Úvod > Co chcete dělat? > Po stopách loupeživých rytířů
Cykloturistika v Ceskomoravském pomezí
"> Cykloturistika v Ceskomoravském pomezí "> Svitavy - historické centrum "> Expozice praní a prací techniky v muzeu ve Svitavách "> Svitavy - historické centrum "> Hrebecské dulní stezky "> Hrebecské dulní stezky "> Hrebecské dulní stezky "> Rybník Vidlák v Opatove "> Cyrilometodejský kríž v Opatovci "> Koupalište ve Svitavách
Přidat foto
Letní sporty

Po stopách loupeživých rytířů

Na vyvýšenině kousek od Svitav stával ve 13. století hrad loupeživého rytíře Bedřicha ze Šonburku, který se vydal na scestí a podlehl mámení lehce nabytého bohatství. Do obcí, které rytíř při svých výpravách ohrožoval, vás zavede jedna z tras cyklovýletů po turistické oblasti Českomoravské pomezí.
Ne náhodou ze Svitav a Kamenné Horky vedla prašná cesta přímo na Hřebeč. Na vyvýšenině mezi Svitavami a Mor. Třebovou nedaleko silničního tunelu stával ve 13. století hrad loupeživého rytíře Bedřicha ze Šonburku. Ten se po smrti Přemysla Otakara II. dal na scestí a podlehl mámení lehce nabytého zboží. Trestné výpravy Záviše z Falkenštejna a Václava II. však znamenaly konec strachu pro lid dalekého okolí. Oddechli si i obyvatelé sousedního Koclířova. Zda Bedřich ohrožoval i málo vzdálené vsi Dětřichov a Opatovec, nemáme spolehlivých zpráv. Jisté však je, že na původně slovanskou osadu Lačnov si netroufl, patřila totiž přímo ke svitavskému panství.

Využijte Bonus pas Českomoravského pomezí, který přináší zajímavé slevy a bonusy na mnoha místech regionu. Celkem můžete čerpat 55 slev a bonusů na hradech, zámcích a dalších památkách, v muzeích a galeriích, ale také v informačních centrech, sportovních, wellness a ubytovacích zařízeních či restauracích a kavárnách. Podrobné informace najdete na stránkách Bonus pasu (www.ceskomoravskepomezi.cz/bonus-pas).

Popis trasy (34,5 km):
4022 Svitavy – Hradec nad Svitavou (2,7 km); 4204 Hradec nad Svitavou – Hřebeč (8,0 km); 4044 Hřebeč – Dětřichov (9,1 km); 182 úsek Dětřichovem (1,0 km); 4202 Dětřichov – Opatov (3,9 km); neznačeno – od odbočky k nádraží v Opatově k přejezdu tratě v Opatovci (1,2 km); 182 přejezd v Opatovci – pila v Opatovci u rybníka Pařez (1,2 km); 4033 pila v Opatovci u rybníka Pařez – neznačený úsek na silnici 43 (5,6 km); neznačeno na silnici 43 (1,2 km); 4033 obchodní dům Centrum – Infocentrum na náměstí Míru (0,45 km)

Atraktivity na trase: Svitavy (historické centrum, expozice Historie praní a prací techniky a Hledání hvězdy Davidovy v místním muzeu), Hřebečské důlní stezky – naučné stezky s několika vyhlídkovými věžemi a altány seznamující s historií lidské činnosti, památkami i přírodními zajímavostmi na Hřebečském hřbetu vedou k několika bývalým dolům, které se v této lokalitě nacházejí.

Vyhlídky do krajiny: Rozhledna Strážný vrch, vyhlídkové věže a plošiny na Hřebečských důlních stezkách.

Odpočinková místa a občerstvení: Restaurace Teta na Hřebči (přímo na trase), občerstvení u rybníka Pařez v Opatovci, obchody s potravinami v jednotlivých obcích na trase (Kamenná Horka, Koclířov, Opatov).

Koupání: Městské koupaliště ve Svitavách, rybník Pařez v Opatovci.

Okruhová trasa je vedena po silnicích I., II. a III. třídy převážně po značených cyklotrasách. Pouze mezi obcemi Opatov a Opatovec je trasa vedena z důvodu jejího zkrácení po neznačené spojovací cestě u nádraží v Opatově a dále podél kolejí směrem k přejezdu u Opatovce. Povrchy jednotlivých značených cyklotras jsou převážně asfaltové, mezi obcemi Dětřichov a Opatov vede trasa po nerovné polní cestě s kamenitým a hliněným povrchem. Okruh je vhodný zejména pro trekingová a horská kola. Náročnost okruhu je spíše nízká, středně obtížné je pouze táhlé stoupání Kamennou Horkou na Hřebečský hřbet.
Výlet kolem Žabky

Výlet kolem Žabky

Svitavy, Pardubický kraj
Trstěnickou stezkou na kole

Trstěnickou stezkou na kole

Svitavy, Pardubický kraj
Na pomezí Čech a Moravy

Na pomezí Čech a Moravy

Svitavy, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Svitavy, Pardubický kraj
Garni Hotel Svitavy

Garni Hotel Svitavy

Svitavy, Pardubický kraj
Stellplatz parkoviště Svitavy

Stellplatz parkoviště Svitavy

Svitavy, Pardubický kraj
Kavárna v parku ve Svitavách

Kavárna v parku ve Svitavách

Svitavy, Pardubický kraj