Úvod > Co chcete dělat? > Hornický skanzen Stříbro a královská dědičná štola Prokop
prokop2.png
"> prokop2.png "> prokop1.png "> prokop3.png "> prokop4.png "> "> ">
Přidat foto
Památky

Hornický skanzen Stříbro a královská dědičná štola Prokop

Hornický skanzen s tématikou dobývání rud na Stříbrsku, expozice důlní techniky, prohlídka královské dědičné štoly Prokop. Expozici doplňují figury horníků imitující různé hornické profese a situace.
Hornický skanzen s venkovní expozicí důlní techniky ve Stříbře. V celém areálu je možno zhlédnout různou důlní techniku používanou dříve jak ve stříbrském revíru, tak i v ostatních revírech celé České republiky.
 
Důlní vozy, vrtací kladiva, různé typy okovů, hydraulický a mechanický výklopník, důlní nakladače různých typů, vrtací soustavy a mnoho dalších již historických exponátů doplňuje funkční důlní lokomotiva a replika štoly, kde je možno názorně zhlédnout použití zmíněné techniky při těžbě. Dále se v areálu nachází i vstup do tzv. průzkumné štoly (bývalého skladiště důlních trhavin), ve které se seznámíte se způsoby těžby v období středověku, ale i ke konci 20. století.
 
Součástí skanzenu je i ústí Královské dědičné štoly Prokop. Tato štola, která byla ražena jako páteř všech hlavních rudných žil v centrálním stříbrském revíru. V současné době je Královská dědičná štola přístupná pro návštěvníky v celkové délce 700 m, doba prohlídky trvá cca 80 min.

Expozici štoly nově doplnily figuríny horníků – ty imitují různé profese i situace, v nichž se lidé při těžbě ocitli. V blízké budoucnosti by měla přibýt ještě jedna rarita – vodní kolo vyrobené podle původních plánů.
 
Minimální počet účastníků prohlídky je 5. Samozřejmě lze prohlídku uskutečnit  i při menším množství návštěvníků, při doplacení do celé skupiny 5 osob. Pozor – do důlních prostor musíte být teple oblečeni, teplota jen 7 – 8° C.

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Alexander Stříbro

Hotel Alexander Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj
Pension Q ve Stříbře

Pension Q ve Stříbře

Stříbro, Plzeňský kraj
Penzion Štybar Stříbro

Penzion Štybar Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj
Restaurace Sherwood Stříbro

Restaurace Sherwood Stříbro

Stříbro, Plzeňský kraj