Úvod > Co chcete dělat? > S kolem kolem Telče
Letní sporty

S kolem kolem Telče

Zajímavý cyklovýlet Vysočinou. Území Vysočiny spojuje úrodnou Moravu s krásným kopcovitým reliéfem Čech. Potkávají se zde vrcholy Žďárských vrchů a Železných hor s Národním parkem Podyjí.

Vydejte se z Telče po cyklotrase č. 16 přes Kostelní Myslovou (4 km), Zadní Vydří (1,8 km), kolem Židovského hřbitova (1,1 km), (možno zajet do Kostelního Vydří – 2,5 km) po cyklotrase č. 5124 přes Velký Pěčín (1,4 km), Černíč  (1,1 km), Strachoňovice (3 km), Dolní Vilímeč (2,5 km), Červený Hrádek (1,7 km), zde se dáte po silnici č. 407 do Nové Říše (2,5 km), odtud pak po cyklotrase č. 5125, přes Vystrčenovice (2,5 km), Zvolenovice (2,5 km) do Telče kolem rozhledny Oslednice (3,5 km).

Délka trasy:
27,6 km 

Zajímavosti na trase:

 • Náglův statek (do roku 1909 mlýn) je jedinečnou stavbou v klasicistním slohu, svým charakterem se blížící architektuře venkovského zámečku. Nachází se v obci Kostelní Myslová, která byla rodištěm a působištěm židovského malíře Františka Mořice Nágla. Statek bohužel není zrekonstruován a nedoporučujeme vstup do budov.
 • Náglova naučná stezka – vede kolem Náglova statku, vhodná pro pěší i pro jezdce na koni.
 • Kuželková dráha – venkovní dráha se nachází na návsi v obci Kostelní Myslová, kde také naleznete příjemné odpočívadlo s posezením a stojan s pitnou vodou.
 • Židovský hřbitov u Zadního Vydří – používaný do roku 1880, s asi 150 dochovanými náhrobky.
 • Shluky mravenišť u Zadního Vydří – obří mraveniště naleznete v lese při cestě z Myslůvky do Kostelního Vydří.
 • Klášter Karmelitánů a kostel P. Marie Karmelské – pozdně barokní poutní areál nad obcí Kostelní Vydří. Původní gotický kostel vznikl v roce 1310 a byl zničen požárem. V areálu kláštera je vydavatelství a prodejna literatury.
 • Tvrz v Černíči – pod hrází Černíčského rybníka se nachází rozsáhlý areál mlýna s mohutnou věží z lomového kamene – s největší pravděpodobností gotická vodní tvrz.
 • Stará planá hrušeň „Pastouška“ – tento více než 100 let starý ovocný strom naleznete v obci Dolní Vilímeč hned vedle kaple.
 • Kaple sv. Cyrila a Metoděje z roku 1728.
 • Premonstrátský klášter s kostelem sv. Petra a Pavla v Nové Říši byl založen v roce 1211. Klášterní a farní kostel sv. Petra a Pavla je barokní stavbou z konce 17. století, který je vyzdoben freskami. Skutečnými skvosty jsou dřevěná kazatelna a barokní varhany. Za zmínku stojí vzácná klášterní knihovna – přes 20.000 svazků s četnými rukopisy (nejstarší z 12. století).
 • KALVÁRIE – místo na kopci nad Novou Říší směrem na Zdeňkov nazývané též ”Na spravedlnosti”, dřívější popraviště. V roce 1863, u příležitosti tisíciletého výročí cyrilometodějské misie, zde byl postaven kříž a o deset let později, zásluhou městečka Nová Říše a zdejšího kláštera, křížová cesta. Z původních třinácti kaplí se jich dodnes zachovalo deset.
 • Brázdův mlýn – mohutný patrový objekt s erbem ve štítě, dalšími hospodářskými budovami a pilou se nachází asi 1 km od Nové Říše v směru do Telče. Ve svahu za mlýnem stojí kostel sv. Kříže z r. 1712. Nad mlýnem je Brázdův rybník, ve kterém se můžete vykoupat.
 • Rozhledna Oslednice (556,8 m) – na okraji Telče, vyhlídkový ochoz ve výšce 31,2 m, tel.567 213 325, přístupná je v letních měsících.

Provozovatel

Informační středisko Telč

Náměstí Zachariáše z Hradce 10
588 56 Telč
Tel.:
+420 567 112 407
Email:
info@telc-etc.cz
WWW:
www.telc.eu
GPS:
49,184260 15,452911
 
 

Časová náročnost

5,0 hodin

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel U Černého orla v Telči

Hotel U Černého orla v Telči

Telč, Kraj Vysočina
Restaurace Amigo

Restaurace Amigo

Telč, Kraj Vysočina
Švejk Restaurant v Telči

Švejk Restaurant v Telči

Telč, Kraj Vysočina