Úvod > Kalendář akcí > Výstavy > Braco Dimitrijevic New Culturescapes
Braco Dimitrijevic
Výstavy

Braco Dimitrijevic New Culturescapes

Galerie Dea Orh s potěšením oznamuje zahájení výstavy s názvem New Culturescapes jednoho z hlavních představitelů konceptuálního umění Braco Dimitrijeviće.
Svým založením je Braco Dimitrijević konceptuální umělec, nicméně své bohaté umělecké zkušenosti dokáže uplatnit i ve zcela tradičním médiu jakým je malba a socha. Malby konstruuje jako modernistické koláže s viditelnými odkazy ke klasikům moderního umění. Dimitrijević zná úskalí malířského řemesla velmi dobře, neboť první výstavu obrazů realizoval již ve svých deseti letech.

V roce 1972 v malbách imitujících malířskou formu drippingu Jacksona Pollocka propojil klasické médium se silným konceptuálním pozadím. V podstatě jako jeden z prvních použil metodu postmoderní apropriace, tak jak ji známe o mnoho let později, například v díle Sherrie Levine nebo Jonathana Monka.

Partikulární Dimitrijevićův styl je příznačný nejen v malbách, ale také jeho sochařské dílo rozvíjí podobné principy. Prostorové projekce konceptuálního umění se u Dimitrijeviće dějí v kompilacích bronzových skulptur s hudebními nástroji a kokosovými ořechy. Příběh takto komponovaných soch pak není ničím jiným než individualistickou tezí o míře a účinku kontextové kontinuity.

Podobné formální a hlavně obsahové konotace Braco Dimitrijević vytváří již od roku 1976. Jeho nejznámější instalace pod názvem Triptychos Post Historicus jsou sestaveny z mistrovských děl muzejních sbírek, objektů denní potřeby a ovoce. Dimitrijević realizuje tyto instalace v prestižních galeriích, například: Tate Gallery (Londýn), Centre Georges Pompidou (Paříž) a Musée d’Orsay (Paříž). Od roku 1981 pak v rámci performancí s živými zvířaty (lev, tygr, krokodýl, aj.) přetváří statické instalace v živé, organické celky imitující Dimitrijevićův umělecký přístup, který prezentuje jako Culture Statements (nejvíce známou performancí byla výstava v pařížské zoo, 1998).

Výstava je k vidění do 20. listopadu 2013 v galerii Dea Orh, Kozí 3, Praha 1.

Provozovatel

Dea Orh Gallery

Kozí 3
110 00 Praha 1
Tel.:
+420 222 323 232
Email:
art@deaorh.com
GPS:
50,089887 14,422461
 
Region:
Praha
Město:
Praha 1
Tipy na výlet:
Praha 1 a okolí
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 

Komentovaná vycházka – Za tajemstvím Haštalské čtvrti

Na této vycházce Starým Městem se vydáme do míst kolem kostela sv. Haštala. Navštívíme kostel sv. Haštala a podíváme se do zdejší fary a její zahrady.
Praha 1, Praha

Betlémy – živá tradice na zámku Ctěnice

Muzeum města Prahy pořádá od 26. 11. 2022 do 26. 2. 2023 v Zámeckém areálu Ctěnice, Bohdanečská 259/1, Praha 9 – Vinoř výstavu Betlémy – živá tradice. Výstava je připravená ve spolupráci se Spolkem českých betlémářů, který sdružuje tvůrce, sběratele, badatele a milovníky betlémů.
Praha 9, Praha

Den na tržišti – život obyvatel středověké Wrocławi

Výstava připravovaná ve spolupráci s Archeologickým muzeem ve Wroclawi přinese svědectví o každodenním životě obyvatel středověké Wrocławi/Vratislavi.
Praha 1, Praha

Pražský hrad a tajná zpráva – Dobrodružná hra v ulicích města

Pozvánka pro rodinné týmy na dobrodružnou hru v Praze. Král čeká na tajnou zprávu, která se nesmí dostat do rukou zvědů, proto místo doručení zašifroval. Předáte zprávu dřív než ostatní? Uvidíte známá místa novým pohledem a zažijete dobrodružství na vlastní kůži! Hra, která vtáhne děti i dospělé.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Veřejné hřiště Na Františku

V zimě oblíbené kluziště, v létě hřiště s umělou trávou. Sportovní areál v centru Prahy nabízí sportovní vyžití jak široké veřejnosti, tak i školám a ostatním institucím.
Praha 1, Praha

Galerie Zlatá husa

Galerie Zlatá husa spravuje jednu z největších soukromých sbírek umění v Čechách, která nejen pro svůj značný rozsah, ale i díky bohaté a otevřené struktuře patří k nejvýznamnějším kolekcím v zemi.
Praha 1, Praha

Pivní lázně v centru Prahy

Nejoblíbenější nápoj, kterým je pivo, ve spojení s nejstarším způsobem terapie, jakou je bezpochyby lázeň, a historické centrum Prahy jsou ty nejlepší ingredience pro vaši dokonalou relaxaci.
Praha 1, Praha

Speculum Alchemiae – alchymistická dílna z doby Rudolfa II.

V Haštalské ulici v Praze najdete zpřístupněnou původní alchymistickou dílnu z doby Rudolfa II., kde se míchal elixír věčného mládí a kde Golem dostal svůj šém.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace v okolí

Francouzský brunch v Chagall´s Club Restaurantu

Přijďte do Chagall´s Club Restaurantu okusit pravou francouzskou atmosféru, ochutnat místní delikatesy a poslechnout si živou hudbu, francouzské šansony. Pro rodiny s dětmi je připraven dětský koutek se školou vaření pod vedením zdejšího kuchaře.
Praha 1, Praha

Domácí dorty a koláče v Chagall´s Club Restaurantu

Rádi si pochutnáváte na lahodných domácích dortech, koláčích a francouzských crépes? tak přijďte ochutnat do Chagall´s Club Restaurantu mrkvový dort, cheesecake s ovocem, crépes s opečenými pomeranči nebo crépes se sýrem Brie či tuňákem, cibulí a rajčaty.
Praha 1, Praha

Pivotéka Pípa Beer Story v Praze

Pivotéka Pípa Beer Story je součástí nově otevřeného Food Story, kde najdete i bistro, prodejnu potravin a rychlé občerstvení, celé je to součástí komplexu Tržnice Dlouhá 14. Na pivním listu nabízí až 160 druhů piv ze všech koutů Česka i světa.
Praha 1, Praha

Casa de Carli

Restaurace otevřela své prostory na Starém Městě ve Vězeňské ulici už v roce 2012. Majitel a současně šéfkuchař Matteo De Carli restauraci vede společně se svou partnerkou Lenkou Hermanovou, která léta pracovala jako generální manažerka v pětihvězdičkovém hotelu v New Yorku.
Praha 1, Praha