Úvod > Aktivity & akce > Aktivity > Zámek Křinec s unikátními rokokovými Modrými salonky

Zámek Křinec s unikátními rokokovými Modrými salonky

Památky
Zámek nechal postavit v raně barokním stylu v roce 1649 hrabě August Pavel z Morzína. Obec i stejnojmenný městys se nacházejí v úrodné krajině středního Polabí, nedaleko řeky Mrliny na úpatí svědeckého vrchu Chotuc.

Zámek nechal postavit v raně barokním stylu v roce 1649 hrabě August Pavel z Morzína. Obec i stejnojmenný městys se nacházejí v úrodné krajině středního Polabí, nedaleko řeky Mrliny na úpatí svědeckého vrchu Chotuc. Stavba zámku trvala asi deset let. Výsledkem je dvoukřídlá budova a rozsáhlý hospodářský dvůr.
Zámek se od doby vzniku dočkal několika úprav a přestaveb. Z druhé poloviny 17. století pochází velký barokní Kamenný sál, k němuž přiléhá výklenek s kaplí bohatě zdobenou štuky. Pravděpodobně stejně staré jsou i Modré salonky - pokoje pyšnící se rokokovými freskami s výjevy ze života šlechty, prostých lidí i událostí z 30leté války.

Zámek Křinec je typickým venkovským sídlem nižší šlechty ve středním Polabí. Původně raně barokní zámek s klasicistními prvky, získanými přestavbou v 19. století, byl v minulých letech velmi opomíjen a zanedbáván. Nyní, v majetku soukromé osoby, prochází obdobím rekonstrukce a pomalu se mu navrací lesk zašlé slávy.

Zámecká expozice přibližující život šlechty na zámku. Komentované prohlídky vedou návštěvníky z přijímacího salónu v přízemí, emírovým schodištěm do Kamenného sálu s kaplí Panny Marie Sedmibolestné a do původní přípravny pokrmů (nyní archivu historických artefaktů). Okruh pokračuje do zámecké jídelny a unikátních rokokových modrých salónků. V zámku je instalována expozice trofejí cizokrajných zvířat a zábavná expozice divadelních kostýmů a pamětních žehliček baletního mistra Vlastimila Harapese. Téměř pod střechou zámku se se nachází expozice staré školy a učitelského bytu.

Pro relax a odpočinek je návštěvníkům k dispozici rozsáhlý anglický park s řadou unikátních dřevin a od pátku do neděle také Andělská zámecká retrokavárna se spoustou originálních sladkostí i slaností, dobré kávy a alkoholických i nealkoholických nápojů.

Jak k nám:
Vlakem ČD z Hradce Králové, Kolína, Nymburka a Jičína.
Z Prahy hl.n. odjíždí v 8:53 hod každý víkend přímý spěšný vlak „Český ráj“ směr Nymburk – Jičín – Turnov, v Křinci zastaví v 9:56 hod (platí tarif PID)

Zpět do Prahy odjíždí z Křince v 18:11 hod a v Praze je za 60 minut.
Vlak je uzpůsoben k přepravě velkého množství bicyklů.

Autem z Prahy- Černého Mostu po D11 cca 40 min, z Mladé Boleslavi cca 30 min,
z Hradce Králové cca 50 min, z Kolína cca 30 min.

Kam od nás pěšky či na kole:
Do Rožďalovic k Bučickému mlýnu, na mystický vrch Chotuc u Křince, na Keltský hřbitov Křinci - Zábrdovicích, anebo na rozhlednu Romanka u Oskořínku.

Celý popis
Naposledy změněno: 18. 7. 2019
10.5.
15.9.
Pobavte se Vtípky Karla Kinského

Pobavte se Vtípky Karla Kinského

Rožďalovice, Střední Čechy
1.7.
31.8.
Dětské prohlídky zámku Loučeň

Dětské prohlídky zámku Loučeň

Nymburk, Střední Čechy
1.8.
31.8.
České pohádkové léto na zámku Loučeň

České pohádkové léto na zámku Loučeň

Loučeň, Střední Čechy
Stezka Svídnice

Stezka Svídnice

Dymokury, Střední Čechy
Zámek Rožďalovice

Zámek Rožďalovice

Rožďalovice, Střední Čechy
Ptačí oblast Rožďalovické rybníky

Ptačí oblast Rožďalovické rybníky

Rožďalovice, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí