Úvod > Co chcete dělat? > Na pomezí Čech a Moravy

Na pomezí Čech a Moravy

Příroda
Oblast s dávnou historií prozkoumáte během pěšího výletu, který vás zavede na Javornický hřeben. Díky naučné stezce na pomezí mezi Čechami a Moravou se ve společnosti přírodních scenérií dozvíte zajímavosti o dávných kupeckých stezkách, biskupských rybnících i historické českomoravské hranici.
Trasa v délce 12 km je vedena přes lesy, pole a luka v okolí Svitav a celá je značena jako naučná stezka. Celkem devět zastavení s informačními tabulemi seznamuje s historií Českomoravského pomezí.
Výchozím bodem je svitavské autobusové nádraží, odkud vás stezka povede přes park Jana Palacha až za hranice města a postupně se dozvíte zajímavosti o osídlování okolní krajiny, kupeckých stezkách, biskupských rybnících či vyměřování zemské hranice. Lesní silnicí se dostanete na Javornický hřeben a dále pak až k českomoravské hranici. Poté už se cesta zvolna cesta stáčí zpět ke Svitavám. Poslední zastavení je na místě bývalého popraviště poblíž hostince U Jelena, odkud se můžete vydat k nedalekému rybníku Rosnička a využít k více či méně aktivnímu odpočinku rekreační areál Brand.

Na trase si nenechte ujít tato turisticky zajímavá místa: 
  • historické centrum ve Svitavách s vyhlídkou z věže kostela Navštívení Panny Marie
  • městské muzeum ve Svitavách s expozicemi Historie praní a prací techniky a Hledání hvězdy Davidovy věnované Oskaru Schindlerovi. Za vidění stojí také unikátní vyřezávaný mechanický betlém.
  • park Jana Palacha s památníkem Oskara Schindlera
  • výhledy do krajiny po celé trase, zejména z Javornického hřbetu (např. vyhlídka U Sv. Trojice)
K odpočinku se nabízí: 
  • park Jana Palacha ve Svitavách
  • odpočívadla u jednotlivých zastavení
  • koupaliště či krytý bazén ve Svitavách
  • v blízkosti trasy rybník Rosnička, který je součástí rekreačního areálu Brand s možnostmi aktivního odpočinku (cyklotrasy, venkovní posilovna, naučná stezka K pramenům řeky Svitavy…)

 
Celý popis
Naposledy změněno: 3. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Svitavy, Východní Čechy
Garni Hotel Svitavy

Garni Hotel Svitavy

Svitavy, Východní Čechy
Svitavský pivovárek Na Kopečku

Svitavský pivovárek Na Kopečku

Svitavy, Východní Čechy
Bowling a restaurace Maják Svitavy

Bowling a restaurace Maják Svitavy

Svitavy, Východní Čechy