Zbiroh

Romantické letovisko leží na rozhraní brdských lesů a chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Jeho dominantou je impozantní zámek, který kromě prohlídek nabízí ubytování v dobových interiérech i gastronomické speciality ve středověké krčmě.

Co musíte vidět ve Zbirohu

V centru obce se rozkládá protáhlé Masarykovo náměstí; ze západu do něj shlíží původně gotický kostel sv. Mikuláše. Na původním místě rodného domku básníka, překladatele a fotografa Josefa Václava Sládka stojí dům, který přestavěl básníkův otec Petr Sládek, dnes v něm sídlí Městské muzeum.

Ze Zbirohu rovněž pochází spisovatel Jiří Mucha či básník a diplomat Josef Palivec, švagr Karla Čapka, rádi se sem vraceli Fráňa Šrámek, Václav Vačkář či Adolf Branald.
 

Zámek nabízí prohlídky, noclehy i skvělé jídlo

Nynější novorenesanční podobu dal zámku Zbiroh v druhé polovině 19. století pruský podnikatel Bethel Henry Stroussberg. V letech 1910–1928 tu bydlel Alfons Mucha, který v té době vytvořil většinu svých nejznámějších olejomaleb včetně kolekce Slovanská epopej. Ateliér můžete navštívit v rámci jednoho z prohlídkových okruhů, kromě toho se můžete ubytovat v zámeckém hotelu, projít se rozlehlým parkem a pochutnat si na nejrůznějších dobrotách v zámecké středověké krčmě U Rudolfovy kratochvíle.
 

Jezírka, hrady a vyhlídky

Máte rádi malebná přírodní zákoutí? Jedním z nejhezčích míst v okolí jsou Skryjská jezírka v údolí Zbirožského potoka. Ve Skryjích můžete navštívit Památník Joachima Barranda se sbírkou zkamenělin a cestou se zastavit třeba u zříceniny hradu Řebřík. Pro milovníky památek je lákavým cílem hrad Točník a zřícenina gotického hradu Žebrák. Ze zbirožského náměstí můžete po červené turistické značce zamířit k západu a vyšplhat na vyhlídku Čertova skála a pokračovat po žluté na vyhlídku Světovina.

Aktuality z města

22. leden 2020 15:00

Na zámek Zbiroh můžete po celý rok za atmosférou dávných časů

Zbiroh
Prohlídkové okruhy zámku Zbiroh vám odhalí nálezy z hradní studny, zednářský salonek i Ermitáž, nechvalně proslulou tajnými rituály nacistické armády, která zde za války sídlila. Do příjemnějších okamžiků dějin stavby se podíváte v monumentálním Muchově sále, v němž slavný malíř po 18 let tvořil Slovanskou epopej. Celoroční prohlídky zámku probíhají denně od pondělí do neděle. V sobotu 25. ledna 2020 se budou konat naposled Dětské zimní prohlídky, pokud máte děti, nenechte si je ujít.

Turistická informační centra


4.8.
Glorchestra na Zámku Zbiroh

Glorchestra na Zámku Zbiroh

Zbiroh, Plzeňsko a Český les
28.8.
29.8.
Bitva na zámku Zbiroh

Bitva na zámku Zbiroh

Zbiroh, Plzeňsko a Český les