Úvod > Co chcete dělat? > Chateau hotel Zbiroh – staňte se skutečnými šlechtici
Ubytování

Chateau hotel Zbiroh – staňte se skutečnými šlechtici

Chateau hotel Zbiroh nabízí svým hostům nezapomenutelné chvíle plné romantiky a historie. Komnaty navozují atmosféru jako samotný zámek, který je opředen historií napříč staletími.

Zámek Zbiroh se nachází uprostřed malebné krajiny křivoklátských lesů a je bezesporu výjimečným místem na mapě naší vlasti. Jeho vznik se datuje již od 12.stol., kdy se objevují první zmínky o jeho založení a představuje tak nejstarší české šlechtické sídlo na našem území. Dominantou hradního nádvoří je nejstarší samostatně stojící hlásná věž u nás. Nedaleko věže se nachází i hradní studna, která je se svými neuvěřitelnými 163 m nejhlubší studnou v Evropě. O pár schodů výše můžeme obdivovat překrásnou gotickou kapli, která je ozdobou původního středověkého hradu. Kaple Nanebevzetí Panny Marie je vysvěcena a konají se zde nejen bohoslužby, ale i svatební obřady. Všechny tyto unikátní prostory si mohou návštěvníci prohlédnout v rámci hradního okruhu.

Jelikož historie hradu se již píše více než 8 stol., tak je nasnadě, že jej za celou dobu jeho existence vlastnilo mnoho majitelů, mezi nimiž je i řada králů a císařů. Například takoví velikáni jako Přemysl Otakar II., Karel IV., Zikmund Lucemburský nebo Rudolf II. Habsburský, mimochodem právě kvůli posledním třem jmenovaným se zde také říká zámek tří císařů.

V průběhu prohlídky zámecké expozice se dozvíte spoustu zajímavých informací nejen o historii zámku, ale také o templářských rytířích, pro které je v současnosti zámek Zbiroh dokonce hlavním sídlem v Čechách. Dozvíte se zajímavosti o jejich vzniku a úloze v dějinách, bankovním systému a třeba i to, proč se říká, že pátek třináctého je nešťastný den. Budete moci obdivovat obrovský globus Tycha Brahe a zjistíte, jakou roli hrál u dvora Rudolfa II. Habsburského. Bez zajímavosti není ani poměrně smutný osud Krále železnic Henryho B. Strousberga. Poznáte též Alfonse Muchu nejen jako všestranného umělce, ale i jako zednáře, který na zámku prožil se svou rodinou více než 18 let. Zlatým hřebem prohlídky je Muchův sál, který vás ohromí svou jedinečnou prosklenou střechou. Právě zde Alfons Mucha vytvořil své monumentální dílo Slovanská epopej a prohlédnete si tu i jeho originální plátno – oponu pro zbirožskou sokolovnu.

Po prohlídce můžete navštívit zámeckou krčmu U Rudolfovy kratochvíle a ochutnat zdejší speciality nejen císařské kuchyně nebo se rovnou ubytovat v zámeckých komnatách, kde též pobývaly i významné osobnosti naší kultury a historie. Odpočinout si můžete i v zámeckém parku nebo terasách, odkud je skvělý výhled na okolní nádhernou krajinu. Aktivní odpočinek zajistí lanové centrum, dětské hřiště, obří šachy a jiné sportovní atrakce nebo se můžete vydat po naučné stezce okolo zámku. Krom toho se na zámku pořádají speciální akce jako jsou jarmarky, slavnosti vína, středověké bitvy, Svatomartinské posvícení, koncerty atd. Své si tu zkrátka najde každý návštěvník, který na zámek Zbiroh zavítá.

Zobrazit více

Provozovatel

Chateau hotel Zbiroh

Zbiroh č.p. 1
338 08 Zbiroh
Tel.:
+420 378 771 452
Email:
hotel@zbiroh.com
GPS:
49,858130 13,762104
 
Region:
Plzeňský kraj
Oblast:
Brdy a okolí
Město:
Zbiroh
 

Časová náročnost

12,0 hodin

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant Genius Loci v Žebráku

Restaurant Genius Loci v Žebráku

Žebrák, Středočeský kraj
Hotel a restaurace U Parku v Hořovicích

Hotel a restaurace U Parku v Hořovicích

Hořovice, Středočeský kraj
Pension Villa Hořovice

Pension Villa Hořovice

Hořovice, Středočeský kraj