Úvod > Co chcete dělat? > Nuselská radnice
Památky

Nuselská radnice

Nuselská radnice je krásná novorenesanční stavba v Táborské ulici na Praze 4. Byla postavena mezi lety 1908 až 1909 podle návrhu architekta Antonína Turka. Dnes slouží jako reprezentační část Obvodního úřadu Městské části Praha 4.
Nusle bývaly nevelkou osadou na okraji Prahy, známou od 11. století, ve středověku prosluly pěstováním vína. Na samostatné město Nusle povýšil rakouský císař František Josef roku 1898, což byla pro místní veliká radostná událost. Na oslavu 10 let od povýšení Nuslí na město byla v letech 1908 – 1909 postavena reprezentativní budova radnice (do té doby zasedali představitelé Nuslí na nejrůznějších pronajatých místech).
 
Budova byla postavena podle projektu architekta Antonína Turka. Ten v Praze projektoval mimo jiné i tržnici na Vinohradech. Průčelí objektu zdobí vysoké podloubí, arkádový balkon a věž s cimbály a věžními hodinami. Radnice měla poukazovat na význam Nuslí jako samostatného města a nadšení z toho pramenící se projevilo i ve zdobných prvcích. Tak například na bočních věžičkách jsou písmena M a N, což znamená Město Nusle. Na hlavním portále je pak zevnitř umístěn nápis „Nusle sobě“. Ve 3. podlaží se nachází prostorný balkon se třemi arkádovými oblouky, přecházejícími v nárožní věžičky a štít s hodinami. Z vysoké valbové střechy vyrůstá polygonální věžička zakončená lucernou a cibulovitou bání.
 
Do roku 1922 sloužila jako radnice samostatného města Nusle a jako sídlo okresního úřadu Nuselského okresu. Ve dvacátých letech minulého století několikrát navštívil nuselskou radnici i T. G. Masaryk.
 

Nuselská barikáda u radnice

Za války, v květnu 1945, vyrostla u nuselské radnice mohutná barikáda, kterou místní občané postavili z dlažebních kostek, převráceného vozu tramvaje a z dalších objektů. Barikáda tehdy zastavila ničivý postup vzteklých německých SS jednotek dál do centra města. Na jedné straně objektu najdete bustu s nápisem připomínajícím hrdinu prvního i druhého odboje generála Karla Kutlvašra, po němž je nyní pojmenováno přilehlé náměstí.

Dramatické okamžiky se tu odehrály i 21. srpna 1968, kdy před radnici přijely sovětské okupační tanky, obrněné transportéry a jiná vojenská technika. Nuselští občané tehdy proti okupaci protestovali, ale k vážnějším zraněním naštěstí nedošlo.
 

Kulturní akce, svatby i restaurace

Dnes je v budově kromě kanceláří vedení úřadu i víceúčelový zasedací a koncertní sál a oddací síň. Poslední celková rekonstrukce zde proběhla v roce 2009. Úřad pro veřejnost zde již nesídlí, ale konají se zde kulturní a společenské akce Prahy 4, svatební obřady a k dispozici je i restaurace U Rodinného krbu.

Provozovatel

Městská část Praha 4

Táborská 500/30
140 00 Praha 4
Email:
posta@praha4.cz
WWW:
www.praha4.cz
GPS:
50,062601 14,440165
 
Region:
Praha
Město:
Praha 4
 

Časová náročnost

0,5 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí