Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Kolem starých dolů na kole
Hrebecské dulní stezky
Letní sporty

Kolem starých dolů na kole

Přijměte pozvání na cyklistický výlet Českomoravským pomezím. Pojďte s námi poznávat přírodní krásy a krajinu, která svým nerostným bohatstvím dávala obživu mnoha generacím obyvatel žijících v oblasti Hřebečského hřbetu mezi Svitavami a Moravskou Třebovou.
Svitavy byly ve středověku chráněny pouze opevněnými kostely, na jejichž stavbu bylo využíváno kamene z okolních lomů. Takové lomy byly roztroušeny po celém okolí a kamene bylo dostatek. Kámen využívaly i okolní obce Hradec nad Svitavou a Sklené. Kolem osady Hřebeč byla situace jiná. Těžilo se zde a těží mnoho surovin – od žáruvzdorných lupků po uhlí. Našlo se dokonce i zlato. Není divu, že zdejší kámen a dřevem oplývající hluboké hvozdy byly využity při stavbě Mladějovského hradiska. Horní díla jsou sice většinou zaniklá, ale přesto dobře patrná v terénu.

V roce 2010 byl v oblasti Hřebče otevřen unikátní systém Hřebečských důlních stezek. Jedná se o síť naučných stezek určených pro pěší i cyklisty s několika vyhlídkovými plošinami, rozhlednami a technickými památkami přibližuje historii těžební činnosti na Hřebči. Během našeho putování se dostaneme i do Mladějova. V prostorách zdejšího Průmyslového muzea si prohlédnete různé typy parních i motorových lokomotiv, drezín a dalších průmyslových exponátů. Od května do září je pro vás vždy v sobotu připravena možnost projížďky vláčkem taženým parní lokomotivou. Milovníci vojenské historie si jistě nenechají ujít každoroční vzpomínkovou akci s názvem Mladějov – Blosdorf 1915 jejíž součástí je také rekonstrukce bitvy z první světové války nebo noční jízda vlaku s parní lokomotivou.

Popis trasy (57,8 km): 4022 Svitavy – Hradec nad Svitavou (5,6 km); 4024 Hradec nad Svitavou – Sklené (3,9 km); 4064 Sklené – Mariánský obraz na hřebenu Rohová (5,9 km); 4029 Mariánský obraz – Hřebeč (6,4 km); turistická červená – Hřebeč – Víska u Dětřichova (7,3 km); turistická žlutá – Víska u Dětřichova – odbočka na křižovatku ve směru do Mladějova (1,5 km); turistická zelená – křižovatka se žlutou u odbočky do obce Mladějov – Mladějovské hradisko – odbočka na červenou k obci Helvíkov (0,6 km); turistická červená – odbočka na červenou k obci Helvíkov – Helvíkov (2,0 km); neznačeno – Helvíkov – odbočka na trasu 4045 u rybníku Hvězda za obcí Opatov (6,0 km); 4045 odbočka u rybníku Hvězda za obcí Opatov – odbočka V Zádolkách (3,4 km); 4045 V Zádolkách – Starý Valdek (6,3 km); turistická modrá – Starý Valdek – rybník Rosnička (5,3 km); MO – rybník Rosnička – náměstí Míru ve Svitavách (2,9 km).

Atraktivity na trase: Svitavy (historické centrum, expozice Historie praní a prací techniky a Hledání hvězdy Davidovy v místním muzeu); Průmyslové muzeum a úzkokolejka v Mladějově, Hřebečské důlní stezky – naučné stezky s několika vyhlídkovými věžemi a altány seznamující s historií lidské činnosti, památkami i přírodními zajímavostmi na Hřebečském hřbetu vedou k několika bývalým dolům, které se v této lokalitě nacházejí.

Odpočinková místa a občerstvení: Mariánský obraz za obcí Sklené; restaurace Teta v Koclířově – Hřebči; informační tabule a odpočívadlo za Vískou u Dětřichova; Mladějovské hradisko – zastřešená rozhledna a odpočívadlo; turistické altány Hřebečských důlních stezek; park Jana Palacha ve Svitavách s nově otevřeným informačním centrem a kavárnou.

Rozhledny a vyhlídková místa: Nad obcí Kamenná Horka vyhlídka směrem na Svitavy před odbočkou na Hřebeč; rozhledny a vyhlídkové plošiny Hřebečských důlních stezek; věž kostela Navštívení Panny Marie ve Svitavách.
 
Koupání: V obci Svitavy městské koupaliště a krytý plavecký bazén nebo u rybníku Rosnička. V obci Starý Valdek u rybníku Pařez nebo v Opatovci u rybníku Sychrovec. Jedná se o náročnější trasu vhodnou zejména pro trekingová a horská kola.

Využijte Bonus pas Českomoravského pomezí, který přináší zajímavé slevy a bonusy na mnoha místech regionu. Celkem můžete čerpat 55 slev a bonusů na hradech, zámcích a dalších památkách, v muzeích a galeriích, ale také v informačních centrech, sportovních, wellness a ubytovacích zařízeních či restauracích a kavárnách.

Klání Klášter

Klání Klášter je středověký fantasy outdoor larp vhodný pro larpové začátečníky i pokročilé, děti i dospělé.
Třebařov, Pardubický kraj

StageArtCz: K-PAX – Svět podle Prota

Světový bestseller a filmový hit v divadelním provedení a české premiéře. Kouzelný příběh lidí, které možná navštívila bytost z hvězd.
Lanškroun, Pardubický kraj

Kollárovci

Kapela Kollárovci je originální seskupení mladých hudebníků, kteří rozdávají radost a zábavu nejen doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Do Lanškrouna zamíří 1. března 2023.
Lanškroun, Pardubický kraj

Travesti show Techtle Mechtle – Dokud nás smrt nerozdělí

Nejúspěšnější česká travesti show TECHTLE MECHTLE přiváží novou divadelní show ,,Dokud nás smrt nerozdělí,,.
Lanškroun, Pardubický kraj

Po krásách Hřebečského masivu

Cyklistické toulky v regionu Českomoravské pomezí vás zavedou do okolí Moravské Třebové. O neopakovatelnou podívanou se postará moravskotřebovský zámek i technické památky na Hřebči. Rozhodně také nevynechte možnost svést se parním vláčkem na úzkokolejce v Mladějově.
Mladějov na Moravě, Pardubický kraj

Mladějovská úzkokolejka a průmyslové muzeum Mladějov

Průmyslové muzeum v Mladějově na Moravě se postupně mění z bývalého šamotového závodu zpracujícího žáruvzdorný jíl na unikátní technický skanzen.
Mladějov na Moravě, Pardubický kraj

Pod skálou – Mladějovské tisy v Mladějově na Moravě

Přírodní památka Pod skálou – Mladějovské tisy se nachází na jihovýchodních svazích Červené hory (606 m.n.m.) a je součástí Hřebečského hřbetu na evropském rozvodí.
Mladějov na Moravě, Pardubický kraj

Rozhledna Strážný vrch v Kunčině

Rozhledna Strážný vrch byla postavena v rámci projektu Hřebečských důlních stezek v roce 2010. Má neobvyklou podobu těžní věže
Kunčina, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Statek 100dola

Statek se zajímavou historií. Zájemcům poskytujeme komentované prohlídky: nutno domluvit předem. V minulosti byl sídlem německé cihlářské rodiny. Historické exponáty v celém areálu. Nyní po rekonstrukci nabízí konání společenských akcí, možnost ubytování. Bez Wifi a televize!
Luková, Pardubický kraj

Pizza-Caffé Moravská Třebová

Vychutnejte si moderní kavárenskou atmosféru a architekturu starých časů.
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Restaurace a penzion Excalibur v Moravské Třebové

V historickém centru města Moravská Třebová se nachází Restaurace Excalibur. Pro návštěvníky je, v případě potřeby, k dispozici i ubytování v penzionu Excalibur, který se nachází v prvním patře nad restaurací.
Moravská Třebová, Pardubický kraj

Knížecí pivovar Moravská Třebová

Obnovené prostory historického pivovaru v srdci Moravské Třebové, kvalitní obsluha a vychlazené čepované pivo.
Moravská Třebová, Pardubický kraj