Úvod > Aktuality > Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den
Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den
"> "> "> "> ">
Zážitky

Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídne Hiršperský den

  • Vydáno12. července 2022
Na šumavské Zlaté stezce v osadě Jelení Vrchy čeká v sobotu 16. července 2022 všechny milovníky Šumavy a příznivce historie sousedská slavnost Hiršperský den. Osada Jelení Vrchy leží na území Národního parku Šumava v údolí Jeleního potoka a je částí obce Nová Pec. Původně dřevařská osada byla založena v roce 1794 a její historie je úzce spjata se Schwarzenberským plavebním kanálem, který umožňoval splavování dříví ze Šumavy až do Rakouska.
jelení vrchyNa návštěvníky Hiršperských slavností čekají v sobotu 16. července 2022 ukázky plavení dříví, setkání s lidovými melodiemi z Prácheňska a kolem domu čp. 13 s expozicí Kanál Expo na Jeleních Vrších nebudou chybět stánky Svobodného Hiršperku, ve kterých si jako každý rok návštěvníci mohou zakoupit nápoje, koláčky, špekáčky, domácí chleba a další dobroty z produkce členek spolku Hiršperk. Spolek Svobodný Hiršperk si jako jeden z hlavních cílů bere podporu pozitivní nálady obyvatel a návštěvníků Jeleních Vrchů, zvýšení společenské a kulturní úrovně života občanů a návštěvníků v Nové Peci, především v části Jelení Vrchy. Akce započne ve 12:00 na Jeleních Vrších u Hrbků (čp. 13).

Krátce po 14. hodině čeká přítomné diváky oblíbená ukázka plavení dříví s připomínkou historie Schwarzenberského plavebního kanálu. Ve 14:30 pokyne plavební ředitel malým plavcům, kteří na plavení přijdou, aby naházeli připravená polena do vody. Pak již další plavci otevřou stavidla a proud vody ponese polena k jejich zhruba 400 metrů vzdálenému cíli. Plavení dříví je součástí hranice překračujícího projektu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu folklorního souboru Libín-S Prachatice, které se koná několikrát do roka. Schwarzenberský kanál je nejen významnou kulturní technickou památkou, ale na přelomu 20. a 21. století okolo něj vznikla i řada aktivit podporujících cestovní ruch na Šumavě.
 
Schwarzenberský plavební kanál byl postavený v letech 1789 – 1822. V roce 1963 byl vyhlášený nemovitou kulturní památkou. Na přelomu let 1999 a 2000 správa šumavského parku nechala rekonstruovat úsek o délce 10,6 kilometrů z Jeleních vrchů na Klápu, v roce 2001 pak další dva kilometry od počátku kanálu pod Třístoličníkem ke Stockému potoku.
Akvadukt na Schwarzenberském kanálu

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu

Jednou ze zajímavostí na Schwarzenberském kanálu je akvadukt, kterým kanál překonává Koňský potok.

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.