Úvod > Co chcete dělat? > Cyklovýlet kolem prastarých hradišť
Cykloturistika v Ceskomoravském pomezí
"> Cykloturistika v Ceskomoravském pomezí "> Svitavy - historické centrum "> Svitavy - park Jana Palacha "> Svitavy - historické centrum "> Dobre ukrytá rozhledna Járy Cimrmana "> Dobre ukrytá rozhledna Járy Cimrmana "> Profil trasy "> Krenov
Přidat foto
Letní sporty

Cyklovýlet kolem prastarých hradišť

Cyklistický výlet vás zavede do turistické oblasti Českomoravské pomezí. Od Svitav směrem na jih tečou vody řeky Svitavy, kterou zmiňují kroniky 12. století. Zajímavá je krajina okolí Křenova, kde slovanská hradiska připomínají raně středověké osídlení.
Kopce okolí Rudné a Janůvek ukrývaly naleziště železné rudy, která se zde hojně těžila. Přírodní rezervace Rohová nás zavede do tajemných krajů Hřebečského hřbetu a odtud je kousek do vsí Pohledy a Sklené, typických vesnic Svitavska.

Popis trasy (51,7 km): 4022 Svitavy – Hradec nad Svitavou (9,2 km); 4201 Hradec nad Svitavou – Březová nad Svitavou (2,0 km); 4203 ze směru od Radiměře – Březová nad Svitavou (9,0 km); 104 Moravská Chrastová – Křenov (12,5 km); 4029 Křenov – směr Pohledy (4 km); 4024 Pohledy – Hradec nad Svitavou (9,5 km); 4022 Hradec nad Svitavou – Svitavy (5,5 km).

Atraktivity na trase: Svitavy (historické centrum, expozice Historie praní a prací techniky a Hledání hvězdy Davidovy v místním muzeu), údolí řeky Svitavy, rozhledna a naučná stezka Údolím řeky Svitavy u Březové nad Svitavou, Přírodní rezervace Rohová.

Vyhlídky do krajiny: Zajímavé vyhlídky do okolí nabídne věž kostela Navštívení P. Marie ve Svitavách a Dobře ukrytá rozhledna Járy Cimrmana u Březové nad Svitavou, dále několik míst před obcí Janůvky nad serpentinami, před obcí Křenov a před obcí Pohledy.

Odpočinková místa a občerstvení: Za obcí Rudná na kopci ve směru na Janůvky – odpočívadlo; u kostela V Křenově odpočívadlo – možnost občerstvení, mezi obcemi Křenov a Pohledy na kopci kryté odpočívadlo; park Jana Palacha ve Svitavách s nově otevřeným informačním centrem a kavárnou; restaurace v jednotlivých obcích na trase (Březová nad Svitavou, Sklené, Pohledy, Janůvky apod.)

Koupání: Koupaliště ve Svitavách, koupaliště „Žabka“ v Hradci nad Svitavou.

Využijte Bonus pas Českomoravského pomezí, který přináší zajímavé slevy a bonusy na mnoha místech regionu. Celkem můžete čerpat 55 slev a bonusů na hradech, zámcích a dalších památkách, v muzeích a galeriích, ale také v informačních centrech, sportovních, wellness a ubytovacích zařízeních či restauracích a kavárnách. Podrobné informace najdete na stránkách Bonus pasu (www.ceskomoravskepomezi.cz/bonus-pas).

Od července do září můžete na svých toulkách Českomoravským pomezím využít také služeb cyklobusu (více na www.ceskomoravskepomezi.cz).

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Svitavy, Pardubický kraj
Garni Hotel Svitavy

Garni Hotel Svitavy

Svitavy, Pardubický kraj
Stellplatz parkoviště Svitavy

Stellplatz parkoviště Svitavy

Svitavy, Pardubický kraj
Kavárna v parku ve Svitavách

Kavárna v parku ve Svitavách

Svitavy, Pardubický kraj