Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Na kole krajem biskupských rybníků
Chalupa Maxe Švabinského v Kozlově
Letní sporty

Na kole krajem biskupských rybníků

Už od 16. století bylo na území dnešní turistické oblasti Českomoravské pomezí zakládáno mnoho rybníků. Olomoučtí i litomyšlští biskupové se tak snažili povznést hospodářství v tomto regionu. Během výletu si kromě několika rybníků prohlédnete i okolní krajinu z rozhledny na Kozlovském vrchu.
Svitavy patřily od 13. století olomouckým biskupům. Ti se od 16. století snažili vylepšit hospodářskou situaci zakládáním rybníků. Litomyšlský biskup nezůstal nic dlužen a na svém majetku v okolí Opatova založil množství rybníků, které dodnes existují. Krajina kolem Semanína byla pro rybníkářství příhodná, vždyť v blízkosti Mikulče pod Javornickým hřebenem je prameniště řeky Svitavy, která kdysi tvořila i hranici olomouckého a litomyšlského panství a také hranici mezi Čechami a Moravou.

Popis trasy (celkem 42,4 km):
4033 Svitavy, náměstí Míru – Lačnov – Opatovec (6,5 km); 182 Opatovec – přejezd železniční tratě za Opatovcem (1,8 km); neznačeno podél kolejí a nádraží v Opatově (1,2 km); 4202 od odbočky nedaleko nádraží v Opatově – u sv. Antoníčka (2,0 km); 24 u sv. Antoníčka – Semanín (5,2 km); 4219 Semanín – odbočka na hřeben u bývalé hájovny (3,3 km); 4047 odbočka na hřeben u bývalé hájovny – Psí kuchyně (5,1 km); 4205 Psí kuchyně – Mikuleč (5,1 km); neznačeno obcí Mikuleč – Javornický hřeben (2,7 km); 4028 Javornický hřeben – odbočka na neznačenou trasu pod kopcem na hřeben (5,5 km); neznačeno po odbočku na městský okruh (0,2 km); MO ve Svitavách (3,8 km).

Okruh je veden převážně po značených cyklotrasách, které jsou z důvodu návaznosti a atraktivity okruhu doplněny o čtyři neznačené úseky. Povrchy tras jsou asfaltové, šotolinové a lesní cesty vhodné pro trekkingová a horská kola. Trasa je středně obtížná, náročné je stoupání v obci Semanín a sjezd ke Psí kuchyni. Trasa není frekventovaná, na lesní úseky je vjezd vozidel většinou zakázán.

Od května do září můžete na svých toulkách Českomoravským pomezím využít také služeb cyklobusu (více na www.ceskomoravskepomezi.cz/cyklobusy).

Atraktivity na trase:
 • historické centrum ve Svitavách s přehlídkou měšťanských loubených domů a vyhlídkou z věže kostela Navštívení Panny Marie
 • svitavské městské muzeum s expozicí Historie praní a prací techniky, Hledání hvězdy Davidovy a unikátním mechanickým vyřezávaným betlémem
 • chalupa rodiny Vejrychovy v Kozlově, jejíž štít zdobí malba dvou prosebníků a sv. Václava od Maxe Švabinského
 • rozhledna na Kozlovském kopci a chata Maxe Švabinského s možností občerstvení
Odpočinková místa:
 • kryté odpočívadlo u sv. Antoníčka za obcí Opatov
 • hostince a restaurace v obcích Opatovec a Semanín
 • rekreační areál Brand u rybníka Rosnička
 • park Jana Palacha s kavárnou
Koupání:
 • koupaliště nebo krytý bazén ve Svitavách
 • rybník Rosnička ve Svitavách
 • rybníky Sychrovec a Pařez v Opatovci, rybník Vidlák v Opatově
Poznejte ještě více míst turistické oblasti Českomoravské pomezí a zapojtese do soutěže Kouzelné putování, kde každoročně hrajeme o hodnotné ceny jako mobil, tablet či víkendové pobyty!  

Betlém a adventní čas ve Svitavách

Velký svitavský mechanický betlém a adventní herna, neděle 27. listopadu 2022 – neděle 8. ledna 2023, Městské muzeum a galerie ve Svitavách.
Svitavy, Pardubický kraj

Vánoce v muzeu

Smažení tradičních vánočních hnízd, zdobení perníčků, pletení vánoček, pečení cukroví, zdobení a prodej vánočních skleněných baněk, pouštění lodiček z ořechových skořápek a další vánoční zvyky, výroba a prodej drobných tradičních dárků, adventních věnců, svícnů, přáníček či PF.
Svitavy, Pardubický kraj

Královský advent na hradě Svojanov

Adventní čas na Svojanově tradičně oživují adventní prohlídky hradu. Uprostřed vánočního shonu si mohou návštěvníci odpočinout v prostorách vánočně vyzdobeného hradu, kde se také dovědí spoustu zajímavostí o adventních a vánočních zvycích a tradicích. K tomu je připravený také další program.
Svojanov, Pardubický kraj

Královský advent na hradě Svojanov

Adventní čas na Svojanově tradičně oživují adventní prohlídky hradu. Uprostřed vánočního shonu si mohou návštěvníci odpočinout v prostorách vánočně vyzdobeného hradu, kde se také dovědí spoustu zajímavostí o adventních a vánočních zvycích a tradicích. K tomu je připravený také další program.
Svojanov, Pardubický kraj

Výlet kolem Žabky

Nenáročná trasa výletu vás zavede do okolí historického města Svitavy. Mírně zvlněná krajina Českomoravského pomezí byla osídlena počátkem 13. století, ale nejvíce pamětihodností se dochovalo až z 18. a 19. století.
Svitavy, Pardubický kraj

Trstěnickou stezkou na kole

Pojďte se s námi toulat malebnou krajinou Českomoravského pomezí. Někdy v průběhu 13. století byla vytvořena středověká komunikační síť přibližně v takové podobě jako nyní. Důležitá cesta spojila Svitavy s Litomyšlí, která dále pokračovala směrem na královské město Polička.
Svitavy, Pardubický kraj

Po stopách loupeživých rytířů

Na vyvýšenině kousek od Svitav stával ve 13. století hrad loupeživého rytíře Bedřicha ze Šonburku, který se vydal na scestí a podlehl mámení lehce nabytého bohatství. Do obcí, které rytíř při svých výpravách ohrožoval, vás zavede jedna z tras cyklovýletů po turistické oblasti Českomoravské pomezí.
Svitavy, Pardubický kraj

Na kole krajinou slovanských hradišť i za vláčkem

Během cyklovýletu Českomoravským pomezím projedeme půvabnou krajinou v okolí Mladějova. Uvidíme stopy středověkého osídlení v podobě Mladějovského hradiska i důlní činnosti, kterou připomíná mladějovská úzkokolejka. Historii oblasti připomíná i zachovalá lidová architektura v mnoha obcích na trase.
Svitavy, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Restaurace U Zvonečku se nachází v blízkosti centra Svitav, na křižovatce u hlavní pošty. Restaurace nabízí stylové prostředí, které doplňuje nábytek z masivu a starožitná dekorace včetně nezbytných zvonečků.
Svitavy, Pardubický kraj

Garni Hotel Svitavy

Garni Hotel Svitavy nabízí ubytování nadstandartní úrovně za příznivou cenu. Nově zrekonstruovaný hotel je umístěn v klidné čtvrti města v těsné blízkosti krytého plaveckého bazénu a koupaliště jen několik minut chůze od překrásného svitavského náměstí.
Svitavy, Pardubický kraj

Stellplatz parkoviště Svitavy

V prostoru nevyužívané továrny ve Svitavách najdete zpevněné parkoviště nejen pro karavany, ale i pro auta a autobusy. Parkovací plocha pojme 104 osobních aut a 4 autobusy s vyhrazenými místy pro tělesně postižené. Najdete zde i základní vybavení pro servis obytných vozů.
Svitavy, Pardubický kraj

Kavárna v parku ve Svitavách

Kavárna v parku nabízí příjemné posezení, výbornou kávu značky Julius Meinl, vitrínu plnou dortů, zmrzlinu, široký sortiment plný limonád, vybraných druhů alkoholu a míchaných nápojů. Na čepu Vás jistě potěší Bernard 11°.
Svitavy, Pardubický kraj