Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Jaroslavice
Památky

Zámek Jaroslavice

Na místě dřevěné tvrze, později hradu, který byl několikrát vypálen, byl v 16. století vystavěn renesanční zámek. Odborníci ho považují za jednu z našich nejhodnotnějších památek, která je bohužel zařazena do tzv. Červené knihy nejohroženějších památek v České republice.
Rozsáhlý zámecký objekt je čtyřkřídlá patrová budova s hranolovou věží z období gotiky. Díky svému rozsáhlému arkádovému nádvoří je řazen mezi nejhodnotnější renesanční památky v Česku. 

Zámek vznikl přestavbou původního gotického hradu ve 2. polovině 16. století. Koncem 17. a v průběhu 18. století prošel barokní přestavbou podle návrhů D. Martinelliho a J. E. Fischera z Erlachu. Po roce 1835 byly provedeny úpravy interiérů. 

Posledními soukromými majiteli zámku byla od roku 1919 hrabata von Spee, kterým bylo sídlo po roce 1945 zestátněno. Zámek pak byl využíván účelově, sídlila zde i armáda a objekt postupně chátral.

V roce 1990 byl zámek předán obci Jaroslavice. V roce 2004  byl prodán soukromému majitel z Rakouska. Ten by na zámku rád vybudoval hotel a sanatorium. Bohužel stále probíhá několikaletý spor o vlastnictví, proto zámek výraznými opravami zatím neprochází.

Jaroslavický zámek znám především z filmu Zdeňka Trošky Andělská tvář a natáčel se tady také seriál Černí baroni.
29.10.
Vrbovecké vinobraní

Vrbovecké vinobraní

Vrbovec, Jihomoravský kraj
8.10.
9.10.
Kreativní Znojmo

Kreativní Znojmo

Znojmo, Jihomoravský kraj
10.6.
31.10.
Turistická karta ZnojmoRegion+ 2022

Turistická karta ZnojmoRegion+ 2022

Znojmo, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Jaroslavické vinné sklepy

Jaroslavické vinné sklepy

Jaroslavice, Jihomoravský kraj
Penzion u tří lip

Penzion u tří lip

Hevlín, Jihomoravský kraj