ÚvodAktualityPřání k narozeninám: 10 tipů na místa, kde se natáčela komedie s Evou Holubovou a Jaroslavem Duškem
Kultura

Přání k narozeninám: 10 tipů na místa, kde se natáčela komedie s Evou Holubovou a Jaroslavem Duškem

Před téměř čtvrt stoletím tvořili milenecký pár učitelů v kultovních Pelíšcích, ale nebyl to jejich první společný film. Už od 80. let mohli diváci vidět Evu Holubovou a Jaroslava Duška i v jiných snímcích. Jejich zatím posledním společným dílem je po Přání Ježíškovi film Přání k narozeninám, kde opět hrají pár. Na jakých místech se natáčelo vám prozradí Kudy z nudy.
Jak oblíbená herečka Eva Holubová sama na sebe prozradila, má ve filmech už svoje osvědčené manžele – Bolka Polívku, Jiřího Lábuse, Boba Klepla a samozřejmě Jaroslava Duška. S posledně jmenovaným si zahráli například už ve filmu Pražská 5 režiséra Tomáše Vorla, nezapomenutelným párem se ovšem stali v roce 1998 po uvedení snímku režiséra Jana Hřebejka Pelíšky. Diváci je pak společně mohli vidět například i ve filmu Pupendo v roce 2003 a před rokem ve snímku Přání Ježíškovi.

Že bude hrát roli Arnošta, dědečka, otce a hlavně manžela Evy Holubové se Jaroslav Dušek dozvěděl od producentů filmu Přání k narozeninám na poslední chvíli. Podle svých slov byl překvapen nabídkou na další manželskou dvojici s Evou Holubovou. Málem nemohl v nové komedii hrát kvůli jinému závazku, ale nakonec to dobře dopadlo a byl obsazen do obou filmů.

přání k narozeninámVe filmu Přání Ježíškovi si s Jaroslavem Duškem a Evou Holubovou zahrála i Veronika Khek Kubařová, která se objevila také v Přání k narozeninám. Syna této dvojce si zahrál Matěj Hádek, jeho přítele pak Tomáš Klus. Dále ve filmu poznáte například i Simonu Babčákovou, Davida Švehlíka nebo Jaroslava Plesla. Natáčelo se ve středočeské Líšnici, Tursku, Klánovicích, v Praze, Brně, na vodě u Pikovic, došlo i na prázdninové opékání buřtů v noci u zříceniny Zbořený Kostelec. Snímek byl uveden do kin 19. ledna 2023 distribuční společnost Bioscop.
 
Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla Letní sporty

Sázava – užijte si nádhernou přírodu i peřeje Stvořidla

Sázava je velmi oblíbená řeka, a to i díky bouřícím peřejím Stvořidla, které za vysoké vody dosahují vyšší obtížnosti WW III. Na střední a dolní části najdete množství jezů s vorovými propustmi. Stvořidla patří k nejobtížnějším „turistickým“ peřejím v ČR.

Železniční viadukt Žampach Památky

Železniční viadukt Žampach

Kamenný most na Žampachu je dle některých zdrojů nejvyšší kamenný železniční most v České republice, podle jiných pramenů dokonce v Evropě. Nachází se na trati "Posázavského pacifiku" mezi stanicemi Jílové u Prahy a Luka pod Medníkem.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Praha – Klánovice

Praha – Klánovice

Klánovice mají štěstí a výlučné postavení nejenom mezi ostatními pražskými čtvrtěmi. Postaral se o ně Klánovický les, zvaný též Vidrholec. Každý, kdo tu bydlí, to má do lesa a mezi stromy skutečně jen kousek, nemluvě o nejčistším ovzduší ze všech pražských čtvrtí a zdravém životním prostředí.

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti Památky

Václavské náměstí v Praze – symbol české státnosti

Druhému největšímu náměstí v Česku vévodí Myslbekova jezdecká socha sv. Václava. Je obchodním a administrativním centrem, sídlí zde kina, divadla, bankovní domy, hotely, restaurace a desítky obchodů. Jedná se o tradiční místo oslav a veřejných shromáždění, které zažilo mnoho historických chvil.

Kostel Jana Amose Komenského v Brně – Červený kostel Památky

Kostel Jana Amose Komenského v Brně – Červený kostel

Kostel, který je v Brně všeobecně známý pod názvem Červený kostel, dle použité barvy červeného cihlového zdiva, byl postaven v letech 1863-1865.

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak Zážitky

Posázavský motoráček – pravidelný víkendový vlak

Posázavský motoráček jezdí z Prahy po trati tzv. Posázavského pacifiku přes Vrané nad Vltavou a Jílové u Prahy do Týnce nad Sázavou a zpět. Vlak jede každou neděli od posledního březnového víkendu do 28. září.

Brno

Brno

Přijeďte ochutnat Brno a jeho vynikající gastronomii, poznat významné kulturní památky a krásnou okolní přírodu. A pojďte se také podívat do vodojemů a do podzemí, na Špilberk, mrknout na draka na Staré radnici, svézt se lodí po Brněnské přehradě anebo se vypravit na prohlídku vily Tugendhat, památky UNESCO.

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka Památky

Hlavní nádraží v Praze – největší pražská secesní památka

Hlavní nádraží v Praze je vůbec největší osobní nádraží v České republice. Zdaleka však není nádražím nejstarším. Jeho historie se začala psát roku 1869 a do dnešní podoby bylo přestavěno podle návrhu architekta Josefa Fanty.

Zřícenina hradu Zbořený Kostelec Památky

Zřícenina hradu Zbořený Kostelec

V přírodní rezervaci nad řekou Sázavou se tyčí zřícenina královského hradu Zbořený Kostelec, která je volně přístupná. Počátky dějin hradu nejsou doloženy. První písemná zmínka o Zbořeném Kostelci (původně se jmenoval Kostelec nad Sázavou) pochází z roku 1341.

Další aktuality

Bohemia Jazz Fest roztančí česká města

Bohemia Jazz Fest je už 20. sezónu unikátní akcí svého druhu především proto, že se jedná o spojení prvotřídní hudby s úchvatnou scenérií historických náměstí či zahrad. Centra českých měst takto každým rokem přivítají hudbymilovné návštěvníky, kteří se sem vydají vychutnat si špičková jazzová vystoupení, na něž se neplatí vůbec žádné vstupné! Letos se do jazzových tónů můžete zaposlouchat od 8. do 15. července 2025.
7. červenec 2025 11:00
Kultura

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

Hudba je jazyk, kterému nemusíme vždy rozumět slovy, ale který v nás dokáže probudit silné emoce. A stejně jako její tóny, i některé hudební pojmy znějí tajemně či vzdáleně. Víte například, co přesně znamená slovo filharmonie? Pojďte se s Kudy z nudy podívat do světa orchestrů, dirigentů i slavných koncertních sálů a objevte zajímavosti, které jste možná netušili.
2. červenec 2025 8:34
Kultura

7 věcí, které nevíte… o Etiopii, Egyptě, Tunisku a dalších zemích Afriky

Afrika je kolébkou lidstva, zemí nekonečných pouští, divokých zvířat, tajemných starověkých království i neuvěřitelných přírodních krás. A přestože se může zdát vzdálená, její příběhy se mnohdy úzce dotýkají i českých dějin. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po stopách Afriky, a připravte se na pořádnou dávku překvapení, historie i fascinujících kuriozit.
30. červen 2025 15:38
Kultura

Hody, sečení lúk i národopisné slavnosti: tipy, kam se vydat v létě za folklórem

Pro vyznavače folklóru přinášíme tipy na tradiční letní akce v rámci celé České republiky. Nejen Strážnice, Vlčnov, Domažlice nebo Kyjov jsou místa spjatá s kroji, lidovými tradicemi a slavnostmi. Zapište si do svých kalendářů třeba i Horňácké slavnosti, Gorolski Święto v Jablunkově, Kopaničářské a portášské slavnosti nebo Hanácké slavnosti.
25. červen 2025 6:00
Kultura

Mumie, sfingy a pyramidy: kde v Česku objevíte stopy starověkého Egypta

Ačkoli byste to určitě nečekali, v České republice se nachází téměř dvacítka dávnověkých egyptských mumifikovaných těl. Překvapivě se s některými setkáte na několika hradech a zámcích i v muzeích. Také ovšem existují mumie pocházející z ryze českého a moravského území, těch máme několik desítek, ale jsou samozřejmě mnohem mladší než egyptské. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte za egyptskými stopami do Moravské Třebové, na Kynžvart a dokonce i na vrcholky Krušných hor.
23. červen 2025 15:00
Kultura

František Gellner, Amelia Earhartová a Glenn Miller: slavné osobnosti, které se ztratily

Také pohřešovaní lidé mají svůj svátek: každý rok 30. srpna si připomínáme Mezinárodní den zmizelých. Je věnovaný těm, kteří zmizeli při válkách a jiných ozbrojených konfliktech, přírodních katastrofách či migraci. Znáte některé slavné osobnosti, které zmizely? Seznamte se s nimi na Kudy z nudy.
22. červen 2025 13:42
Kultura

Exkurze u sklářských mistrů: poznejte vznik a historii skla ve sklářské dílně

Poznejte cestu ručně vyráběného skla ze sklářské pece až na svátečně prostřený stůl. Naplánujte si výlet do některé ze sklářských hutí a u výhně pece si sami vyzkoušejte, jaké to je vyfouknout skleničku. Vyrobit krásný skleněných korálek není o nic snazší.
17. červen 2025 21:31
Kultura

Nejnavštěvovanější turistické cíle v kategorii Muzea a galerie

Která muzea a galerie vloni přivítaly nejvíc návštěvníků? Nová nebo modernizovaná muzea nabízejí originální kousky a interaktivní expozice, které chtějí malé i velké návštěvníky vtáhnout do hry! Vyberte si z nabídky míst nabídne program pro rodiny s dětmi i všechny další zvědavé návštěvníky.
16. červen 2025 18:20
Kultura