Úvod > Co chcete dělat? > Kaple sv. Jáchyma a sv. Anny v Horažďovicích
Památky

Kaple sv. Jáchyma a sv. Anny v Horažďovicích

Jedním z nejnavštěvovanějších poutních míst na Horažďovicku je kaple sv. Jáchyma a sv. Anny nedaleko malé vísky Svaté Pole. V roce 1667 byla na místě původní dřevěné kapličky vystavěna barokní zděná kaple.
Dřevěnou kapli chtěl přestavět sládek Martin Čáp ze Sedlice u Blatné jako poděkování Bohu za vyléčení těžké choroby. Nedlouho poté, co o svém záměru informoval radní, ale umírá. Přestavby se tedy zhostil Václav Kottnaur, horažďovický sládek.

V roce 1752 zde byly založeny lázně, v nichž probíhala léčba formou koupelí a pitnými kúrami.

O vykonávání bohoslužeb v této kapli se v 18. století vedly časté spory mezi městským farářem, farářem v Malém Boru a představeným minoritů františkánského kláštera. Spory vyústily v rozhodnutí, že kaple bude mít samostatného duchovního. Tomu měla být vedle kaple postavena fara, k čemuž však nikdy nedošlo a správa kaple byla sloučena s kostelem sv. Jana Křtitele, který se nachází na hřbitově přímo v Horažďovicích.

V průběhu 19. století se dočkala kaple několika úprav. Fasáda a interiér byly nově členěny štukovými prvky v duchu doznívajícího klasicismu a uvnitř kaple byl nad oltářní menzou namalován malířem E. J. Vacíkem nový iluzivní neogotický oltář, který byl objeven až v nedávné době.

Většina katolických kostelů je presbyteriem orientována k východu, směrem ke kolébce křesťanství, k Jeruzalému. Kaple sv. Jáchyma a sv. Anny je orientována k jihu, tedy k místu, kde dodnes vyvěrá léčivý pramen.

V Horažďovicích je k vidění mimo jiné také kostel sv. Petra a Pavla a Městské muzeum Horažďovice nacházející se v zámku.
 

Provozovatel

Římskokatolická farnost Horažďovice

Mírové náměstí 10
341 00 Horažďovice
Tel.:
+420 376 512 594
Email:
Koutsky.P@email.cz
WWW:
www.muhorazdovice.cz
GPS:
49,309252 13,717131
 
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,5 hodiny