Úvod > Výlety > Pěšky po Česku > S osobností na procházku: po Praze s hercem Milošem Kopeckým

S osobností na procházku: po Praze s hercem Milošem Kopeckým

Jeden z nejoblíbenějších divadelních a filmových herců, báječný představitel padouchů i charismatický doktor Štrosmajer z televizního seriálu Nemocnice na kraji města: to je Miloš Kopecký (22. srpna 1922, Praha – 16. února 1996, Praha). Znáte jeho nejpopulárnější filmy a nezapomenutelné hlášky?
I když hrál většinou bonvivány, intrikány, smilníky a prostopášníky, národ ho miloval. Miloš Kopecký dokázal mistrně vystřihnout role záporných postav tak, že z nich udělal skvělé veseloherní hrdiny: vzpomeňte si na roli rádce v Pyšné princezně, feldkuráta Katze ve filmu Dobrý voják Švejk s neméně oblíbeným Rudolfem Hrušínským v titulní roli, anebo barona Ruperta von Kratzmara v komedii Adéla ještě nevečeřela. Škatulka zlosynů mu ale vadila a podle vzpomínek režiséra Oldřicha Lipského právě jemu Kopecký dlouho vyčítal, že jeho zásluhou se coby Horác alias Hogofogo z koňské opery Limonádový Joe jednou provždy stal hlavním padouchem české kinematografie.
 

Miloš Kopecký a jeho cesta na divadelní jeviště

Miloš Kopecký se narodil v Praze na Novém Městěulici Ve Smečkách. Kdyby se splnilo přání jeho otce, stal by se kožešníkem. Řemeslu se dokonce vyučil, ale podnik převzít nechtěl. Místo toho studoval gymnázium, už před válkou se mu zalíbilo recitační umění a herectví, a byl častým návštěvníkem Osvobozeného divadla, které hrálo v paláci U Nováků jen kousek od jeho domova. Velkou ránou pro něj byla druhá světová válka: jeho maminka pocházela z židovské rodiny a otec se s ní dal rozvést, aby udržel živnost. V knize Já o tom Miloš Kopecký později psal: „Otec nad maminkou de facto vynesl ortel. Kdyby totiž rodiče nebyli rozvedeni, maminka by se neocitla v Osvětimi, ale zůstala by patrně v Terezíně, kde bylo možné válku přežít.“  Maminku vyprovodil na vlak, který ji odvezl do koncentračního tábora a už se nikdy nesetkali, sám kvůli židovskému původu strávil poslední rok války v nacistickém pracovním táboře v Bystřici na Benešovsku a čekal na transport. Válku sice přežil, ale patrně tady můžeme hledat kořeny bipolární poruchy, která ho trápila celý život. Komplikovala mu práci i soukromý život, s podobnými problémy se pak potýkaly i jeho dvě dcery. Zemřel 16. února 1996 v 73 letech v Praze.
 

Divadla Miloše Kopeckého: Národní, ABC, Hudební a na Vinohradech

Po válce se Miloš Kopecký vrátil do Prahy a začal pracovat v divadlech, kde se od obsluhy gramofonu a opony zvolna dostal na jeviště. Občas způsobil skandál: například v Národním divadle, kde se opil tak, že nebylo možné dohrát představení, anebo když vstoupil a záhy byl vyhozen z Komunistické strany. Hrál v Městských divadlech pražských, v Divadle ABCpaláci U Nováků (kde se na jevišti setkal se svým idolem Janem Werichem) i v Hudebním divadle Karlín. Nakonec v roce 1965 nastoupil do Divadla na Vinohradech, kde pak působil až do roku 1991. Mnozí tvrdí, že jeho divadelní umění předčilo to filmové, a vzpomínají například na jeho Harpagona v Molièrově Lakomci či profesora Higginse v Pygmalionu George Bernarda Shawa.
 

Nejslavnější filmové a televizní role Miloše Kopeckého

Mezi největší přátele Miloše Kopeckého patřili Josef Bedrna, Miroslav Horníček, Rudolf Hrušínský, Vlastimil Brodský a Jiří Kodet. Bydlel na Starém Městě v Dušní ulici, dál se přátelil s Janem Werichem a patřil ke stálým účastníkům sešlostí v jeho domě, dnešní Werichově vile na Kampě. Ty Werich pořádal na Vánoce, na Silvestra i jen tak během roku při nejrůznějších příležitostech společně se svým přítelem a sousedem Jiřím Trnkou.

Největší popularity dosáhl Miloš Kopecký v 70. letech. Nezapomenutelný byl především jako doktor Štrosmajer v televizním seriálu Jaroslava Dietla Nemocnice na kraji města, hrál také ve filmovém muzikálu Noc na Karlštejně, pana Petra Voka z Rožmberka ve filmu Svatby pana Voka, anebo v komediích Jak utopit dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách, Zítra to roztočíme, drahoušku…!, Tajemství hradu v Karpatech a pohádce Tři veteráni. Jeho posledními filmy byly Učitel tance a Kouzelný měšec.
 

Nesmrtelné hlášky Miloše Kopeckého

  • „Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství.“ – Limonádový Joe (1964)
  • „Tak si k těm zločinům, které jste mi tu teď vyjmenovala, připište ještě jeden, paní Dobiášová. Urážku na cti. Vy krááávo nebeská!“ – „Kdyby hloupost nadnášela, tak vy se tu vznášíte jako holubička!“ – Nemocnice na kraji města (1977)
  • „Baron Rupert von Kratzmar, toť repetent Matěj Kráčmera. Hodina pomsty udeřila, dědku! Na, sežer si tu nedostatečnou!“ – Adéla ještě nevečeřela (1977)