!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Památník Joachima Barranda
Kultura

Památník Joachima Barranda

Francouzský inženýr a paleontolog Joachim Barrande věnoval téměř pětačtyřicet let svého života studiu českých silurských skal a zkamenělin ve středních Čechách, tím proslavil Čechy a také Skryje.
V údolí řeky Berounky kolem Skryjí a Týřovic vystupují na zemský povrch vrstvy nejstaršího útvaru prvohor, kambria. Zachovalo se zde velké množství zkamenělin tehdy žijících živočichů, z nichž nejznámějšími se stali trilobiti.
 
Joachim Barrande se narodil 11. srpna 1799 v jihofrancouzském městečku Saugues. Několik let pak projektoval a stavěl mosty (např. most přes řeku Loiru, který stojí dodnes). V roce 1826 byl povolán ke dvoru, kde učil matematiku a přírodní vědy Jindřicha hraběte z Chambordu, vnuka francouzského krále Karla X. Po červencové revoluci v roce 1830 doprovázel Barrande Jindřicha do Anglie, Skotska a nakonec roku 1831 do Čech, kde s ním sídlil nejprve na zámku Buštěhrad a poté na Pražském hradě. Hrabě Kašpar ze Šternberka požádal Joachima Barranda, aby posoudil možnost stavby koněspřežné železniční trati k uhelným pánvím u Radnic a Plzně. Během průzkumu trasy narazil Barrande u obcí Skryje a Týřovice na břidlice plné prvohorních zkamenělin, zejména trilobitů. Naučil se česky, sestavil skupinu poučených dělníků a sběračů, které posílal na vybraná místa těžit zkameněliny.

Barrande intenzivně opakovaně procestoval střední Čechy a mapoval území, které v prvohorách pokrývalo mělké moře. Zvláštní pozornost věnoval okolí Prahy směrem na jih a západ – až k Berounu, Rakovníku a Příbrami. Zároveň podnikal cesty po evropských nalezištích, aby mohl jednotlivé vrstvy českého siluru porovnat. Vznikla poměrně rozsáhlá sbírka, která byla umístěna v budově staré školy ve Skryjích.

Barrande byl starý mládenec, jeho první hospodyní v Praze byla matka českého spisovatele Jana Nerudy. Barrande sice zůstal celý život Francouzem, ale nikdy nezapomněl na místa, která mu vydala nálezy, jež mu získaly světový věhlas.
Zobrazit více
8.1.
28.2.
Zimní prohlídky na Křivoklátě

Zimní prohlídky na Křivoklátě

Křivoklát, Střední Čechy
25.2.
Setkání přátel hradu Křivoklát

Setkání přátel hradu Křivoklát

Křivoklát, Střední Čechy
13.1.
26.2.
Josef Seibert – fotografie

Josef Seibert – fotografie

Nové Strašecí, Střední Čechy
6.5.
8.5.
Středočeský folklorní festival Tuchlovická pouť

Středočeský folklorní festival Tuchlovická pouť

Tuchlovice, Střední Čechy
Naleziště trilobitů ve Skryjích

Naleziště trilobitů ve Skryjích

Skryje, Střední Čechy
Půjčovna lodí Berounka

Půjčovna lodí Berounka

Hřebečníky, Střední Čechy
Zřícenina hradu Týřov

Zřícenina hradu Týřov

Karlova Ves, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí

Čechův Mlýn

Čechův Mlýn

Slabce, Střední Čechy
Pivovar Matuška Broumy

Pivovar Matuška Broumy

Broumy, Střední Čechy
Kemp Branov

Kemp Branov

Branov, Střední Čechy
Obžerstvení u kostela

Obžerstvení u kostela

Hlince, Plzeňsko a Český les