Úvod > Co chcete dělat? > Muzeum Žlutice
Muzeum Žlutice
"> Muzeum Žlutice "> Kokořovci "> Žlutický kancionál ze 16.století "> "> Šatlava "> Šatlava "> Šatlava "> Šatlava
Přidat foto
Památky

Muzeum Žlutice

Expozice muzea vás provede historií Žlutic až do barokního období. Vyspělost žlutické společnosti dokládá Žlutický kancionál – národní kulturní památka. Mimo to zde najdete interaktivní výstavu útrpného práva v šatlavě. V podzemí muzea je otevřeno lapidárium.

Půdorys města představuje vrcholnou úroveň českého urbanismu doby krále Přemysla Otakara II.  Žlutice se řadí mezi pět měst s nejzdařilejším urbanistickým řešením (Vysoké Mýto, Litovel, Žlutice, Moravská Třebová a České Budějovice). 

Žlutice a okolí byly opakovaně svědky několika šarvátek. Nejvýznamnější ale bylo střetnutí husitů vedených Janem Žižkou z Trocnova se svými protivníky na vrchu Vladař v roce 1421. V kamenných valech se Žižka opevnil, aby odolával katolické přesile. Po třech dnech v sněhové bouři se husitům podařilo vyklouznout z obklíčení a uprchnout do bezpečí, do Žatce.

Pozdější majitel žlutického panství Jakoubek z Vřesovic postavil na obranu města dva hradyNevděk a Mazanec. V době renesance vzniká jedno z nejkrásnějších děl iluminátorského umění 16. století Žlutický kancionál, který je uložen v Památníku národního písemnictví v Praze. Do roku 1977 byl umístěn v městském muzeu, kde je nyní uložena jeho kopie a listovací kopie pro návštěvníky.
 

Žlutické muzeum, šatlava a lapidárium

Stálá expozice muzea ve Žluticích je věnována dějinám města a památkám v okolí dokumentované archeologickými nálezy, listinami a renesančním Žlutickým kancionálem. K vidění je též velkoplošný model bitvy husitů na vrchu Vladaři.

V objektu bývalého soudu je původní šatlava s expozicí o hrdelním právu útrpném. Od roku 2021 zde najdete interaktivní výstavu útrpného práva v šatlavě. Autorem je výtvarnice Veronika Kudláčková Psotková. Aranžmá mučících nástrojů, okovů a dobových figurín včetně děsivé mimiky obličejů je doplněno opět velmi zdařilým osvětlením.

V podzemí muzea se nachází lapidárium, tvořené sochami, sousošími a torzy historických předmětů ze Žlutic a okolí.
 

Kam na výlet do okolí

Po cyklistické stezce procházející městem se jižním směrem dostanete k zámku Manětín anebo východním směrem můžete dojet k zámku Chyše. Po turistické značené trase se jižním směrem z města vydáme na vrchol kopce Nevděk ( 630 m n.m.), na jehož vrcholku jsou pozůstatky zříceniny hradu. Východním směrem z města se vydáme na vrchol kopce Vladař (693 m n.m.). Cestou na vrchol kopce projdete kolem památníku, který připomíná bitvu husitů v roce 1421.

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Nad hradbami Žlutice

Penzion Nad hradbami Žlutice

Žlutice, Karlovarský kraj
Restaurace Pub Cihelna Žlutice

Restaurace Pub Cihelna Žlutice

Žlutice, Karlovarský kraj
Penzion Harmonie ve Žluticích

Penzion Harmonie ve Žluticích

Žlutice, Karlovarský kraj
Zámecký pivovar Chyše

Zámecký pivovar Chyše

Chyše, Karlovarský kraj