Úvod > Co chcete dělat? > Na kole krajem biskupských rybníků

Na kole krajem biskupských rybníků

Letní sporty
Už od 16. století bylo na území dnešní turistické oblasti Českomoravské pomezí zakládáno mnoho rybníků. Olomoučtí i litomyšlští biskupové se tak snažili povznést hospodářství v tomto regionu. Během výletu si kromě několika rybníků prohlédnete i okolní krajinu z rozhledny na Kozlovském vrchu.
Svitavy patřily od 13. století olomouckým biskupům. Ti se od 16. století snažili vylepšit hospodářskou situaci zakládáním rybníků. Litomyšlský biskup nezůstal nic dlužen a na svém majetku v okolí Opatova založil množství rybníků, které dodnes existují. Krajina kolem Semanína byla pro rybníkářství příhodná, vždyť v blízkosti Mikulče pod Javornickým hřebenem je prameniště řeky Svitavy, která kdysi tvořila i hranici olomouckého a litomyšlského panství a také hranici mezi Čechami a Moravou.

Popis trasy (celkem 42,4 km):
4033 Svitavy, náměstí Míru – Lačnov – Opatovec (6,5 km); 182 Opatovec – přejezd železniční tratě za Opatovcem (1,8 km); neznačeno podél kolejí a nádraží v Opatově (1,2 km); 4202 od odbočky nedaleko nádraží v Opatově – u sv. Antoníčka (2,0 km); 24 u sv. Antoníčka – Semanín (5,2 km); 4219 Semanín – odbočka na hřeben u bývalé hájovny (3,3 km); 4047 odbočka na hřeben u bývalé hájovny – Psí kuchyně (5,1 km); 4205 Psí kuchyně – Mikuleč (5,1 km); neznačeno obcí Mikuleč - Javornický hřeben (2,7 km); 4028 Javornický hřeben – odbočka na neznačenou trasu pod kopcem na hřeben (5,5 km); neznačeno po odbočku na městský okruh (0,2 km); MO ve Svitavách (3,8 km).

Okruh je veden převážně po značených cyklotrasách, které jsou z důvodu návaznosti a atraktivity okruhu doplněny o čtyři neznačené úseky. Povrchy tras jsou asfaltové, šotolinové a lesní cesty vhodné pro trekkingová a horská kola. Trasa je středně obtížná, náročné je stoupání v obci Semanín a sjezd ke Psí kuchyni. Trasa není frekventovaná, na lesní úseky je vjezd vozidel většinou zakázán.

Od května do září můžete na svých toulkách Českomoravským pomezím využít také služeb cyklobusu (více na www.ceskomoravskepomezi.cz/cyklobusy).

Atraktivity na trase:
 • historické centrum ve Svitavách s přehlídkou měšťanských loubených domů a vyhlídkou z věže kostela Navštívení Panny Marie
 • svitavské městské muzeum s expozicí Historie praní a prací techniky, Hledání hvězdy Davidovy a unikátním mechanickým vyřezávaným betlémem
 • chalupa rodiny Vejrychovy v Kozlově, jejíž štít zdobí malba dvou prosebníků a sv. Václava od Maxe Švabinského
 • rozhledna na Kozlovském kopci a chata Maxe Švabinského s možností občerstvení
Odpočinková místa:
 • kryté odpočívadlo u sv. Antoníčka za obcí Opatov
 • hostince a restaurace v obcích Opatovec a Semanín
 • rekreační areál Brand u rybníka Rosnička
 • park Jana Palacha s kavárnou
Koupání:
 • koupaliště nebo krytý bazén ve Svitavách
 • rybník Rosnička ve Svitavách
 • rybníky Sychrovec a Pařez v Opatovci, rybník Vidlák v Opatově
Poznejte ještě více míst turistické oblasti Českomoravské pomezí a zapojtese do soutěže Kouzelné putování, kde každoročně hrajeme o hodnotné ceny jako mobil, tablet či víkendové pobyty!  
Celý popis
Naposledy změněno: 5. 5. 2020
Na pomezí Čech a Moravy

Na pomezí Čech a Moravy

Svitavy, Východní Čechy
Výlet kolem Žabky

Výlet kolem Žabky

Svitavy, Východní Čechy
Na kole na hlásku hradu Svojanova

Na kole na hlásku hradu Svojanova

Svitavy, Východní Čechy
Trstěnickou stezkou na kole

Trstěnickou stezkou na kole

Svitavy, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Svitavy, Východní Čechy
Garni Hotel Svitavy

Garni Hotel Svitavy

Svitavy, Východní Čechy
Svitavský pivovárek Na Kopečku

Svitavský pivovárek Na Kopečku

Svitavy, Východní Čechy
Bowling a restaurace Maják Svitavy

Bowling a restaurace Maják Svitavy

Svitavy, Východní Čechy