Úvod > Co chcete dělat? > Výlet kolem Žabky
Svitavy - historické centrum
"> Svitavy - historické centrum "> Expozice praní a prací techniky v muzeu ve Svitavách "> Svitavy - historické centrum "> Svitavy - historické centrum "> Záchranná stanice zvírat ve Vendolí "> Cykloturistika v Ceskomoravském pomezí "> Památník Oskara Schindlera ve svitavském parku
Přidat foto
Letní sporty

Výlet kolem Žabky

Nenáročná trasa výletu vás zavede do okolí historického města Svitavy. Mírně zvlněná krajina Českomoravského pomezí byla osídlena počátkem 13. století, ale nejvíce pamětihodností se dochovalo až z 18. a 19. století.
Barokní ráz krajiny, jíž vévodí samotné město Svitavy, určují kostely sv. Kateřiny v Hradci nad Svitavou a sv. Ondřeje ve Vendolí. Dochována je i řada barokních křížů, světeckých sloupů či kaplí. Zajímavá je i návštěva stanice handicapovaných zvířat ve Vendolí.

Popis trasy (15,5 km): 4022 Svitavy – Hradec nad Svitavou (5,75 km); 4024 Hradec nad Svitavou – Vendolí (5,25 km); neznačeno – Vendolí – Svitavy (4,5 km). Jedná se o nenáročný a rovinatý okruh vhodný pro začátečníky nebo rodiny se staršími dětmi.

Trasa, která je ze dvou třetin vedena po značených cyklostezkách, vede převážně po silnicích II. a III. třídy. Z obce Vendolí od fotbalového hřiště je cyklotrasa vedena po neznačené cyklostezce (v mapě šedou barvou), která se napojuje na silnici I. třídy ze Svitav do Poličky. Zde je nutné dbát zvýšené opatrnosti. Povrch celé trasy je asfaltový.

Atraktivity na trase: Svitavy (historické centrum, expozice Historie praní a prací techniky a Hledání hvězdy Davidovy v místním muzeu)

Odpočinková místa a občerstvení: Koupaliště Žabka v Hradci nad Svitavou, lesní cesty a křižovatky mezi obcemi Hradec nad Svitavou a Vendolí, park Jana Palacha ve Svitavách s nově otevřenou kavárnou a informačním místem. Občerstvení lze v provozní době zakoupit na koupališti Žabka nebo v obchodech s potravinami v Hradci nad Svitavou a Vendolí (bezprostředně na trase okruhu).

Vyhlídky do kraje: Mezi obcemi Hradec nad Svitavou a Vendolí pohledy na Javornický hřeben a okolí Svitav; věž kostela Navštívení Panny Marie ve Svitavách.

Koupání: Koupaliště ve Svitavách, rybníku Rosnička. V obci Hradec nad Svitavou v letním období v areálu „Žabka“ ve směru na Vendolí.
 

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Restaurace U Zvonečku ve Svitavách

Svitavy, Pardubický kraj
Garni Hotel Svitavy

Garni Hotel Svitavy

Svitavy, Pardubický kraj
Stellplatz parkoviště Svitavy

Stellplatz parkoviště Svitavy

Svitavy, Pardubický kraj
Kavárna v parku ve Svitavách

Kavárna v parku ve Svitavách

Svitavy, Pardubický kraj