Úvod > Co chcete dělat? > Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu
Památky

Expozice požární ochrany Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu

Muzeum požární ochrany Hasičského záchranného sboru České republiky najdete ve Zbirohu. Představí se vám zde unikátní historické exponáty související s činností hasičů od poloviny 18. století až po třicátá léta 20. století.
Expozice požární ochrany umožňuje návštěvníkům nahlédnout do historie vzniku a vývoje dobrovolné a profesionální požární ochrany. Hlavním cílem expozice je zachovávat a přinášet informace o poslání, organizaci a činnosti profesionálních a dobrovolných hasičů v jednotlivých obdobích vývoje českých zemí. 

Historii požární ochrany je věnována plocha 4500 metrů čtverečních s téměř 120 kusy velké techniky. Jediné muzeum profesionálních hasičů v ČR nabízí historickou i novodobou hasičskou techniku a výstroj od poloviny 18. století. Nejstarším exponátem je zápřahová ruční hasicí stříkačka z roku 1746, cenná je také parní stříkačka Czermack z roku 1903. Mezi unikáty se řadí i požární tank SPOT 55, který je určen k likvidaci pozemních požárů ve složitých terénech.

Milovníci hasičské techniky se také mohou těšit na technické zásahové automobily, výškovou techniku i cisterny. Je zde také instalován první vrtulník MI-2, který létal pro integrovaný záchranný systém. Za povšimnutí stojí i automobilový žebřík Ford z roku 1938, letištní speciál Henschel z roku 1942, ruské automobily Zil, americký Dennis nebo německá stříkačka Henschel z roku 1942. Další část vás seznámí s nejčastějšími příčinami vzniku požárů v domácnostech.

K vidění je tu vyhořelý počítač, mikrovlnná trouba, rychlovarná konvice, žehlička a další předměty. Nechybí ani jedna z propanbutanových lahví roztržených výbuchem při požáru u tunelu Valík na dálnici D5.
14.8.
Zbirožský potok

Zbirožský potok

Ostrovec-Lhotka, Plzeňský kraj
19.8.
Koncert na Točníku

Koncert na Točníku

Točník, Středočeský kraj
10.9.
11.9.
Indiáni z Točníku

Indiáni z Točníku

Točník, Středočeský kraj
13.8.
Okořská garda na Točníku

Okořská garda na Točníku

Točník, Středočeský kraj