Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Kostel sv. Martina ve Mšeně
Památky

Kostel sv. Martina ve Mšeně

V nejvyšším bodě Masarykovy ulice ve Mšeně se nachází pseudorománský kostel sv. Martina s velice zajímavou historií.
Současný kostel je již čtvrtým v pořadí, který byl na tomto místě postaven či přestavěn. První kostel byl vystavěn někdy po roce 1050. Stál na místě kostela nynějšího, byl zasvěcen sv. Václavu. V letech 1352 – 1378 Karel IV. nechává původní kostelík přestavět a rozšířit ve slohu gotickém. Mění se jeho zasvěcení na patrocinium sv. Martina. 12. dubna 1670 gotický kostel do základů vyhořel. Spolu s ním shořela všechna privilegia i to, co z městečka zůstalo ještě z 16. století. Nový kostel v pořadí třetí, byl vystavěn v renesančně-barokním slohu r. 1698. Vedle kostela byla vybudována samostatná věž. 22.6.1867 však vznikl ve městě velký požár a velká část města i s kostelem vyhořela. Byl to takový žár, že se roztavily zvony kostela. Z vybavení kostela se zachránila pouze Nejsvětější svátost a několik málo drobností. Vše ostatní, včetně oltářů, vybavení kostela a nového, ještě neposvěceného hlavního oltáře, shořelo.

Základní kámen současného kostela (v pořadí již čtvrtého) byl položen 15.10.1876 v 9:00 hod. Celá stavba trvala pouhé 2 roky. Chrám byl benedikován 24.11.1878. Slavnostně jej vysvětil dne 22.5.1881 litoměřický biskup Antonín Ludvík Frind. Vnitřní vybavení kostela hlavní oltář, přední boční oltáře, kazatelna, křížová cesta jsou darem patrona kostela Aloise Mündla s chotí. Oltář Božího hrobu, značnou část na varhany a nový zvon věnoval děkan František Kondelík, který ve Mšeně strávil celý svůj kněžský život až do svého úmrtí 14.2.1912 (je také pohřben na místním hřbitově). Ostatní vybavení včetně vitráží bylo pořízeno z darů farníků na přelomu 19. – 20. století. Umělecké malby, tedy malba na hlavním oltáři, je dílem J. V. Hellicha, obrazy na postranních oltářích jsou dílem J. Scheiwla. Lze zde spatřit i velký kříž v lodi kostela, který byl pořízen v roce 1883 jako obrana a záštita města a farnosti.

Talkshow se spisovatelem Vlastimilem Vondruškou

Nebojte se historie a nespílejte spisovatelům. Talkshow spisovatele Vlastimila Vondrušky o tom, co vlastně víme o životě středověkých lidí, co nám prameny mohou říci a co se už zjistit nedá a proč jsou učebnice dějepisu nuda. Akce probíhá v Rytířském sále na zámku Doksy.
Doksy, Liberecký kraj

Vánoce u Valdštejnů

Jak se slavily Vánoce na dokském zámku v 19. století, se můžete dozvědět v rámci divadelních komentovaných prohlídek, které se konají v sobotu 10. prosince 2022.
Doksy, Liberecký kraj

Adventní koncert

Kultura Doksyzve na velmi vzácný adventní koncert v Rytířském sále na zámku v Doksech, který proběhne ve čtvrtek 15. prosince od 19:00. Uslyšíte pěvecké duo Kchun: Martin Prokeš (tenor) a Marek Šulc (baryton) za doprovodu varhanního mistra Jaroslava Tůmy.
Doksy, Liberecký kraj

Čert a Káča

Pohádka.
Mělník, Středočeský kraj

Hrázděné a roubené domy v Mšeně na Kokořínsku

Až do poloviny 19. století ve městě výrazně převažovala dřevěná zástavba – domy byly většinou patrové, hrázděné i roubené, patřící k okruhu lidové architektury Kokořínska.
Mšeno, Středočeský kraj

Cyklobusem za krásami Máchova kraje a Kokořínska

Nová linka cyklobusů jezdí na trase Mšeno – Dubá – Doksy, vydejte se jimi za atraktivitami oblasti s kolem.
Mšeno, Středočeský kraj

Koupaliště Mšeno u Mělníka

V obci Mšeno u Mělníka najdete malé, více než 75 let staré, nyní zrekonstruované lázně, které jsou oblíbeným místem pro letní koupání.
Mšeno, Středočeský kraj

Cinibulkova stezka – to nejlepší z Kokořínska

Cinibulkova naučná stezka začíná u Městských lázní ve Mšeně a po 9 km cesty krásnou kokořínskou přírodou se do Mšena opět vrací. Na projití Cinibulkovy naučné stezky budete potřebovat přibližně 3 hodiny, jedná se o poměrně náročnou cestu.
Mšeno, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Kemp SK Mšeno

Kemp a autokemp se nachází v areálu na konci městečka Mšeno, které je výchozí branou do CHKO Kokořínsko. Ubytování je možné ve vlastním zařízení nebo v ubytovně s kapacitou 34 lůžek, v převážně čtyřlůžkových pokojích. Kemp získává pravidelně ocenění v anketě Kemp roku.
Mšeno, Středočeský kraj

Homutův statek – ubytování v srdci Kokořínska

Kouzelné prostředí chráněnné krajinné oblasti Kokořínsko, jež si podle mnohých stále uchovává přitažlivou tajemnost, která láká k objevování, máte z našeho statku doslova na dosah ruky.
Mšeno, Středočeský kraj

Pension v Ráji

V srdci Kokořínského údolí skrývá se malebná vesnice Ráj, ve které zdá se už odnepaměti stojí statek, ve kterém prožijete tu pravou venkovskou pohodu.
Mšeno, Středočeský kraj

Cidérka Lobeč

Vyrábíme cidre francouzského typu řemeslným způsobem pomalou fermentací moštu z původních jablečných odrůd pěstovaných ve starých sadech na Lobči, bez přidaného cukru, barviv a aromat, lehce sířen, nepasterován. Kromě toho produkujeme i bylinkové sirupy.
Lobeč, Středočeský kraj