Úvod > Aktuality > Schwarzenberský kanál se rozšíří o Želnavský smyk

Schwarzenberský kanál se rozšíří o Želnavský smyk

Vydáno 11. října 2018 Památky
Schwarzenberský plavební kanál dostává postupně svou původní historickou podobu. Zatímco velká část hlavní trasy kanálu se již dočkala obnovy, dílčí úseky tohoto pozoruhodného technického díla dosud na své vzkříšení čekají. Jedním z nich je Želnavský smyk, odbočka Schwarzenberského kanálu, která vede rovnou do Vltavy. Lesníci jej začnou obnovovat od letošního podzimu, práce by měly skončit na jaře roku 2021.
Vojenské lesy a Lesy ČR obnoví takzvaný Želnavský smyk, technickou památku, která historicky spojovala Schwarzenberský plavební kanál s Vltavou. Málo známá vodní cesta umožňovala plavení i celých kmenů stromů. Má proto dlouhé přímé úseky a mírné zatáčky. Tímto kanálem lesníci dopravovali kmeny nejprve do Vltavy a odtud až do Prahy, k celnici na Výtoni.

Jde o dosud nepřístupnou část Schwarzenberského kanálu, více než tři a půl kilometru dlouhý úsek. Želnavský smyk se od kanálu odděluje na hranici Národního parku Šumava v místě zvaném Klápa a odvádí vody do Vltavy u dnešní Nové Pece

Zároveň se chystá i obnova další části Schwarzenberského plavebního kanálu od bývalé osady Růžový vrch až po státní hranici. Do roku 2021 opraví lesníci i část koryta Otovského potoka a toku Světlá. Podél dosud nepřístupné části kanálu i Otovského potoka bude nově postavena také 700 metrů dlouhá přístupová cesta.
Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Želnavský smyk – odbočka Schwarzenberského kanálu

Želnavský smyk – odbočka Schwarzenberského kanálu

Takzvaný Želnavský smyk je odbočkou Schwarzenberského plavebního kanálu nedaleko Nové Pece, která jej propojuje přímo s Vltavou. Tři a půl kilometru dlouhá technická památka prochází postupnou obnovou, a to od roku 2018 do jara 2021.

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu

Jednou ze zajímavostí na Schwarzenberském kanálu je akvadukt, kterým kanál překonává Koňský potok.

Rosenauerova kaple u Schwarzenberského kanálu

Rosenauerova kaple u Schwarzenberského kanálu

Rosenauerova kaple se nachází přibližně 2,5 km jižně od šumavské osady Jelení, na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu.

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu - fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu - fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.