Úvod > Co chcete dělat? > Na kole krajinou slovanských hradišť i za vláčkem
Úzkokolejka v Mladejove
"> Úzkokolejka v Mladejove "> Úzkokolejka v Mladejove "> Svitavy - expozice z historie praní a prací techniky "> Profil trasy "> Hrebecské dulní stezky "> Hrebecské dulní stezky "> Hrebecské dulní stezky "> Koupalište ve Svitavách "> Svitavy - historické centrum "> Svitavy - kostel sv. Josefa
Přidat foto
Letní sporty

Na kole krajinou slovanských hradišť i za vláčkem

Během cyklovýletu Českomoravským pomezím projedeme půvabnou krajinou v okolí Mladějova. Uvidíme stopy středověkého osídlení v podobě Mladějovského hradiska i důlní činnosti, kterou připomíná mladějovská úzkokolejka. Historii oblasti připomíná i zachovalá lidová architektura v mnoha obcích na trase.
Cestou ze Svitav, přes Lačnov, Opatovec a Dětřichov vystoupáme na půvabné krajiny okolí Mladějova. Raně středověké osídlení zde zanechalo stopy v podobě Mladějovského hradiska, ale okolí bylo výrazně ovlivněno rozsáhlou důlní činností. Pozůstatkem těžby zůstala úzkorozchodná železnice, dodnes v provozu. Historii místa připomíná i zachovalá lidová architektura obcí Trpík, Damníkov a Anenské Studánky. Jakoby skokem se dostaneme na litomyšlské panství do okolí Semanína a Starého Valdeku, jehož ráz utvářela rybníkářská činnost litomyšlských biskupů. Víra obyvatel kraje promlouvá i řadou kostelíků a kaplí, stejně jako Božích muk a světeckých sloupů.

Popis trasy (celkem 49,2 km): 4033 Svitavy – Opatovec (7,0 km); 182 Opatovec – Víska u Dětřichova po odbočku na žlutou (8,2 km); turistická žlutá do Mladějova (1,8 km); neznačeno v obci Mladějov (300 m); 4062 Mladějov – Daníkov (8,5 km); 4222 Damníkov – odbočka k rybníku Hvězda (5,9 km); 4045 Hvězda – V zádolkách (3,6 km); 4033 V Zádolkách – Starý Valdek – Svitavy (12,3 km); neznačeno (1,2 km); 4033 obchodní dům Centrum – náměstí Míru (0,4 km).

Trasa je středně obtížná, vhodná pro trekingová a horská kola. Je vedena převážně po silnicích II. a III. třídy po značených cyklotrasách. Využita je také turistická (žlutá) trasa v lese nad Obcí Mladějov a krátký neznačený úsek přímo v obci Mladějov. Povrch tras je většinou asfaltový, střední kvality. Za obcí Třebovice až po Starý Valdek je krásný lesní úsek vedoucí po kvalitní široké šotolinové cestě, která umožňuje jízdu i dvou cyklistů vedle sebe. Pozor při klesání do obce Mladějov, začátečníkům nebo rodinám s dětmi doporučujeme tento úsek sejít vedle kola.

Atraktivity na trase: Svitavy (historické centrum, expozice Historie praní a prací techniky a Hledání hvězdy Davidovy v místním muzeu); Průmyslové muzeum a úzkokolejka v Mladějově, Hřebečské důlní stezky – naučné stezky s několika vyhlídkovými věžemi a altány seznamující s historií lidské činnosti, památkami i přírodními zajímavostmi na Hřebečském hřbetu vedou k několika bývalým dolům, které se v této lokalitě nacházejí; lidová architektura; rybníky u Opatova.

Odpočinková místa a občerstvení: Kryté odpočívadlo U sv. Antoníčka v lese na křižovatce mezi Opatovem a Semanínem; obchody s potravinami v jednotlivých obcích na trase (Mladějov, Trpík, Damníkov, Opatovec); turistické altány Hřebečských důlních stezek; park Jana Palacha ve Svitavách s nově otevřenou kavárnou a informačním místem.

Vyhlídky do kraje: Na turistické trase ve sjezdu do obce Mladějov v lesním úseku výhled na kotlinu; rozhledny a vyhlídkové plošiny Hřebečských důlních stezek, věž kostela Navštívení Panny Marie ve Svitavách. Koupání: Koupaliště ve Svitavách, rybník Pařez v Opatovci.

Využijte Bonus pas Českomoravského pomezí, který přináší zajímavé slevy a bonusy na mnoha místech regionu. Celkem můžete čerpat 55 slev a bonusů na hradech, zámcích a dalších památkách, v muzeích a galeriích, ale také v informačních centrech, sportovních, wellness a ubytovacích zařízeních či restauracích a kavárnách. Podrobné informace najdete na stránkách Bonus pasu (www.ceskomoravskepomezi.cz/bonus-pas).

Od července do září můžete na svých toulkách Českomoravským pomezím využít také služeb cyklobusu (více na www.ceskomoravskepomezi.cz).
Výlet kolem Žabky

Výlet kolem Žabky

Svitavy, Pardubický kraj
Trstěnickou stezkou na kole

Trstěnickou stezkou na kole

Svitavy, Pardubický kraj
Po stopách loupeživých rytířů

Po stopách loupeživých rytířů

Svitavy, Pardubický kraj
Na pomezí Čech a Moravy

Na pomezí Čech a Moravy

Svitavy, Pardubický kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Svitavy, Pardubický kraj
Garni Hotel Svitavy

Garni Hotel Svitavy

Svitavy, Pardubický kraj
Stellplatz parkoviště Svitavy

Stellplatz parkoviště Svitavy

Svitavy, Pardubický kraj
Kavárna v parku ve Svitavách

Kavárna v parku ve Svitavách

Svitavy, Pardubický kraj