!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Butovská mohyla u Stříbra
Památky

Butovská mohyla u Stříbra

Milovníci archeologie by neměli minout odkrytou, volně přístupnou pravěkou mohylou u Butova na Tachovsku. Jedná se o mohylový hrob ze střední doby bronzové. Poprvé ho odkryl již v roce 1936 Otto Eichhorn. Díky jeho dokumentaci byl kamenný věnec o průměru 13 m obnoven do původní podoby.
Koho zajímá pravěká historie, měl by se určitě vypravit k Butovu u řeky Mže. Tam nalezne jedinou odkrytou, volně přístupnou pravěkou mohylu. Takzvaná Butovská mohyla pochází ze střední doby bronzové, tedy z období 16. až 14. století před naším letopočtem.

Poprvé odkryl mohylu roku 1936 stříbrský profesor a ředitel muzea Otto Eichhorn. Po válce a vysídlení původního obyvatelstva pohltil odkryté pohřebiště hustý les. Znovu se jí podařilo obnovit až v roce 1993. Dnes je mohyla volně přístupná a nechybí u ní ani informační panel. Na něm si přečtete celou historii místa.

V okolí se nachází ještě další odkryté, ale poškozené mohyly. Zdejší oblast byla oblíbeným pohřebním místem lidí ve střední době bronzové. Dokladem toho je dalších asi třicet mohylových pohřebišť v okolí. Poznáte je podle nenápadných boulí v jinak „obyčejném“ lese.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 26. 8. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Alexander Stříbro

Hotel Alexander Stříbro

Stříbro, Plzeňsko a Český les
Pension Q ve Stříbře

Pension Q ve Stříbře

Stříbro, Plzeňsko a Český les
Penzion Štybar Stříbro

Penzion Štybar Stříbro

Stříbro, Plzeňsko a Český les
Kemp Kosatka na přehradě Hracholusky

Kemp Kosatka na přehradě Hracholusky

Pňovany, Plzeňsko a Český les