Úvod > Co chcete dělat? > Expozice chovu perlorodek v Horažďovicích

Expozice chovu perlorodek v Horažďovicích

Kultura
Horažďovice prosluly ve středověku chovem otavských perlorodek. První zmínky pocházejí z roku 1594, kdy pánové Jan a Karel Rummerskirchové nechali dovézt z Holandska násadu přibližně 10 tisíc kusů perlorodek a založili v Horažďovicích jejich umělý chov, který se tu udržel až do poloviny 20. století.

Expozici chovu perlorodek naleznete v místním zámku, kde sídlí Městské muzeum. Na přelomu 18. a 19. století založili tehdejší majitelé panství Rummerskirchové umělý chov perlorodek v zámeckém náhonu, násada byla přivezena z Holandska. Perlorodka říční potřebuje ke svému životu velice čistou vodu. V řece Otavě se vyskytovaly od pradávna. V roce 1594 byla v artikulích Děpolda Švihovského písemně  ustavena jejich ochrana před pytláky.

Lastury se při výlovech otevíraly speciálním nástrojem, zvaným klíč, perla se vyjímala stříbrnou lžičkou, aby se dotykem ruky neztratil lesk. Ve 20. století se kvalita vody v řece s rozvojem průmyslu rychle zhoršovala. Perlorodek ubývalo, poslední výlov byl v roce 1944. Po druhé světové válce byly perlorodky silným znečištěním řeky zcela vyhubeny.

Perlorodky v mlýnském náhonu už jsou minulostí, ale řeka plyne dál a svou krásu neztrácí. Celý areál nabízí kromě muzea řadu dalších využití a díky odhalené podzemní chodbě i tajemství, lákající především v létě nejen národ vodáků.

Celý popis
Naposledy změněno: 4. 8. 2020
5.12.
Nebíčko a peklíčko na Rabí

Nebíčko a peklíčko na Rabí

Rabí, Šumava
12.12.
Vánoce na Rabí

Vánoce na Rabí

Rabí, Šumava
19.9.
31.10.
Podzimní výlovy u Strakonic

Podzimní výlovy u Strakonic

Strakonice, Jižní Čechy
5.6.
Barvám Neutečeš Strakonice

Barvám Neutečeš Strakonice

Strakonice, Jižní Čechy