Úvod > Co chcete dělat? > Příroda > Veltrubský luh
Příroda

Veltrubský luh

Přírodní rezervace Veltrubský luh o rozloze cca 99 ha se nachází mezi obcí Veltruby a pravým břehem řeky Labe v okrese Kolín. Zachoval se lužní les převážně listnatých stromů, mokřadů, niv a tůní a najdete tu také největší tůň v Polabských luzích.
Veltrubský luh se rozkládá na pravém břehu Labe asi 5 km severně od Kolína, v těsné blízkosti obce Veltruby, podle níž je také pojmenován. Zaujímá prostor v esovitě prohnuté zatáčce řeky, kde se v době vyšší hladiny vod vytvářela slepá ramena a záplavové tůně. Les pomáhá tuto vlhkost udržet a díky tomu se zachovalo toto unikátní přírodní prostředí, alespoň zčásti připomínající, jak vypadala polabská krajina před zásahem člověka.

Ve vodních tůních roste např. stulík žlutý, voďanka žabí, rdest splývavý, pobřežní a podmáčená místa zarůstají rákosem, orobincem a ostřicemi. V podrostu lužního lesa se roztroušeně vyskytuje ohrožený kruštík polabský, dále jazyk hadí, kruštík modrofialový, koromáč olešníkový a na zalesněném písečném přesypu hvozdík svazčitý. Žije zde bohatá populace skokanů štíhlých a hnědých a také fauna bezobratlých. Hnízdí zde běžné druhy ptáků listnatých lesů.

Po břehu Labe vede cyklistická stezka, mezi Kolínem a Poděbrady. Přijet se sem dá i od Veltrub. Cyklisté v létě ocení, že se při průjezdu lužním lesem ochladí, ale něco zajímavého lze spatřit jen když pojetede pomalu. Pak můžete objevit pozoruhodné scenérie se zarostlými tůněmi, kde žijí chráněné druhy obojživelníků a korýšů, vroubené stromy, které se kroutí nad vodní hladinou, v létě můžete spatřit například na roháče velkého. Na jaře zde ucítíte veliké porosty česneku medvědího.

Pod křídly Vánoc – koncert Patrika Stoupy

České i zahraniční vánoční melodie zazní v kolínském Městském společenském domě v podání zpěváka a skladatele Patrika Stoupy a jeho kapely.
Kolín, Středočeský kraj

Adventní neděle v Kolíně

Využijte předvánočních dní k návštěvě královského města Kolína. Sváteční náladu navodí řada akcí, které město připravilo.
Kolín, Středočeský kraj

Vánoční trhy v Kolíně

Využijte předvánočních dní k návštěvě královského města Kolína. Sváteční náladu navodí i vánoční trhy a řada akcí, které město připravilo.
Kolín, Středočeský kraj

Adventní neděle v Kolíně

Využijte předvánočních dní k návštěvě královského města Kolína. Sváteční náladu navodí řada akcí, které město připravilo.
Kolín, Středočeský kraj

Písník Hradištko u Kolína

Pískovny se nacházejí na jihozápadním okraji obce Hradišťko I na Hlubokém potoku, kde byly těžbou štěrkopísků vytvořeny dvě nádrže, oddělené úzkým valem, o celkové rozloze 37,8 ha.
Veltruby, Středočeský kraj

Naučná stezka Pňovský luh

Naučná stezka Pňovský luh se nachází nedaleko Poděbrad a tvoří spolu s přilehlým Veltrubským a Libickým luhem největší a nejzachovalejší komplex lužních lesů v Čechách.
Pňov-Předhradí, Středočeský kraj

Přívoz Oseček přes Labe

Přívoz na Labské stezce mezi Poděbrady a Kolínem slouží cyklistům a pěším turistům. Funguje zpravidla od května do října.
Oseček, Středočeský kraj

Libický luh v Polabí – největší lužní les v Čechách

Národní přírodní rezervace Libický luh byla vyhlášena v roce 1985. Rozkládá se ve Středočeském kraji u obce Velký Osek na pravém břehu Labe, v oblasti niv ležících pouhých 190 m n. m. Zabírá území o celkové ploše 410 hektarů. Na jaře zde rostou souvislé koberce česneku medvědího.
Velký Osek, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Theresia Kolín

Hotel Theresia je tříhvězdičkový hotel, který se nachází v historickém městě Kolín. Architektonicky zajímavě řešená budova vznikla podle návrhu architekta George F. Klisaka, který se pro tento projekt nechal inspirovat svým pobytem v New Yorku.
Kolín, Středočeský kraj

Pension Falconi v Kolíně

Pension Falconi *** se nachází v klidné části města Kolína. Sídlí v působivé budově z 30. let 20. století v těsné blízkosti Karlova náměstí. Svou polohou nabízí hostům ideální zázemí během turistiky, obchodního jednání i rodinné dovolené.
Kolín, Středočeský kraj

Ovocné sady Bříství – zdravé ovoce z Polabí

Na Kolínsku, v úrodném Polabí, naleznete starobylé místo, kde se pěstuje ovoce a zelenina v souladu s přírodou. Rodina Žertů zde hospodaří již od 17. století a nabízí kvalitní produkty ze sortimentu ovoce, zelenina, mošty, med, marmelády, medovinu a v sezóně samosběr jahod.
Bříství, Středočeský kraj

Pension Rondel v Poděbradech

Pokud chcete prožít večer plný romantiky v klidném a krásném prostředí – rodinný penzion Rondel je ta správná volba. Kouzelný večer doplní, útulný pokoj, vířivá vana se sektem a ovocem, květina pro dámu a pokud si budete přát, zařídíme Vám i večeři při svíčkách. Přijměte naše pozvání k odpočinku.
Poděbrady, Středočeský kraj