!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Žlutice

Křivolaké středověké podzemí, muzeum a galerie, faksimilie bohatě iluminovaného kancionálu, každoroční letní přehlídka amatérských divadel a také tajemná stolová hora Vladař – tím vším vás lákají Žlutice, nenápadné městečko, ležící pod Doupovskými horami východně od Karlových Varů.

Žlutice: město pod zemí i nad zemí

Pod gotickými a renesančními domy na žlutickém náměstí už desítky let postupně odkrývají své tajemství sklepy, místy až dvoupatrové, tesané do skály. Část jich můžete navštívit spolu s prohlídkovým okruhem žlutického muzea. Tady si také připomenete dobu největšího rozvoje města, renesanční 16. století, kdy vznikl slavný Žlutický kancionál. Ještě starší je kostel sv. Petra a Pavla s dochovanými freskami z 15. století, který patří k nejhodnějším gotickým chrámům na Karlovarsku.
 

Žluticku vládne Vladař

Východně od Žlutic se tyčí stolová hora Vladař. V listopadu 1421 se na vrcholku ve valech starého hradiště opevnil Jan Žižka se svými vozy a bránil se přesile. Po třech dnech se husitům za sněhové vánice podařilo vyklouznout z obklíčení českých katolických pánů a uprchnout do bezpečí, do Žatce. Zimní bitvu připomíná pomník na západním úpatí Vladaře, model bitvy je v muzeu ve Žluticích. Žižkovo válečnické umění však oceníte teprve po strmém výstupu po jediné přístupové cestě na temeno hory.
 

Kolem Žlutic za zvířaty i zámeckou noblesou

Lákadlem pro rodiny s dětmi je Babiččin dvorečekKobylé s ukázkovým chovem domácích hospodářských zvířat anebo vyjížďky na koni jezdeckého sdružení Amarantaj. Na výlet se můžete vydat také na zámek a do zámeckého pivovaru v Chyších, kde si prohlédnete například expozici věnovanou pobytu Karla Čapka. Pozoruhodným místem je i starodávné poutní místo Skoky s barokním kostelem Navštívení Panny Marie a nejoblíbenější vodácká část řeky Střely pod Žlutickou přehradou.

Aktuality z města

11. srpen 2021 13:00

Poutní místo Skoky ožije tradiční poutí

Žlutice
Poutní místo Skoky je proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou. Místní kostel ale nežije jen v minulosti a nabízí bohatý kulturní program s poutěmi a hudebními představeními. V neděli 15. srpna 2021 se ve Skokách koná Slavnost Nanebevzetí Panny Marie.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Restaurace Pub Cihelna Žlutice

Restaurace Pub Cihelna Žlutice

Žlutice, Západočeské lázně
Penzion Nad hradbami Žlutice

Penzion Nad hradbami Žlutice

Žlutice, Západočeské lázně
Penzion Harmonie ve Žluticích

Penzion Harmonie ve Žluticích

Žlutice, Západočeské lázně