Srní

Jedno z oblíbených a celoročně využívaných horských středisek leží v centru národního parku Šumava. Srní dostalo jméno podle hojného výskytu srnčí zvěře, ale kvůli zvířatům se sem jezdí i dnes. U Srní totiž vznikl unikátní přírodní vlčí výběh, kde můžete vlky pozorovat z dřevěné lávky.

Co musíte vidět v Srní

Pláně s horskými roubenými chalupami, kolem dokola lesy, kostel Nejsvětější Trojice a kolem něj penziony, hotely a kavárny, tak vypadá Srní. Říká se mu též šumavské Lurdy, to podle Hauswaldské kaple, která do roku 1957 stávala ve stráni nad Vchynicko-tetovským plavebním kanálem. Dnes z ní zbyly jen základy, v okolí můžete vidět jedinečný vodní a skleněný památník, kam přitéká voda z lesního pramene v ručně tesaných vantrokách uložených na bludných kamenech.
 

Klostermann a vlci

Obec Srní je proslavená romány spisovatele Karla Klostermanna, značený Srnský okruh vás dovede ke Klostermannově vyhlídce, opačným směrem k Antýglu a do Povydří míří Klostermannova naučná stezka. Současnou celebritou jsou ovšem vlci, kteří žijí v přírodním výběhu o rozloze 3 hektary, jímž vede 300 metrů dlouhá visutá pozorovací lávka. Naučnou vlčí stezku a speciální výběh, v němž Národní park Šumava zakládá novou generaci původních obyvatel Šumavy, najdete jihovýchodně od Srní.
 

Jeleni, Vydra, slatě a vyhlídky

Kromě vlků můžete na několika místech Šumavy ze speciálních srubů volně pozorovat jeleny; pozorovatelny jsou v Srní, Borové Ladě a na Jeleních Vrších. Srní je také skvělým místem pro výlet do nejhezčích partií kolem řeky Vydry, značené trasy vás dovedou k Tříjezerní slati nebo k vyhlídce z vrchu hory Oblík. Všechna tato místa v zimních měsících křižuje hustá síť upravovaných lyžařských stop.
 
Zobrazit celý popis

Informační centra

Aktuality z města

Přezimovací obůrky na Šumavě lákají k pozorování jelenů
30. leden 2019 7:00

Přezimovací obůrky na Šumavě lákají k pozorování jelenů

Srní
Přijďte na Šumavu poznat život zdejších zvířat - můžete pozorovat jeleny nejen v Návštěvnickém centru Kvilda, ale i v přezimovací obrůce Beranky u Srní. Je dost pravděpodobné, že tam zahlédnete také "Krále Šumavy". Letos je to majestátný osmnácterák v plné síle s abnormálně dlouhými očníky a silnými lodyhami. Tak pokud jej chcete vidět na vlastní oči, Předem se na prohlídku objednejte. Návštěvní dny jsou úterý, čtvrtek a sobota. Pozorovací místo na Jeleních Vrších je letos mimo provoz.

Ubytování a restaurace