Úvod > Aktuality > Oslavte letošní masopust na Dlaskově statku
Oslavte letošní masopust na Dlaskově statku
"> "> "> "> "> "> "> "> Oslavte letošní masopust na Dlaskove statku "> Masku si mužete vyrobit ve speciální tvurcí dílne
Zážitky

Oslavte letošní masopust na Dlaskově statku

  • Vydáno13. února 2020
Dlaskův statek v Dolánkách se připravuje na tradiční Masopust, který se zde odehraje v sobotu 15. února 2020. Milovníci starých obyčejů si budou moci prohlédnout všechny tradiční masky – slaměné, nevěstu, ženicha, šašky, medvěda s medvědářem, charpu a mnohé další. Všichni zúčastnění mohou ochutnat zabíjačkové pochoutky, popít nápoje alkoholické i nealkoholické a především se mohou těšit na bujarý rej maškar, hudbu a vystoupení folklorních souborů.
masopust Dlaskův statekMasopustní obchůzka na Dlaskově statku letos proběhne v soobotu 15. 2. 2020. Kroje i tradiční masopustní masky předvedou folklórní soubory HořeňákLázní Bělohradu a Šafrán Jablonce nad Nisou. K tanci i poslechu zahraje turnovská kapela Různá dobrá společnost. Masky jsou vítány!

Z masopustních trasičních zvyků nebude chybět žádost Laufra o převzetí vlády – předání klíčů starostou města. Jednotlivé maškary budou představeny a průvodci vám také vysvětlí jejich smysl a funkce. Akce začíná ve 13:00 a ke svému konci dospěje kolem 16.00 hodin.
 

Masopustní taškařice: v hlavní roli Laufer, Medvěd a Kobylka

Povolení k Masopustní obchůzce předá ve dvoře Dlaskova statku maškarám starosta města Turnova ve 13:00 hodin. Po té budou následovat krátké masopustní hry a taškařice. Spolu s Laufrem se na vás těší Slaměný, Žid, Charpa, Cikánka s Cikánem, Medvěd s Mědvědářem, Nevěsta se ženichem a další a další maškary. Až získají maškary povolení, vykročí průvod do Dolánek pozdravit sousedy a zatančit si s nimi obřadní kolečko. Po návratu z obchůzky se masky i diváci shromáždí k závěrečnému obřadu – Pochování Masopusta.

Po celé odpoledne mohou návštěvníci nahlédnout do expozice Dlaskova statku, která bude otevřena od 12.30 hodin, občerstvit se zabíjačkovými dobrotami, horkými moky, koblihami i jinými sladkými pochoutkami. V hospodářské části statku v přízemí pak bude pro děti i dospělé připravena výtvarná dílna, ve které si vyrobí masopustní masku.
 

Masopust a jeho obyčeje v Českém ráji

Dlaskův statekSvátek Masopustu je doložený již ve 13. století. Slavil se od středověku jak v nejchudších vrstvách, tak na panských dvorech, na vesnicích i ve městech. Začínal po svátku Tří králů a každý rok byl různě dlouhý, od jednoho do dvou měsíců. Trval do „Popelce“ – Popeleční středy, která zahajuje čtyřicetidenní předvelikonoční půst. Byl to čas zabíjaček, vepřových hodů, nejrůznějších vesnických zábav a bálů, čas nevázané veselosti.

Dlaskův statek masopustPrůvod vedl Laufr, za ním pak s muzikou šel Medvěd s Medvědářem, Slaměný, Bába s Dědkem, Žid, Turek, Cikánka, Klibna (kobyla "složená" ze dvou lidí – jeden dělá hlavu a přední nohy, druhý se opře o prvního, a dělá hřbet, zadek a zadní nohy) a další maškary. 

Hospodyně hostily průvod pivem, koblihami a koláči a také do velkého talíře přispívali na muziku. Někde si účastníci průvodu vybrali výslužku sami – pečeni z trouby, uzené z komína apod. Obchůzka vesnicí trvala často až do večera a potom se celý průvod odebral do hospody. Část vybraných peněz se dala na muziku, část sloužila na pohoštění děvčat. Tančilo se do půlnoci, kdy muselo vše utichnout, a za všeobecného žalu se Masopust pochoval.

Dlaskův statek masopustKonalo se i mnoho svateb, protože v komorách byl dostatek zásob masa na pořádnou svatební hostinu a na výslužku pro celou vesnici. Přípravou na Masopust byl Tučný čtvrtek před masopustní nedělí, spojený s hodováním. Konzumace vepřového s knedlíkem a zelím měla lidem zajistit sílu a zdraví v následujícím období.  Nouze nebyla ani o sádlo, proto hospodyně zadělaly na koblihy, šišky a boží milosti, kterých pak smažily plné mísy.
Dlaskův statek u Turnova

Dlaskův statek u Turnova

Typická a vzácně dochovaná ukázka formy pojizerského domu. Bývalá svobodnická usedlost a rychta byla postavena v malebném údolí řeky Jizery v roce 1716. Je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejtypičtějších příkladů roubené architektury českého venkova.

Další aktuality