Památkový areál připomínající bitvu, ke které došlo 3. července 1866 na Chlumu a která byla největší a nejkrvavější bitvou prusko-rakouské války. Na bojišti se nachází více než 400 pomníků, památníků, křížů a individuálních i hromadných hrobů. Součástí areálu je i válečné muzeum.
Moderní budova Muzea války 1866 (dříve Muzea prusko-rakouské války 1866 na Chlumu), je postavená jako přístavba k původnímu muzeu a doplňuje původní Památník bitvy 1866 na Chlumu. Prohlédnout si můžete expozici historické techniky a uniforem. Expozici vkusně doplňuje i personál muzea oblečený do dobovývh uniforem.
Bitva na Chlumu, také známá jako bitva u Sadové nebo bitva u
Hradce Králové, byla
rozhodujícím konfliktem prusko-rakouské války, která začala v červnu 1866. Prusko postupující ze severu východních Čech porazilo postupně ve všech bitvách rakouskou armádu (kromě bitvy u Trutnova) a postupovalo k Hradci Králové. Rakousko ve snaze postup zarazit soustředilo na Chlumu celou svou Severní armádu a zfomormovalo jí v půlkruhové linii v délce 12 km. Na pruské straně byly připraveny První, Druhá a Labská armáda. Stálo tak
proti sobě více než 400 000 mužů. Ke střetu došlo ráno 3. července 1866 a po celodenních bojích byla rakouská vojska zcela rozprášena. Důvodem rakouské porážky byla zastaralá taktika boje s použitím bodáků v sevřených útvarech a horší typ pušek, které měly až trojnásobně nižší rychlost střelby než pruské. Ztráty na životech a počty zraněných byly obrovské. Rakousko ztratilo 43 000 mužů, Prusko 13 000 mužů. V řadách rakouské armády zemřelo mnoho Čechů a Slováků.
Nová expozice muzea
V chlumském muzeu se od roku 2020 otevřela zbrusu nová a moderní expozice, která ještě více prohloubí informace o prusko-rakouské válce, kterou v ruce 1866 vedlo Pruské království s Rakouským císařstvím o převahu ve střední Evropě. Důraz výstavy je kladen především na nejvýznamnější střet tohoto konfliktu – bitvu u Hradce Králové. Výstava představuje informace o válečném konfliktu jako takovém, ale věnuje se i novým tématům – například telegrafii, železniční dopravě či zdravotnictví.
Vyhlídková věž
Původní, 25 metrů vysoká, rozhledna byla na bojišti postavena v roce 1899. Návštěvníkům sloužila dalších téměř 100 let. Od léta roku 1999 nabízí možnost lepšího výhledu na celý centrální prostor bojiště nová příhradová věž o výšce 55,60 m s půdorysem 8 x 8 m, na které je ve výšce 34,6 m umístěna vyhlídková plošina.
Naučné stezky bojištěm
V areálu bojiště jsou zřízeny dvě naučné stezky:
naučná stezka Chlum seznámí návštěvníky s centrálním bojištěm a přivede je k válečnému muzeu, vyhlídkové věži a množství pomníků, např. k Baterii mrtvých, mauzoleu s kaplí, ke pseudogotickému osariu či Úvozu mrtvých.
Naučná stezka Svíb je věnována místům, které souvisely s
boji o stejnojmenný les. V lese i blízkém okolí stojí velký počet pomníků svědčící o krutých bojích. K nejznámnějším pomníkům patří Říman a Polní myslivec na okrajích lesa. Obě naučné stezky jsou
okružní a jsou dlouhé 10 km. Každá má 21 zastávek opatřených informačními deskami, které přinášejí řadu zajímavostí o bitvě.