Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Brdy a okolí > Dobřichovice
Dobřichovice
"> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Dobřichovice

Městečko a letovisko Dobřichovice se rozkládá v údolí řeky Berounky. Podobně jako sousední Řevnice, Všenory a Černošice jsou místem, kde začínají výlety do Českého krasu a do okolních lesů, pohodlně dojdete také na hrad Karlštejn anebo k lomům na Americe.

Dobřichovice: městečko řádu křižovníků

Před časem Dobřichovice oslavily výročí 750 let od první písemné zmínky. Městečko se společně s okolními poli, lesy a vinicemi objevilo v listině z roku 1253, kdy český král Václav I. potvrdil jejich darování Rytířskému řádu křižovníků s červenou hvězdou. V Dobřichovicích řád vybudoval letní sídlo velmistrů, renesanční zámekkaplí sv. Judy Tadeáše, restaurací a panskou zahradou, dnešním parkem v centru města. Kříž s červenou šesticípou hvězdou coby symbol řádu najdete i v městském znaku.
 

Na Karlík, Karlštejn a Velkou Ameriku

V Karlickém údolí severně od Dobřichovic objevíte zříceninu středověkého hrádku Karlík. V divadelní hře Noc na Karlštejně se o něm říká, že zde přespávaly ženy, které podle pověsti nesměly nocovat na královském hradě Karlštejně. Z Dobřichovic vás ke Karlíku a dál do Karlštejna dovede Cesta císařovny Elišky, cestou projdete alejí soch, které vznikají během dobřichovického sochařského symposia Cesta Mramoru. Karlickým údolím lze vystoupat do obce Mořina, odkud je to jen pár set metrů k opuštěným vápencovým lomům Velká Amerika, Mexiko a Malá Amerika.
 

Letní vily, lesní zákoutí a skalní vyhlídka Hvíždinec

Při procházkách Dobřichovicemi můžete obdivovat řadu vil, které si tu od druhé poloviny 19. století nechávaly budovat bohaté rodiny z Prahy. Často se na nich podíleli významní architekti, například Kamil Hilbert, který dokončil svatovítskou katedrálu na Pražském hradě, anebo tvůrce Obecního domu Osvald Polívka. Po pravém břehu řeky Berounky vede železniční trať z Prahy do Plzně, od dobřichovického nádraží vedou značené trasy do přírodního parku Hřebeny a ke skalní vyhlídce Hvíždinec, odkud se otvírají krásné výhledy do širokého okolí na Řevnice, Třebaň a hrad Karlštejn.
 
Zámek Dobřichovice

Zámek Dobřichovice

Dobřichovice, Středočeský kraj
Skalní vyhlídka Hvíždinec u Dobřichovic

Skalní vyhlídka Hvíždinec u Dobřichovic

Dobřichovice, Středočeský kraj
Zřícenina hradu Karlík u Dobřichovic

Zřícenina hradu Karlík u Dobřichovic

Dobřichovice, Středočeský kraj