Úvod > Co chcete dělat? > Jaroslavické vinné sklepy
Gurmánská turistika

Jaroslavické vinné sklepy

Přímo na státní hranici s Rakouskem, obklopeno rozlehlými vinohrady, leží v údolí potoka Daníž městečko Jaroslavice, kde teplé klima nížinaté oblasti a úrodná černozem odedávna vytvářely ideální podmínky pro pěstování révy vinné.
Městečko Jaroslavice ve Znojemské vinařské podoblasti leží v blízkosti řeky Dyje na hranicích Moravy a Dolních Rakous. Vinohradnictví i vinařství představují vedle rybářství jednu ze stěžejních charakteristik obce. Místní vinaři odedávna produkovali své víno z excelentních vinných hor v okolí Jaroslavic, Oleksoviček a Hnízda. Na sklonku 19. věku se značka "Jaroslavické" zařadila po bok takovým polohám ze Znojemska jako Lampelberg či Šobes.

Sklepní stavby jsou rozmístěny ve třech vinařských uličkách, celkem je v Jaroslavicích asi 90 vinných sklepů. Nejstarší je řádek vinných sklepů s lisovnami, jejichž tvar a dispozice si zachovávají historickou podobu, který se nachází přímo na trase Moravské vinné stezky na západním okraji městečka. Mladšího původu jsou dvě samostatné uličky v Bažantnici, kde byla většina sklepů vystavěna až v druhé polovině 20. století. Významným jaroslavickým sklepem je tajuplný labyrint chodeb nedaleko kostela sv. Jiljí. Slouží společnosti Znovín Znojmo a jeho součástí je nejstarší archív vín v České republice.

Lisovny ve Znojemské ulici jsou samostatně stojící, štítově orientované přízemní stavby obdélníkového půdorysu, nejstarší z nich jsou vystavěné z nepálených cihel. Pokud ve sklepě hospodaří dva vinaři, poznáme to podle dvojice dveří v průčelí. Ale dostanete-li se do lisovny, zjistíte, že také sklep s jedním vchodem mohou využívat dva majitelé. Nasvědčují tomu dvoje dveře z lisovny vedoucí do sklepů, z nichž jeden bývá obvykle v úrovni terénu a druhý zahloubený pod zem. Sklepy jsou vykrouženy v pískovci, mladší vyzděny pálenou cihlou.

V současnosti se desítky vyhlášených sklepů soustředily do dvou sklepních uliček- v Bažantnici a na Znojemské – a zdejší vinice "Na zámku", "Na vinicích" a "Kacperky" patří k viničním tratím I. kategorie. Na vinicích se pěstují především bílé odrůdy jako Veltlínské zelené, Müller-Thurgau a Ryzlink vlašský, jižní svahy návrší Zámecký vrch hostí i odrůdy pro výrobu červených vín: Zweigeltrebe, Rulandské modré a Svatovavřinecké, které je typickou jaroslavickou odrůdou.

Provozovatel

Jaroslavičtí vinaři, o. s.

Hrádecká 419
671 28 Jaroslavice
Tel.:
+420 515 275 123
Email:
info@obec-jarosla...
WWW:
www.jaroslavictiv...
WWW:
www.obec-jaroslav...
GPS:
48,756840 16,237865
 
 

Časová náročnost

1,0 hodina

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion u tří lip

Penzion u tří lip

Hevlín, Jihomoravský kraj
Hotel La Port

Hotel La Port

Znojmo, Jihomoravský kraj