!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Veltrubský luh
Příroda

Veltrubský luh

Přírodní rezervace Veltrubský luh o rozloze cca 99 ha se nachází mezi obcí Veltruby a pravým břehem řeky Labe v okrese Kolín. Zachoval se lužní les převážně listnatých stromů, mokřadů, niv a tůní a najdete tu také největší tůň v Polabských luzích.
Veltrubský luh se rozkládá na pravém břehu Labe asi 5 km severně od Kolína, v těsné blízkosti obce Veltruby, podle níž je také pojmenován. Zaujímá prostor v esovitě prohnuté zatáčce řeky, kde se v době vyšší hladiny vod vytvářela slepá ramena a záplavové tůně. Les pomáhá tuto vlhkost udržet a díky tomu se zachovalo toto unikátní přírodní prostředí, alespoň zčásti připomínající, jak vypadala polabská krajina před zásahem člověka.

Ve vodních tůních roste např. stulík žlutý, voďanka žabí, rdest splývavý, pobřežní a podmáčená místa zarůstají rákosem, orobincem a ostřicemi. V podrostu lužního lesa se roztroušeně vyskytuje ohrožený kruštík polabský, dále jazyk hadí, kruštík modrofialový, koromáč olešníkový a na zalesněném písečném přesypu hvozdík svazčitý. Žije zde bohatá populace skokanů štíhlých a hnědých a také fauna bezobratlých. Hnízdí zde běžné druhy ptáků listnatých lesů.

Po břehu Labe vede cyklistická stezka, mezi Kolínem a Poděbrady. Přijet se sem dá i od Veltrub. Cyklisté v létě ocení, že se při průjezdu lužním lesem ochladí, ale něco zajímavého lze spatřit jen když pojetede pomalu. Pak můžete objevit pozoruhodné scenérie se zarostlými tůněmi, kde žijí chráněné druhy obojživelníků a korýšů, vroubené stromy, které se kroutí nad vodní hladinou, v létě můžete spatřit například na roháče velkého. Na jaře zde ucítíte veliké porosty česneku medvědího.
Zobrazit více
Písník Hradištko u Kolína

Písník Hradištko u Kolína

Veltruby, Střední Čechy
Naučná stezka Pňovský luh

Naučná stezka Pňovský luh

Pňov-Předhradí, Střední Čechy
Přívoz Oseček přes Labe

Přívoz Oseček přes Labe

Oseček, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Villa Romantica v Kolíně

Restaurace Villa Romantica v Kolíně

Kolín, Střední Čechy
Hotel Theresia Kolín

Hotel Theresia Kolín

Kolín, Střední Čechy
Pension Falconi v Kolíně

Pension Falconi v Kolíně

Kolín, Střední Čechy
Pension Rondel v Poděbradech

Pension Rondel v Poděbradech

Poděbrady, Střední Čechy