Úvod > Výlety > Zamilovaná místa týmu CzechTourismu > Po hradech a zámcích severního Plzeňska

Po hradech a zámcích severního Plzeňska

V okolí Plzně je rozeseto nespočet hradů a zámků. Některé jsou turisty hojně navštěvované, jiné tak trochu zapomenuté. Abyste jich za jeden den nebo víkend stihli objet hned několik, určitě se vám vyplatí vyrazit autem. Začněte u zříceniny hradu Točník a pokračujte přes Zbiroh, Manětín a Rabštejn nad Střelou až do Žihle a Manětína. Kromě historických památek si udělejte čas také na příjemné procházky krajinou.

Pěkný motoristický výlet okolím Plzně podle Ivety Staré

Hrad ŽebrákVydejte se z Prahy po dálnici směrem na Plzeň. Na jižním cípu Křivoklátska zajeďte na majestátnou zříceninu hradu Točník. Na zdejším Zámeckém vrchu se žilo už v době Halštatské, tedy v druhé polovině 1. tisíciletí př. n. l. Samotný hrad nechal vystavět koncem 14. století král Václav IV. Dnes je přístupný veřejnosti a celoročně se v něm konají zajímavé kulturní akce. Točník je neodvratně spojen se sousedním Žebrákem, k němuž vede červená turistická značka. Bylo to velmi oblíbené místo Václava IV., který se o vznik tohoto jedinečného českého souhradí zasloužil. Dominantou Žebráku je okrouhlá věž sloužící jako rozhledna.
 
Od zřícenin pokračujte směrem ke Zbirohu s překrásným zámkem. Podle dostupných pramenů se jedná o nejstarší české šlechtické sídlo u nás. Zajímavostí je, že zde téměř 20 let žil český malíř Alfons Mucha a vytvořil zde svou legendární Slovanskou epopej. Prohlídka vás zavede i do jeho tehdejšího ateliéru. Za návštěvu rozhodně stojí zámecká krčma U Rudolfovy kratochvíle slibující pravý kulinářský zážitek. V průběhu celého roku nabízí tématicky laděné speciality z nejkvalitnějších surovin.
 
Viklany u ŽihleZajímavá zastávka na vás čeká v Mariánské Týnici kousek za Kralovicemi. Prohlédněte si Muzeum a galerii severního Plzeňska v areálu bývalého cisterciáckého poutního místa. Kostel Zvěstování Panny Marie, jednopatrovou budovu proboštství a ambity s freskovou výzdobou navrhoval v 18. století Jan Blažej Santini.
 
V obci Žihle je čas na krátkou procházku. Žlutá turistická značka vás zavede k malému skalnímu městečku Viklany a žulovým kamenům Dědek a Bába. Pěšky byste odsud došli až do Rabštejna nad Střelou, ale v rámci úspory času tam autem budete dříve.
 

Nejmenší české historické město

Rabštejn nad StřelouRabštejn nad Střelou, situovaný uprostřed hlubokých lesů, se pyšní titulem nejmenší české historické město. Je to místo s opravdu nádhernou atmosférou. Pokud máte chuť na trochu delší výlet, napojte se na parkovišti na okružní naučnou stezku Rabštejn-Střela. Během sedmi kilometrů vás provede těmi nejzajímavějšími místy Rabštejna a okolí. Uvidíte mimo jiné zříceninu hradu a ze Skalní vyhlídky u kříže si můžete udělat pěkné fotografie města. V historickém centru stojí bývalý barokní klášter Servitů, kostel Panny Marie Sedmibolestné a barokní zámek.

Zpáteční cestu vezměte přes Manětín se zámkem obklopeným zahradou. Uvnitř můžete obdivovat barokní mobiliář a soubor obrazů služebnictva z počátku 18. století.  Před budovou se rozprostírá krásná terasa s barokními sochami a kašnami. Pokud vám vyjde čas, můžete se po cestě do Prahy zastavit v Krušovickém pivovaru.