Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Vinohradský železniční tunel
Památky

Vinohradský železniční tunel

Vinohradský železniční tunel spojuje Hlavní nádraží s nádražím Praha Vršovice a s nádražím Praha Smíchov. První dvojkolejný tunel byl vybudován v letech 1869 – 1871 jako součást tehdejší dráhy Františka Josefa.
Více než 1 km dlouhý vinohradský železniční tunel byl ručně vyražený ve skále jako součást jednokolejné dráhy císaře Františka Josefa. Před 145 lety spojil nejenom tehdy zbrusu nové a právě dokončené Nádraží císaře Františka Josefa, tedy dnešní Hlavní nádraží s Vršovicemi a se Smíchovem, ale také PrahuVídní.

Skálou se provrtávají ve skutečnosti čtyři tunely. Tím nejstarším nyní jezdí vlaky směrem na Smíchov, druhým tunelem zprovozněným roku 1944 vede trať do Českých Budějovic. Třetí vinohradský tunel si na své dokončení musel počkat až do roku 1989 a ještě se uvnitř skály větví z původního dvoukolejného ve dva jednokolejné; při pohledu od Hlavního nádraží proto jsou vidět jen tři otvory.

S pracemi na tunelu se začalo pod vedením inženýra Krouského na podzim roku 1869. Nebyly snadné. Tuneláři v té době neměli ani strojní vrtačky ani pneumatická kladiva a o razících štítech se jim ani nesnilo. Pevné horniny trhali dynamitem, nejběžnějším nářadím byla obyčejná palice, sekáč, krumpáč a lopata. Při ražení byl nový tunel postupně vyzdíván pískovcovými kvádry a stoka hloubená mezi kolejemi odváděla prosakující vodu. Počátkem září 1871 byl tunel hotov a 19. září jím slavnostně projel první parostroj. Brzy se však ukázalo, že vinohradský tunel má řadu nedostatků, ale k jeho zásadní opravě došlo až po druhé světové válce, kdy byl v provozu druhý souběžný tunel dokončený v roce 1944.

Stavba třetího tunelu byla zahájena rovněž v roce 1940. V roce 1944, po vyražení cca 290 m, bylo jeho budování zataveno. Dokončovací práce byly zahájeny až v roce 1982. Každý z tunelů má délku cca 1150 m.

Zrození barokního světce – ikonografie sv. Jana Nepomuckého

Chcete dozvědět více o sv. Janu Nepomuckém?
Praha 2, Praha

Kurz průvodce cestovního ruchu

Kurz Průvodce cestovního ruchu, který obsahuje i výuku regionu Praha, je vysoce odborným kurzem, jehož absolvováním a složením zkoušky získáte plnou kvalifikaci průvodce. Jedná se o současný nejvyšší možný stupeň kvalifikace průvodce v rámci celoživotního vzdělávání.
Praha 2, Praha

Místa úcty k sv. Janu Nepomuckému v Praze a v Čechách

Vhodné pro všechny milovníky historie
Praha 2, Praha

Jubilanti čeští v podání žen šesti

Quarteto Harmonico.
Praha 2, Praha

Aktivity v okolí

Kurzy průvodců ve škole cestovního ruchu Tyrkys

Tyrkys, škola kultury podnikání v cestovním ruchu, vzdělává profesionály v cestovním ruchu již od roku 1991. Kurzy a semináře, které škola pořádá jsou určeny jak jednotlivcům, tak firmám.
Praha 2, Praha

Nová budova Národního muzea v Praze

Nová budova Národního muzea tvoří výrazný architektonický kontrast k Historické budově Národního muzea na Václavském náměstí, s níž byla trvale spojena podzemní chodbou do jednoho muzejního komplexu v listopadu 2019.
Praha 1, Praha

Masáže studio Praha – rituál Tokoriki

V Masáže studio Praha si můžete dopřát luxusní ošetření těla s výrazným energetickým účinkem na tělo a mysl. Ve spojení s přírodními oleji nastávají regenerační procesy, kůže má pevnější a zdravější vzhled, teplo odbourává svalovou únavu a nastává fyzická i psychická regenerace.
Praha 2, Praha

Galerie Vinohradská 12 – mini muzeum Českého rozhlasu

Pro všechny přátele a příznivce rozhlasového vysílání jsou v suterénu historické rozhlasové budovy na pražských Vinohradech otevřeny návštěvní prostory Českého rozhlasu s názvem Galerie Vinohradská 12.
Praha 2, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Ryu Sushi Fusion Kitchen Praha

Vyznáváme fusion kuchyni, díky které vám bude pohledem na váš talíř přecházet zrak. Najdete u nás asijské speciality jako sushi, pho bo nebo poke bowls.
Praha 2, Praha

Café Buddha

Restaurace Café Buddha si za léta působení vybudovala místo mezi asijskými restauracemi na pražské scéně.
Praha 2, Praha

Restaurace Čestr – steakhouse z rodiny Ambiente

Pečlivě vybrané hovězí maso v mnoha labužnických úpravách, Plzeň z tanku a příjemné stylové nekuřácké prostředí – to je steakhouse Čestr.
Praha 1, Praha

Výtvarná cukrárna

Cukrárna v centru Prahy s vlastní výrobou.
Praha 2, Praha