Úvod > Co chcete dělat? > Kaple sv. Jáchyma a sv. Anny v Horažďovicích
Památky

Kaple sv. Jáchyma a sv. Anny v Horažďovicích

Jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst na Horažďovicku je kaple sv. Jáchyma a sv. Anny nedaleko malé vísky Svaté Pole. V roce 1667 byla na místě původní dřevěné kapličky vystavěna barokní zděná kaple.
Dřevěnou kapli chtěl přestavět sládek Martin Čáp ze Sedlice u Blatné jako poděkování Bohu za vyléčení těžké choroby. Nedlouho poté, co o svém záměru informoval radní, ale umírá. Přestavby se tedy zhostil Václav Kottnaur, horažďovický sládek.

V roce 1752 zde byly založeny lázně, v nichž probíhala léčba formou koupelí a pitnými kúrami.

O vykonávání bohoslužeb v této kapli se v 18. století vedly časté spory mezi městským farářem, farářem v Malém Boru a představeným minoritů františkánského kláštera. Spory vyústily v rozhodnutí, že kaple bude mít samostatného duchovního. Tomu měla být vedle kaple postavena fara, k čemuž však nikdy nedošlo a správa kaple byla sloučena s kostelem sv. Jana Křtitele, který se nachází na hřbitově přímo v Horažďovicích.

V průběhu 19. století se dočkala kaple několika úprav. Fasáda a interiér byly nově členěny štukovými prvky v duchu doznívajícího klasicismu a uvnitř kaple byl nad oltářní menzou namalován malířem E. J. Vacíkem nový iluzivní neogotický oltář, který byl objeven až v nedávné době.

Většina katolických kostelů je presbyteriem orientována k východu, směrem ke kolébce křesťanství, k Jeruzalému. Kaple sv. Jáchyma a sv. Anny je orientována k jihu, tedy k místu, kde dodnes vyvěrá léčivý pramen.

V Horažďovicích je k vidění mimo jiné také kostel sv. Petra a Pavla a Městské muzeum Horažďovice nacházející se v zámku.
 

Provozovatel

Římskokatolická farnost Horažďovice

Mírové náměstí 10
341 00 Horažďovice
Tel.:
+420 376 512 594
Email:
Koutsky.P@email.cz
WWW:
www.muhorazdovice.cz
GPS:
49,309252 13,717131
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny

 
 
9.8.
18.8.
Festival Otakara Ševíka

Festival Otakara Ševíka

Horažďovice, Plzeňský kraj
20.8.
21.8.
Pod zámkem

Pod zámkem

Horažďovice, Plzeňský kraj
19.8.
Přemysl Rut na hradě Rabí

Přemysl Rut na hradě Rabí

Rabí, Plzeňský kraj
27.8.
Hradozámecká noc na Rabí

Hradozámecká noc na Rabí

Rabí, Plzeňský kraj