Úvod > Aktuality > Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídnou Jelenovršské slavnosti
Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídnou Jelenovršské slavnosti
"> "> "> ">

Unikátní plavení dřeva Schwarzenberským kanálem nabídnou Jelenovršské slavnosti

Vydáno 18. srpna 2018 Zážitky
Na nově vyznačené Zlaté stezce čekají v neděli 19. srpna 2018 všechny milovníky Šumavy a příznivce historie tradiční Jelenovršské slavnosti. Osada Jelení Vrchy leží na území Národního parku Šumava v údolí Jeleního potoka, je částí obce Nová Pec. Původně dřevařská osada byla založena v roce 1794 a její historie je úzce spjata se Schwarzenberským plavebním kanálem, který umožňoval splavování dříví ze Šumavy až do Rakouska.
Na návštěvníky Jelenovršských slavností čekají v neděli 19. srpna ukázky plavení dříví, setkání s pohádkami a folklorem z obou stran Šumavy, soutěž Zlatá stezka za pokladem pro malé i velké, zábavné hry, tvoření, kvízy, prezentace turistických oblastí, komentované vycházky s průvodci šumavskou divočinou, ukázky řemesel, řemeslný trh, hudební program i občerstvení. Akce odstartuje v 10:30 hodin a její oficiální ukončení je plánováno na 16:30 hodin.
 
Schwarzenberský kanál je nejen významnou kulturní technickou památkou, ale na přelomu 20. a 21. století okolo něj vznikla i řada aktivit podporujících cestovní ruch na Šumavě.
 
Schwarzenberský plavební kanál byl postavený v letech 1789 - 1822. V roce 1963 byl vyhlášený nemovitou kulturní památkou. Na přelomu let 1999 a 2000 správa šumavského parku nechala rekonstruovat úsek o délce 10,6 kilometrů z Jeleních vrchů na Klápu, v roce 2001 pak další dva kilometry od počátku kanálu pod Třístoličníkem ke Stockému potoku.
Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu - fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu - fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu

Akvadukt na Schwarzenberském kanálu

Jednou ze zajímavostí na Schwarzenberském kanálu je akvadukt, kterým kanál překonává Koňský potok.

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál

Schwarzenberský plavební kanál byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety. Dílo bylo vybudováno pro splavování polenového dříví z nepřístupných šumavských hvozdů k řece Große Mühl, odkud následně po Dunaji putovalo až do císařského hlavního města a odbytiště Vídně.

Jelenovršské slavnosti 2020

16.8.
Jelenovršské slavnosti 2020

Na neděli 16. srpna připadá další ročník Jelenovršských slavností, během kterých vás čeká den nabitý tradicí, folklorem a plavení.

Průvodci divočinou 2020 v Národním parku Šumava

16.5.
25.10.
Průvodci divočinou 2020 v Národním parku Šumava

Od června až do konce října je možné zúčastnit se jedinečných vycházek na území v Národním parku Šumava, které dodnes zůstaly domovem velkých zvířat, která odjinud byla lidskou civilizací již vytlačena.

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Nouzová nocoviště v Národním parku Šumava

Slunce už se dávno sklonilo k západu a vy už byste rádi někde složili batoh, rozdělali stan a natáhli nohy k odpočinku. Jenže jste v Národním parku Šumava, kde lze legálně stanovat pouze na několika tábořištích, která jsou pro vás na kilometry vzdálená…