Úvod > Co chcete dělat? > Trstěnickou stezkou na kole
Trstěnickou stezkou na kole
"> "> Krajina Ceskomoravského pomezí "> Svitavy - historické centrum "> Trstenickou stezkou - profil trasy "> Svitavy - mestské opevnení "> Svitavy - kostel sv. Josefa "> Litomyšl - historické centrum "> Hradby v Policce "> Zámek Litomyšl "> Policka "> Svitavy - historické centrum "> Klášterní zahrady v Litomyšli "> Litomyšl - historické centrum "> Policka
Přidat foto
Letní sporty

Trstěnickou stezkou na kole

Pojďte se s námi toulat malebnou krajinou Českomoravského pomezí. Někdy v průběhu 13. století byla vytvořena středověká komunikační síť přibližně v takové podobě jako nyní. Důležitá cesta spojila Svitavy s Litomyšlí, která dále pokračovala směrem na královské město Polička.
Vedla sice přímo, ale míjela vsi Osík, Dolní Újezd a Horní Újezd. Zpevněná komunikace vedla přes Sebranice a Střítež do Poličky. Spojila Poličku s Pomezím, Radiměří i Hradcem nad Svitavou. Celý tento komunikační systém byl podřízen hlavní stezce, která byla náhodně označena jako Trstěnická stezka.

Popis trasy (celkem 72,4 km): 4028 Svitavy – odbočka na neznačený úsek (0,5 km); neznačeno po odbočku na Javornický hřeben (1,5 km); 4028 odbočka na Javornický hřeben – Litomyšl (20,5 km); 4019 Litomyšl – Polička (25,2 km); 4022 Polička – Svitavy (24,4 km)

Na trase navštívíte tato turisticky atraktivní místa: Svitavy (historické centrum, expozice Historie praní a prací techniky a Hledání hvězdy Davidovy v místním muzeu), Litomyšl (zámek na seznam UNESCO, historické centrum, Portmoneum), Polička (městské hradby, Centrum Bohuslava Martinů, kostel sv. Jakuba s rodnou světničkou Bohuslava Martinů).

Odpočinková místa a občerstvení: Klášterní zahrady Litomyšl; náměstí, restaurace a parky v Litomyšli, Poličce a Svitavách; restaurace a hostince v Čisté, Radiměři, Dolním Újezdě a Sebranicích.

Vyhlídky do kraje: Na Javornickém hřebenu; nedaleko osady Brlenka; věž kostela sv. Jabuba v Poličce, věž kostela navštívení panny Marie ve Svitavách; Velký vrch; mezi obcemi Sebranice a Dolní Újezd.

Koupání: Koupaliště ve Svitavách, Litomyšli, Poličce, Sebranicích a Dolním Újezdě; rybník Rosnička ve Svitavách; kryté bazény ve Svitavách a Poličce.

Okruh je veden převážně po značených cyklotrasách. Výjimku tvoří pouze krátký neznačený úsek po silnici I. třídy ve Svitavách. V Litomyšli značená trasa kříží silnici I. třídy č. 35 a vede směrem ke sportovnímu areálu, kde se stáčí dolů. Je možno pokračovat dále ke klášterním zahradám a zámku. Trasa se zpět napojuje ve směru na Osík. V Poličce vede trasa také mimo náměstí, uhýbá vlevo na okruh bezprostředně po vjezdu do obce. Povrch tras je převážně asfaltový, střední a lepší kvality. Na Javornickém hřebenu je asfalt hrubý. Trasa je určena vyspělejším cyklistům vzhledem k délce i výškovému profilu tratě, která je po celé délce kopcovitá. Stoupání i sjezdy jsou většinou přehledné, opatrnost je nutné věnovat stoupání na Javornický hřeben a při sjezdu serpentinami do obce Radiměř. Okruh je vhodný zejména pro trekingová a horská kola.

Využijte Bonus pas Českomoravského pomezí, který přináší zajímavé slevy a bonusy na mnoha místech regionu. Celkem můžete čerpat 55 slev a bonusů na hradech, zámcích a dalších památkách, v muzeích a galeriích, ale také v informačních centrech, sportovních, wellness a ubytovacích zařízeních či restauracích a kavárnách. Podrobné informace najdete na stránkách Bonus pasu (www.ceskomoravskepomezi.cz/bonus-pas).

Od července do září můžete na svých toulkách Českomoravským pomezím využít také služeb cyklobusu (více na www.ceskomoravskepomezi.cz).

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Svitavy, Pardubický kraj
Garni Hotel Svitavy

Garni Hotel Svitavy

Svitavy, Pardubický kraj
Stellplatz parkoviště Svitavy

Stellplatz parkoviště Svitavy

Svitavy, Pardubický kraj
Kavárna v parku ve Svitavách

Kavárna v parku ve Svitavách

Svitavy, Pardubický kraj