Úvod > Co chcete dělat? > Na kole krajem biskupských rybníků

Na kole krajem biskupských rybníků

Letní sporty
Už od 16. století bylo na území dnešní turistické oblasti Českomoravské pomezí zakládáno mnoho rybníků. Olomoučtí i litomyšlští biskupové se tak snažili povznést hospodářství v tomto regionu. Během výletu si ale neprohlédnete pouze několik rybníků, trasa vás zavede třeba i k rozhledně na Kozlově.
Svitavy patřily od 13. století olomouckým biskupům. Ti se od 16. století snažili vylepšit hospodářskou situaci zakládáním rybníků. Litomyšlský biskup nezůstal nic dlužen a na svém majetku v okolí Opatova založil množství rybníků, které dodnes existují. Krajina kolem Semanína byla pro rybníkářství příhodná, vždyť v blízkosti Mikulče pod Javornickým hřebenem je prameniště řeky Svitavy, která kdysi tvořila i hranici olomouckého a litomyšlského panství a také hranici mezi Čechami a Moravou.

Popis trasy (celkem 41,3 km): 4033 Svitavy náměstí Míru – obchodní dům Centrum (0,4 km); neznačeno od obchodního domu Centrum – odbočku na ulici Zadní v Lačnově (1,2 km); 4033 Lačnov – Opatovec (5,3 km); 182 Opatovec – přejezd železniční tratě za Opatovcem (1,7 km); neznačeno podél kolejí a nádraží v Opatově (1,2 km); 4202 od odbočky nedaleko nádraží v Opatově – u sv. Antoníčka (2,0 km); 4033 u sv. Antoníčka – Semanín (4,7 km); 4219 Semanín – odbočka na hřeben u bývalé hájovny (3,3 km); 4047 odbočka na hřeben u bývalé hájovny – Psí kuchyně (5,3 km); 4205 Psí kuchyně – Mikuleč (5,3 km); neznačeno obcí Mikuleč - Javornický hřeben (2,9 km); 4033 Javornický hřeben – odbočka na neznačenou trasu pod kopcem na hřeben (6,4 km); neznačeno po odbočku na městský okruh (0,9 km); MO ve Svitavách (0,7 km).

Okruh je veden převážně po značených cyklotrasách, které jsou z důvodu návaznosti a atraktivity okruhu doplněny o čtyři neznačené úseky. Povrchy tras jsou asfaltové, šotolinové a lesní cesty vhodné pro trekkingová a horská kola. Trasa je středně obtížná, náročné je stoupání v obci Semanín a sjezd ke Psí kuchyni. Trasa není frekventovaná, na lesní úseky je vjezd vozidel většinou zakázán.

Využijte Bonus pas Českomoravského pomezí, který přináší zajímavé slevy a bonusy na mnoha místech regionu. Celkem můžete čerpat 55 slev a bonusů na hradech, zámcích a dalších památkách, v muzeích a galeriích, ale také v informačních centrech, sportovních, wellness a ubytovacích zařízeních či restauracích a kavárnách. Podrobné informace najdete na stránkách Bonus pasu (www.ceskomoravskepomezi.cz/bonus-pas).

Od července do září můžete na svých toulkách Českomoravským pomezím využít také služeb cyklobusu (více na www.ceskomoravskepomezi.cz).

Atraktivity na trase: Svitavy (historické centrum, expozice Historie praní a prací techniky a Hledání hvězdy Davidovy v místním muzeu); Kozlov (chalupa rodiny Vejrychovy, jejíž štít zdobí malba dvou prosebníků a sv. Václava od Maxe Švabinského); Kozlovský kopec (rozhledna, chata Maxe Švabinského).

Odpočinková místa a občerstvení: Kryté odpočívadlo u sv. Antoníčka za obcí Opatov, hostince a restaurace v obcích Opatovec a Semanín, park Jana Palacha s nově otevřenou kavárnou a informačním místem.

Vyhlídky do kraje: Nad Semanínem u motokrosového závodiště výhled směrem na Českou Třebovou.

Koupání: Koupaliště ve Svitavách; rybník Rosnička ve Svitavách; krytý bazén ve Svitavách, rybníky Sychrovec a Pařez v Opatovci, rybník Vidlák v Opatově.
Celý popis
Naposledy změněno: 7. 10. 2019
28.3.
Svitavská desítka 2020

Svitavská desítka 2020

Svitavy, Východní Čechy
14.3.
10 jarních kilometrů

10 jarních kilometrů

Kunčina, Východní Čechy
28.2.
29.2.
V rytmu swingu IV.

V rytmu swingu IV.

Česká Třebová, Východní Čechy
14.3.
17.5.
Ptáci - poslové jara

Ptáci - poslové jara

Polička, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Svitavy, Východní Čechy
Garni Hotel Svitavy

Garni Hotel Svitavy

Svitavy, Východní Čechy
Svitavský pivovárek Na Kopečku

Svitavský pivovárek Na Kopečku

Svitavy, Východní Čechy
Bowling a restaurace Maják Svitavy

Bowling a restaurace Maják Svitavy

Svitavy, Východní Čechy