Úvod > Aktuality > 7 tipů kam za vínem: na vinobraní, do sklípků i retro sběr hroznů

7 tipů kam za vínem: na vinobraní, do sklípků i retro sběr hroznů

Vydáno 31. srpna 2018 Gurmánská turistika
Na konci srpna se některé vinařské obce na vinobraní teprve chystají, ale jinde už jsou oslavy v plném proudu. V některých vesnicích vinaři otevírají vinné sklepy, zatímco ve Valticích se chystá retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů na čas. Na tyto a další vinařské akce vás zve portál Kudy z nudy.

Vinohrady se zavírají…

Hora je staré označení pro vinohrad a zarážení či zarážání hory znamená ochranu vinice v době před vinobraním. Odehrává se na přelomu srpna a září a většinou se neobejde alespoň bez malé slavnosti.

Vinaři z Prušánek vás srdečně zvou na „zarážání hory“, které proběhne v sobotu 1. září v Nechorách při západu slunce. Akce se koná za každého počasí.

Ve Vrbici je zarážení hory tradiční slavností místních vinařů očekávajících začátek vinobraní. Letos se konají v sobotu 8. září. Sklepy budou otevřené od 13:00 hod.

V sobotu 8. září se v okolí Velkých Pavlovic uskuteční oblíbená akce Putování za burčákem po Modrých Horách. Jak název akce napovídá jedná se o putování nejen mezi vinohrady, od jednoho razítkovacího místa ke druhému. Do mapky (která je součástí balíčku) budete "sbírat" razítka a ještě k tomu na každém razítkovacím místě zdarma dostanete 0,5 dcl burčáku k ochutnání.
 

Pálavské vinobraní

Pálavské vinobraní71. ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne od 7. do 9. září program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý. Součástí programu jsou koncerty hvězd české i slovenské hudební scény, stánky s vínem, burčákem a gastronomickými specialitami nebo nedělní výstup na Svatý kopeček.

K vinobraní také nedílně patří vystoupení folklórních skupin, dechových a cimbálových muzik, pěveckých i národopisných souborů. Moravská lidová hudba a zpěv bude zase znít mikulovským náměstím, ale i Vinařským městečkem v Kapucínské ulici a všemi zákoutími Mikulova. Vrcholným a slavnostním okamžikem bude sobotní královský průvod Václava IV. s královnou Chantal Poullain a s bohatou účastí krojovaných souborů.
 

Prohlídky Habánských sklepů ve Velkých Bílovicích

Habánské sklepyNávštěvníky Velkých Bílovic na jižní Moravě čeká v září jedinečná možnost poznat původní habánské sklepy a seznámit se s vinařstvím stejného jména. Prohlídky, zakončené degustací, trvají přibližně devadesát minut a návštěvníci se při nich dozvědí více o historii i současnosti Habánských sklepů.

Prohlídky, jejichž součástí je i možnost zakoupit si vína přímo ve vinařství, se ve Velkých Bílovicích konají do 30. září 2018, vždy od úterý do čtvrtka ve 14:00 hodin a v pátek a sobota ve 13:00 a v 15:00 hodin. Čeká vás plus mínus devadesát minut minulosti i naší současnosti, prohlídka původního habánského sklepa a hlavně ochutnávka vín. Doporučujeme přijít 15 minut před prohlídkou, není nutné objednávat se předem.
 

Vinobraní aneb sklizeň hroznů ve Velkých Pavlovicích

Velké PavloviceNěkde se teprve zavírají vinice, jinde se už sklízí a slaví – třeba ve Velkých Pavlovicích, kam můžete v pátek a v sobotu 14. a 15. září přijet na Velkopavlovické vinobraní.

Čekají vás dva dny zážitků, lidových tradic, vín a burčáků, hudby, zpěvu a tance, krojovaný průvod městem a jarmark. V hlavním programu je kladen důraz na vystoupení autentických folklórních souborů jako verbíři, cimbálové muziky, taneční a pěvecké soubory.
 

Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích

Valtické retro vinobraníVe Valticích, vyhlášeném vinařském městě na jižní Moravě, se můžete už 22. září zúčastnit šestého ročníku Retro vinobraní, zřejmě jediné akce svého druhu se skvělou atmosférou. Při vinobraní a samotném sběru hroznů si užijete spoustu zábavy, ochutnáte čerstvý burčák, k svačině vás čeká chléb se škvarkovou pomazánkou a kdo bude poctivě sbírat, tak dostane na oběd retro guláš s chlebem, přímo ze závodní jídelny!

Na Mistrovství  světa ve sbírání hroznů od 15:30 hodin navazuje Zámecký košt vín na valtickém zámku s ochutnáním burčáků v různých stádiích a následná degustace vín v Zámeckém sklepě z produkce Vinných sklepů Valtice a Vinařství Kovacs.
Vinné sklepy Nechory

Vinné sklepy Nechory

V nejjižnějším cípu Moravy mikroregionu Podluží leží vinařská obec Prušánky se starou viniční horou Nechory. Nechory jsou vesničkou tvořenou pouze vinnými sklepy, vytvářející ráz malé obce se svým náměstíčkem a přiléhajícími uličkami.

Pálavské vinobraní 2019

Pálavské vinobraní 2019

72. ročník Pálavského vinobraní v Mikulově nabídne od 6. do 8. září program plný hudebních hvězd, moravské víno ve všech podobách, folklór, dobové kejklíře, rytíře ve zbroji či sličné panny a především zábavu, ze které si vybere opravdu každý.

Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích 2019

Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů ve Valticích 2019

Tradiční podzimní Retro vinobraní a Mistrovství ve sběru hroznů je jedinečná akce, snad i jediná svého druhu u nás. Co se děje na retro vinobraní? Sběr hroznů, svačinka ve vinohradě, čerstvý burčák a hlavně - sběr hroznů! Velké finále vinobraní je Mistrovství ve sběru hroznů na čas!