Úvod > Co chcete dělat? > Památky > Poutní kostel v Dubu nad Moravou
Památky

Poutní kostel v Dubu nad Moravou

V Dubu nad Moravou, jen 10 km jižně od Olomouce, byl v polovině 18. století vybudován areál, jehož dominantou je poutní kostel Očišťování Panny Marie. Jde o nádherný vrcholně barokní chrám se dvěma 59 metrů vysokými věžemi.
Kdy kostel vznikl, nelze dnes přesně určit – jisté je, že existoval již před rokem 1297, kdy je o něm zmínka v korespondenci papeže Bonifáce VIII. Poutní chrám Očišťování Panny Marie se začal stavět v době barokního mariánského kultu, na přelomu 17. a 18. století podle plánů architekta Pavla Malnovského. Již více než 200 let je cílem poutníků, kteří se sem přicházejí poklonit milostnému obrazu Panny Marie Dubské. Jedná se o nevelký dřevoryt vytvořený lidovým tvůrcem, na kterém je vyobrazena černá (byzantská) Madona s žehnajícím děťátkem na levé a s žezlem v pravé ruce. Po stranách barokní korunky jsou umístěny symboly Panny Marie – měsíční a sluneční zářící kotouče. Obraz byl údajně příčinou několika nevysvětlitelných uzdravení. Říká se také, že v noci obraz tajemně zářil. Zázraky, které se zde staly jsou zaprotokolovány komisí sestavenou olomouckých biskupem, v níž byli dva lékaři. Protokoly jsou uloženy v archivu města Olomouce.

Chrámu dominují věže, vysoké dnes úctyhodných 59 m, které bývaly ještě vyšší, ale po požáru roku 1782 byly o několik metrů sníženy. Svými rozměry patří kostel k největším chrámovým stavbám na Moravě. Uvnitř chrámu dominuje hlavní oltář, po stranách chrámové lodi se nachází ještě osm vedlejších oltářů zasvěcených různým světcům. Jednolodní dvoupatrový kostel je obestavěn krytým podloubím, které v patře vytváří ochoz s chodbou zpřístupňující kůr a starobylou knihovnu. Světlo do chrámové lodi dopadá ze 36 velkých oken. Pod kněžištěm byla v roce 1840 vybudovaná velká krypta, kde spočívají ostatky příznivců kostela a kněží, kteří byli původně pochováni na starém hřbitově kolem kostela Všech svatých. Na kůru jsou vzácné varhany z roku 1768, které patří k několika málo zachovaným barokním nástrojům na Moravě. Jednou ze zajímavostí je, že varhaník při hře sedí čelem k hlavnímu oltáři. Zvenku je chrám obestavěn krytým podloubím.

V roce 1731 musela být vedle chrámu zřízena, kvůli návalům poutníků, tzv. Mariánská rezidence, která sloužila k ubytování výpomocných kněží. Později byla tato stavba spojena s kostelem zdí a dnes slouží jako fara. V dubnu 1784 císař Josef II. zakázal konání poutí, což způsobilo úpadek dubského chrámu. V 19. století však byly poutě obnoveny a podle dochovaných zpráv přicházelo ke kostelu i 20 tisíc věřících.

Aktuality

Cyklobusy Prostějov 2024

Pro sezonu 2024 je tu další ročník provozu cyklobusu Prostějov – Protivanov – Buková. Cyklobus bude jezdit pravidelně od 27. 4. do 29.9 o sobotách, nedělích a svátcích.
Prostějov, Olomoucký kraj

Tvořivá Olomouc – jaro 2024

Tradiční jarní prodejní výstava kreativních a výtvarných technik, prodej materiálu pro tvoření a originálních handmade výrobků.
Olomouc, Olomoucký kraj

Čokoládový festival Olomouc

Máte rádi čokoládu a další sladká potěšení? Tak je tato olomoucká akce v Galerii Šantovka stvořena přímo pro vás!
Olomouc, Olomoucký kraj

ČEZ RunTour Olomouc 2024

Proběhni se s námi na trasách dlouhých 3, 5 a 10 kilometrů, nebo si vyzkoušej štafetu ve stínu a krásném prostředí Smetanových sadů v Olomouci!
Olomouc, Olomoucký kraj

Miroslav Donutil – Na kus řeči

Opravdová lahůdka pro všechny, kteří milují dobrý humor! Populární herec, bavič a vypravěč Miroslav Donutil Vás navštíví s novým programem své one man show Na kus řeči.
Prostějov, Olomoucký kraj

Barvám Neutečeš – Olomouc

Zažij nejbarevnější běh svého života!
Olomouc, Olomoucký kraj

Slavnostní otevření na regionálním informačním centru Olomouc

Nová sezóna je tady! S radostí vás zveme na slavnostní otevření Regionálního informačního centra v sezóně 2024.
Olomouc, Olomoucký kraj

Bžezen s knihou – knižní SWAP na R.I.C.u

Srdečně vás zveme na naši událost, která proběhne v průběhu celého měsíce března v našem Regionálním informačním centru v Olomouci – KNIŽNÍ SWAP!
Olomouc, Olomoucký kraj

Přírodní rezervace Království u Grygova

V Olomouckém okrese se nachází přírodní rezervace s pohádkovým názvem Království. V tomto chráněném lužním lese můžete pozorovat přírodě blízké ekosystémy s výskytem typických a vzácných druhů rostlin a živočichů. S příchodem jara lesem voní česnek medvědí.
Olomouc, Olomoucký kraj

Galerie železných soch v Citově

Galerie železných soch v Citově u silnice směrem na Troubky představuje soubor kovových plastik znázorňující známé filmové postavy, ale také například koronavirus. Autorem je místní kovář Roman Hrbáček.
Citov, Olomoucký kraj

Zvonkohra v Brodku u Přerova

Unikátní zvonkohra z roku 2000 v Brodku u Přerova je dílem světoznámé zvonařské dílny založené v Brodku u Přerova Josefem Dytrychem v roce 1949. Nachází se v parčíku u zdejšího kostela při silnici směrem na Přerov, na Masarykově náměstí.
Brodek u Přerova, Olomoucký kraj

Rodinná farma Zlatá farma u Prostějova

Rodinná farma nedaleko Prostějova je ideálním výletním místem pro celou rodinu.
Vrbátky, Olomoucký kraj

Hanácké muzeum v Tovačově

Soukromá sbírka pana Miroslava Navrátila na hanáckém gruntu v Tovačově ukazuje, jak se dříve žilo obyčejným lidem na Hané.
Tovačov, Olomoucký kraj

Kostel sv. Václava v Tovačově

Na jeho místě stával gotický kostelík se hřbitovem, připomínaný již v roce 1359. V roce 1786 byl kostel stržen a ještě téhož roku byly vykopány základy pro kostel nový, který ve své podstatě stojí dodnes.
Tovačov, Olomoucký kraj

Zámek Tovačov

Tovačovský zámek je velmi cennou památkou. Za svou podobu vděčí zejména dvěma významným rodům, které jej vlastnily od 14. do 16. století: Tovačovským z Cimburka a pánům z Pernštejna. Velkou proměnou prošel zámek v 19. století za posledních majitelů Gutmannů. ...
Tovačov, Olomoucký kraj

Renesanční radnice v Tovačově

Radnice s renesančním portálem v průjezdu patří k nejcennějším historickým památkám. Město Tovačov lze charakterizovat jako nejstarší renesančně pojaté urbanistické založení v našich zemích.
Tovačov, Olomoucký kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Můj Tiny House

Můj Tiny House na kolech je umístěn v přírodě, na polosamotě s výhledem na jezero v Troubkách na Střední Moravě. Na ploše o 18 čtverečních metrech vznikl stylový obývák, útulná kuchyň, luxusní koupelna, soukromá ložnice s výhledem a ještě originální odpočinková síť.
Troubky, Olomoucký kraj

Hostinec U Olinka ve Lhotce

Hospoda U Olinka stojí ve Lhotce už od 30. let 20. století. Vlastnil ji Olinek Vlasák a jeho rodina. Na programu místa lze najít divadelní představení, koncerty, tematické ochutnávky jídla a nápojů, projekce filmů a další.
Lhotka, Olomoucký kraj

Grill Pub Pod Lipami

Zdeněk Svoboda odmalička rád vařil. Bylo mu pouhých 23 let, když přišla příležitost otevřít si svoji hospodu. Nicméně neváhal a s manželkou Hankou do toho šli.
Olomouc, Olomoucký kraj

Cukrárna Ollies v Olomouci a Ostravě

Přijďte ochutnat dorty a zákusky domácí výroby a zároveň posedět v cukrárnách Ollies s příjemnou atmosférou v útulném a nekuřácké prostředí. Připraveny jsou pro vás nejen kvalitní výrobky, ale i výborná káva, domácí limonády a teplé nápoje vlastní přípravy.
Olomouc, Olomoucký kraj

Hotel Lafayette Olomouc

Nechte se zlákat na romantický víkend nekonečných možností. Do nejstaršího historického města na celé Moravě – Olomouce.
Olomouc, Olomoucký kraj

U Ječmínka – první hanácké domácí pivovar

Výtečná kuchyně, originální atmosféra, pohoda u kachláků, pivo z našeho pivovaru, vyladěné jídlo z grilu na dřevěné uhlí i české klasiky ověřené časem. To je Ječmínek.
Prostějov, Olomoucký kraj

Lobster Family restaurant

​Pokud zrovna nemáte čas zajet na jídlo do Říma či Milána, zastavte se k nám a objevte kousek Itálie v srdci Olomouce.
Olomouc, Olomoucký kraj

Bistro Helen

Stylové bistro, které potěší nabídkou zajímavých jídel, obědových meníček i vitrínou plnou vlastních dezertů a chlebíčků. Bez polotovarů, z farmářských produktů, také pro vegetariány, vegany nebo celiaky. Terasa nabízí jedinečný výhled na starobylou Olomouc.
Olomouc, Olomoucký kraj