ČR zpřístupňuje letos Lichtenštejnský palác veřejnosti hned v několika termínech. Poprvé bude otevřen 1. května u příležitosti oslav Svátku práce a poté se jako každý rok zapojí do projektu Open House, jehož cílem je ukázat veřejnosti prostory, do nichž se za normálních okolností lidé nemohou podívat. V rámci Open House budou ve dnech 18. a 19. května pro veřejnost připraveny komentované prohlídky v Hrzánském i Lichtenštejnském paláci.

Senát ČRNa státní svátek, ve středu 8. května, budou dveře dokořán také v Senátu Parlamentu ČR. Připraveny budou komentované prohlídky Valdštejnského paláce, v Kolovratském paláci bude prohlídka probíhat bez průvodců. Ve Valdštejnském paláci si mohou návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň či Mytologická chodba. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Zeleného a Růžového salonku. V již zmíněné Mytologické chodbě si navíc prohlédnete velmi zajímavou výstavu protokolárních darů, mezi nimiž se vyjímá například sada karafy se skleničkami zdobená českým granátem či křišťálový lev jako symbol české státnosti.

Kramářova vilaKdo by se chtěl letos podívat do Kramářovy vily, která slouží jako rezidence předsedy vlády České republiky, musí si počkat na druhou půli roku. Novobarokní vila se secesními prvky, kterou si na baště sv. Máří Magdalény nechali postavit první předseda vlády samostatného Československa Karel Kramář a jeho manželka Naděžda se letos otevře jen několikrát, a to v sobotu 5. října a 28. října.
 

Vládní vila v Luhačovicích: návrat do secese

Okrasná zahrada s vlastním parkovištěm, poloha na okraji lázeňského parku s dobrou dostupností do centra lázní Luhačovice a jen pár kroků k Jurkovičovu domu a vile Jestřabí, to je Vládní vila. Dnešní hotel s individuálním přístupem pro náročnější klienty tu stojí už více než 110 let.

Vila vznikla po roce 1906 jako letní sídlo c.k. stavebního rady Aloise O. Samohrda (1865–1917), proto se jí říkalo vila Samohrd. Na první pohled vás dodnes upoutají překrásné fresky malíře Ládi Nováka, který podle návrhů Mikoláše Alše vymaloval i dům U Rotta, dnešní hotel Rott, na Malém náměstí v Praze. Později sloužila jako reprezentační letní sídlo rodiny Josefa Andera, sběratele, mecenáše umění, podporovatele tenisu a fotbalu, a rovněž majitele firmy ASO – Ander a syn. Za první republiky firma vlastnila několik desítek obchodních domů po celém světě, například v Praze, Olomouci, Ostravě, Vídni i v peruánské Limě. Po znárodnění se obchody přejmenovaly na PRIOR, Anderovi ve vile bydleli až do roku 1984.

Vládní vila LuhačoviceVe Vládní vilu se objekt změnil po rozsáhlé rekonstrukci. Šlechtu Rakousko-uherské monarchie, kterou tu hostil svobodný zednář Alois Samohrd, vystřídaly stranické delegace a po sametové revoluci například Václav Klaus s manželkou Livií, Thomas George Baťa, dědic rodinného impéria, režisér Juraj Jakubisko a další známé osobnosti. Dnes se tu můžete ubytovat i vy, protože Vládní vila se proměnila v boutique hotel s rodinnou atmosférou. Při pobytu si můžete užít kombinaci secesních interiérů s moderním komfortem i bezprostřední blízkost lázeňského parku, kolonády, Slunečních lázní a dalších originálních staveb architekta Dušana Jurkoviče.
 

Vládní vila / Vila Stiassni v Brně

StiassniKdyž se v Brně zeptáte na Vládní vilu, každý ví, že máte na mysli Vilu Stiassni v Pisárkách. Ke svému zvláštnímu jménu přišla podobně jako vila Tugendhat, dokonce vznikla ve stejné době: pro svou rodinu ji nechal postavit Alfred Stiassni, významný podnikatel v textilním průmyslu a majitel továrny na vlněné zboží na Přízové ulici. Projekt svěřil tehdy velmi populárními brněnskému architektovi Ernstu Wiesnerovi, stavělo se v letech 1927–1929.

Dům obklopený rozlehlou zahradou v rezidenční vilové čtvrti rodina užívala jen deset let, v roce 1938 emigrovala a dožila v americkém Hollywoodu. Až do devadesátých let pak dům sloužil pro ubytování státních návštěv; nocovali tu například prezident Edvard Beneš, Nikita Chruščov či Fidel Castro. Od roku 2014 je vila Stiassni přístupná veřejnosti jako klasický památkový objekt; kromě interiérů si můžete prohlédnout i zahradu a výstavy.

Aktuálně je tu výstava připomínající průmysl na Moravě 1918 nebo výstava Hvězdy stříbrného plátna. S touto výstavou je ve vile Stiassni spojen i bohatý doprovodný program. Jeho vyvrcholením bude 4. 5. promítání vybraného filmu pro pamětníky spojené s komentovanou prohlídkou vily. Rodinám s dětmi doporučujeme tradiční a oblíbenou akci Velikonoce u paní Hermíny, která se bude konat 22. 4. na Velikonoční pondělí, kdy zaplní zahradu vily stovky vajíček, která děti hledají.
 

Benešova vila v Sezimově Ústí

Benešova vilaElegantní Benešova vila bude pro návštěvníky otevřena od 12. dubna až do konce října s výjimkou července a srpna vždy oba víkendové dny. Dny otevřených dveří této historicky významné a architektonicky cenné vily budou probíhat tradičně formou komentovaných exkurzí. Každý pátek jsou rovněž připraveny vzdělávací programy pro základní a střední školy. Pro širokou veřejnost je tradičně otevřeno vždy v sobotu a v neděli, a to od 10:00 do 17:00 hodin.

Vila Hany a Edvarda Benešových byla vystavěna v letech 1930 až 1931 podle projektu architekta Petra Kropáčka. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada. Také dnes je vila využívána jako reprezentační prostor předsedy vlády. V souladu s přáním Hany Benešové však má ale do objektu přístup i veřejnost.
Kramářova vila v Praze

Kramářova vila v Praze

Sídlo vysokých státních představitelů tvoří bezesporu nepřehlédnutelnou dominantu letenského panoramatu a je považováno za jednu z výrazných staveb pražské vilové architektury.

Černínský palác a zahrada v Praze

Černínský palác a zahrada v Praze

Zahrada Černínského paláce v Praze, kde sídlí ministerstvo zahraničí, bývá v hlasvní turistické sezoně přístupná veřejnosti. Původně barokní zahrada byla vybudována na konci 17. století významnými architekty tehdejší doby. V 19. století byla zahrada přeměněna do podoby anglického parku.

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Vila Stiassni v Brně-Pisárkách

Městská vila manželů Alfreda a Hermine Stiassnych s velkoryse koncipovanou zahradou, postavená mezi lety 1927-28 podle návrhu Ernesta Wiesnera, je jedním z dokladů mezinárodního významu brněnské meziválečné architektury.

Benešova vila v Sezimově Ústí

Benešova vila v Sezimově Ústí

Rozsáhlý areál Benešovy vily se nachází v Sezimově Ústí, na soutoku Kozského potoka a Lužnice, a to na místě, kde podle tradice kázával mistr Jan Hus. Osobitý a zvláštní styl domu manželů Benešových byl ovlivněn jihofrancouzskou architekturou a doplňuje jej rozsáhlá pěstěná zahrada.

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Prohlídky Senátu Parlamentu České republiky ve Valdštejnském paláci

Senát Parlamentu ČR sídlí v Praze 1 na Malé Straně a patří mu tři paláce: Valdštejnský, včetně Valdštejnské zahrady, Kolovratský a Malý Fürstenberský palác. V opravdu reprezentativních prostorách těchto paláců se konají pravidelné prohlídky, které určitě stojí za návštěvu.

Boutique hotel Vládní vila v Luhačovicích

Boutique hotel Vládní vila v Luhačovicích

V současné době slouží vila jako atraktivní boutique hotel s rodinnou atmosférou a individuálním přístupem pro náročnou klientelu.

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Památník dr. Edvarda Beneše v Sezimově Ústí

Památník dr. Edvarda Beneše, prezidenta republiky je věnován státnickému dílu a demokratickému odkazu druhého československého prezidenta Edvarda Beneše a zároveň jeho rodinnému životu v Sezimově Ústí.

Kolovratský palác v Praze - jedno ze sídel Senátu

Kolovratský palác v Praze - jedno ze sídel Senátu

Dvoukřídlý pozdně barokní palác dala postavit po roce 1784 Marie Barbora hraběnka Černínová z Chudenic se svým manželem, pravděpodobně podle plánů architekta Palliardiho jako honosné šlechtické sídlo, jež v době klasicismu mělo připomenout palácový typ vrcholného baroka.