Úvod > Kalendář akcí > Slavnosti kaše v Horažďovicích - zrušeno
Slavnosti kaše v Horažďovicích - zrušeno
"> "> "> "> "> "> "> ">
27.6.
+ Přidat foto

Slavnosti kaše v Horažďovicích - zrušeno

Kdy 27. červen 2020 9:00 - 23:30 Společenské akce
Horažďovice opět ožijí tradičními Slavnostmi kaše. Mírové náměstí se opět promění ve středověké tržiště plné rytířů a kejklířů. Slavnosti se konají jako vzpomínka na obléhání města, při kterém zde v roce 1307 zemřel český král Rudolf Habsburský, přezdívaný pro svou šetrnost Král kaše.

Poslední víkend v červnu se v Horažďovicích konají slavnosti Kaše. Proč zrovna Kaše?

4. 7. 1307 zemřel při obléhání Horažďovic Rudolf Habsburský přezdívaný pro svou střídmost v jídle (v tehdejších dobách u panovníků opravdu nezvyklou) „král Kaše“, vévoda rakouský v letech 1298 – 1306 a český král v letech 1306 – 07. Horažďovice, jejichž majiteli byli v té době Bavorové ze Strakonic - jeden z nejpřednějších českých šlechtických rodů 13. století, se odmítly podrobit jeho královskému majestátu. Byla to tehdy situace vskutku nevídaná – jednalo se o boj mezi panovníkem a šlechtici. Zajímavostí je, že po ročním odolávání se Horažďovice vzdaly již zesnulému králi, který zemřel na úplavici.)

Slavnosti Kaše jsou v Horažďovicích od r. 2007 již tradiční celodenní akcí – z turistického hlediska jde každoročně o nejatraktivnější kulturní akci.

Tradiční celodenní akce, která se koná na Mírovém náměstí. Originálním obohacením je např. soutěž o nejlepší vařenou kaši či soutěž o největšího jedlíka.

Vstupné je zdarma.

Celý popis
Naposledy změněno: 25. 6. 2020