Úvod > Co chcete dělat? > Tvář Spasitele – do Chrudimi za zázračným obrazem Krista Salvátora
Památky

Tvář Spasitele – do Chrudimi za zázračným obrazem Krista Salvátora

V historickém městě Chrudim je hned několik míst spojených se zázračným obrazem Krista Salvátora: původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie, morový sloup Proměnění Páně, Novoměstská kašna, dokonce i expozice v Regionálním muzeu a Muzeu barokních soch.
Obraz Salvátora, neboli Proměněného Krista Spasitele, podle legendy pochází ze sbírek císaře Rudolfa II., odkud jej za třicetileté války uloupila švédská vojska. Náhodou však vypadl z vozu s válečnou kořistí a dostal se až do Chrudimi, kterou mezitím také obsadili Švédové. Legenda uvádí, že o obraz hráli v kostky švédští vojáci, ale jako zázrakem jim začala padat stejná čísla. V návalu zuřivosti se vojáci obraz pokusili zničit, avšak v místech jeho poškození se začala z Kristovy tváře řinout krev. To byl začátek dlouhé řady zázraků a uzdravení spojených s obrazem.

V roce 1676 byl obraz poprvé veřejně adorován a své trvalé místo našel na hlavním oltáři největšího chrudimského chrámu Nanebevzetí Panny Marie. Od konce 17. století se k němu konaly pravidelné poutě. Procesí směřovala k zázračnému obrazu zejména v době morové nákazy. Po ukončení jedné z nich byl v letech 1719-1732 před kostelem vztyčen jeden z nejkrásnějších morových sloupů v Českých zemích. Je zasvěcen – jak jinak – Proměnění Krista a s jeho návrhem prý chrudimským sochařům pomohl slavný architekt Jan Blažej Santini. Během regotizace kostela Nanebevzetí Panny Marie v polovině 19. století bylo upraveno prostranství před průčelím kostela, na němž se dosud nacházelo barokní schodiště s bohatě zdobenou balustrádou a sochami dvanácti světců. Sochy naštěstí nebyly zničeny a sedm z nich dodnes zdobí Novoměstskou kašnu, kterou najdete pár desítek metrů za kostelem.

Salvátorská pouť se v Chrudimi koná každoročně v nejbližší neděli po svátku Proměnění Páně, tedy 6. srpna.

Legendu o zázračném obrazu ztvárnili v působivém dioramatu v chrudimském Regionálním muzeu. Najdete tam také kopii salvátorského obrazu z konce 18. století a domnělou třísku ze stolu, na němž prý švédští vojáci hráli kostky. V turistické sezóně si můžete prohlédnout také interiér chrámu Nanebevzetí Panny Marie s originálem obrazu Krista Spasitele na hlavním oltáři.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 4. 8. 2020
6.8.
8.8.
Salvátorská pouť v Chrudimi 2021 – zrušeno

Salvátorská pouť v Chrudimi 2021 – zrušeno

Chrudim, Východní Čechy
6.8.
8.8.
Pouťový jarmark

Pouťový jarmark

Chrudim, Východní Čechy
28.9.
Chrudimská vinařská 10

Chrudimská vinařská 10

Chrudim, Východní Čechy
30.7.
1.8.
Balóny nad Chrudimí

Balóny nad Chrudimí

Chrudim, Východní Čechy

Ubytování a restaurace v okolí