Tradiční festival Loutkářská Chrudim se uskuteční už po devětašedesáté. Denně můžete zhlédnout hned několik divadelních představení, s nimiž vystoupí téměř čtyři desítky souborů, vyrobit si vlastní loutky, nebo si poslechnout zajímavou tematickou přednášku.
Významnou součástí festivalu jsou odborné semináře, vedené odborníky z oblasti loutkoherectví, režie i výroby loutek.
Program, rozdělený na hlavní, doplňkový a inspirativní, se rozprostře doslova po celém městě. Většina souborů se svými hrami vystoupí v Divadle Karla Poppicha či v divadelních stanech, postavených speciálně pro festival. V Muzeu loutkářských kultur a v Muzeu barokních soch se zase uskuteční komentované prohlídky a přednášky. Loutkářskou Chrudim zakončí Divadelní pouť, která se uskuteční za Divadlem Karla Pippicha.
Chrudim - město loutek
Vydáte-li se do Chrudimi za loutkami, rozhodně si nesmíte nechat ujít Muzeum loutkářských kultur. V současné době sbírky čítají kolem 8 500 loutek z celého světa, mezi nimiž jsou loutky africké, japonské obličejové divadelní masky i vietnamská vodní loutka. Muzeum sídlí ve třech spojených historických domech, z nichž nejkrásnější je sídlo stálé expozice Mydlářovský dům. Své jméno stavba dostala po Matěji Mydláři z Vysokého Mýta, který nechal v 16. století původně gotický dům přestavět do jeho dnešní renesanční podoby. Ačkoliv chrudimskou rodinu ve svém díle Vzpomínky katovské rodiny Mydlářů v Praze vzpomenul Josef Svátek, neměli místní Mydlářové s proslulým katem nic společného, byli to svíčkaři a mydláři. Dům s bohatou sochařskou výzdobou a charakteristickými věžičkami minaretového tvaru, jimž se říká „hvězdárna“, se stal jedním ze symbolů města Chrudim.