Zbiroh

Romantické letovisko leží na rozhraní brdských lesů a chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Jeho dominantou je impozantní zámek, který kromě prohlídek nabízí ubytování v dobových interiérech i gastronomické speciality ve středověké krčmě.

Co musíte vidět ve Zbirohu

V centru obce se rozkládá protáhlé Masarykovo náměstí; ze západu do něj shlíží původně gotický kostel sv. Mikuláše. Na původním místě rodného domku básníka, překladatele a fotografa Josefa Václava Sládka stojí dům, který přestavěl básníkův otec Petr Sládek, dnes v něm sídlí Městské muzeum. Ze Zbirohu rovněž pochází spisovatel Jiří Mucha či básník a diplomat Josef Palivec, švagr Karla Čapka, rádi se sem vraceli Fráňa Šrámek, Václav Vačkář či Adolf Branald.
 

Zámek nabízí prohlídky, noclehy i skvělé jídlo

Nynější novorenesanční podobu dal zámku Zbiroh v druhé polovině 19. století pruský podnikatel Bethel Henry Stroussberg. V letech 1910–1928 tu bydlel Alfons Mucha, který v té době vytvořil většinu svých nejznámějších olejomaleb včetně kolekce Slovanská epopej. Ateliér můžete navštívit v rámci jednoho z prohlídkových okruhů, kromě toho se můžete ubytovat v zámeckém hotelu, projít se rozlehlým parkem a pochutnat si na nejrůznějších dobrotách v zámecké středověké krčmě U Rudolfovy kratochvíle.
 

Jezírka, hrady a vyhlídky

Máte rádi malebná přírodní zákoutí? Jedním z nejhezčích míst v okolí jsou Skryjská jezírka v údolí Zbirožského potoka. Ve Skryjích můžete navštívit Památník Joachima Barranda se sbírkou zkamenělin a cestou se zastavit třeba u zříceniny hradu Řebřík. Pro milovníky památek je lákavým cílem hrad Točník a zřícenina gotického hradu Žebrák. Ze zbirožského náměstí můžete po červené turistické značce zamířit k západu a vyšplhat na vyhlídku Čertova skála a pokračovat po žluté na vyhlídku Světovina.
Celý popis

Aktuality z města

Pojďte se přenést do středověku na Zbiroh
28. srpen 2019 12:00

Pojďte se přenést do středověku na Zbiroh

Zbiroh
V sobotu 31. srpna a v neděli 1. září 2019 se na zámku Zbiroh přenesete do středověku. Je pro vás připraven bohatý doprovodný program jehož součástí je belkolepá bitva. Po celou tuto dobu budete obklopeni různými středověkými existencemi, jako jsou například rozprášení vojáci loupící u cesty, jednotka švýcarských vojáků, městské stráže, obyvatelé vojenského tábora, měšťané, vesničané a další. Na rozdíl od většiny běžných akcí tohoto typu, je kladen důraz na věrohodnou rekonstrukci dobové vojenské taktiky, zbraní, oděvů i předmětů každodenního života.

Turistická informační centra