Úvod > Aktuality > Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den
Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den
"> "> "> "> ">
Zážitky

Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den

Vydáno 17. července 2021
Na šumavské Zlaté stezce v osadě Jelení Vrchy čeká v sobotu 17. července 2021 všechny milovníky Šumavy a příznivce historie sousedská slavnost Hiršperský den. Osada Jelení Vrchy leží na území Národního parku Šumava v údolí Jeleního potoka a je částí obce Nová Pec. Původně dřevařská osada byla založena v roce 1794 a její historie je úzce spjata se Schwarzenberským plavebním kanálem, který umožňoval splavování dříví ze Šumavy až do Rakouska.
jelení vrchyNa návštěvníky Hiršperských slavností čekají v sobotu 17. července 2021 ukázky plavení dříví, setkání s lidovými melodiemi z Prácheňska a kolem domu čp. 13 s expozicí Kanál Expo na Jeleních Vrších nebudou chybět stánky Svobodného Hiršperku, ve kterých si jako každý rok návštěvníci mohou zakoupit nápoje, koláčky, špekáčky, domácí chleba a další dobroty z produkce členek spolku Hiršperk. Spolek Svobodný Hiršperk si jako jeden z hlavních cílů bere podporu pozitivní nálady obyvatel a návštěvníků Jeleních Vrchů, zvýšení společenské a kulturní úrovně života občanů a návštěvníků v Nové Peci, především v části Jelení Vrchy. Akce započne ve 12:00 na Jeleních Vrších u Hrbků (čp. 13).

Krátce před 14. hodinou čeká přítomné diváky oblíbená ukázka plavení dříví s připomínkou historie Schwarzenberského plavebního kanálu. Ve 14:00 pokyne plavební ředitel malým plavcům, kteří na plavení přijdou, aby naházeli připravená polena do vody. Pak již další plavci otevřou stavidla a proud vody ponese polena k jejich zhruba 400 metrů vzdálenému cíli. Plavení dříví je součástí hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu folklorního souboru Libín-S Prachatice, které se koná několikrát do roka. Schwarzenberský kanál je nejen významnou kulturní technickou památkou, ale na přelomu 20. a 21. století okolo něj vznikla i řada aktivit podporujících cestovní ruch na Šumavě.
 
Schwarzenberský plavební kanál byl postavený v letech 1789 – 1822. V roce 1963 byl vyhlášený nemovitou kulturní památkou. Na přelomu let 1999 a 2000 správa šumavského parku nechala rekonstruovat úsek o délce 10,6 kilometrů z Jeleních vrchů na Klápu, v roce 2001 pak další dva kilometry od počátku kanálu pod Třístoličníkem ke Stockému potoku.
Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu

Jednou ze zajímavostí na Schwarzenberském kanálu je akvadukt, kterým kanál překonává Koňský potok.