Úvod > Co chcete dělat? > Via ferrata Hausberg u Kraslic
Letní sporty

Via ferrata Hausberg u Kraslic

Na skalisku jménem Hausberg (s pozůstatky hradní zříceniny) byl vybudován útulný ferratový areál, obsahuje celkem tři cesty, ty se rozléhají na 3 menších skalkách. Areál se nachází nad Stříbrným potokem u města Kraslice.
Na skalisku jménem Hausberg objevíte příjemný ferratový areál, který obsahuje celkem tři cesty (značeno barvami), ty se rozléhají na 3 menších skalkách. Uprostřed areálu se tyčí asi největší dominanta s vyhlídkovou plochou, na její vrchol se můžete dostat dvěma cestami, jednak po modré (A,B), ze které se po chvilce oddělí ještě černá (C/D) a opětovné spojení se nachází u lanového můstku, kterým se dostanete na krajní vrcholek, ze kterého už vede lehká trasa k vyhlídce. Na posledním vrcholku najdete technickou červenou (C), která opět vede v nevelké výšce nad zemí, při netahání za lano je najednou velmi zajímavá.

Modrá vás na začátku přivítá kramlemi, poté se v malé výšce budete pohybovat po zajímavé stěně, kde už musíte úchyty hledat sami, následuje plotna a další zajímavější úseky, až se doleze k samotnému vrcholku, ten obejdete a pokračujete mírným sestupem k lanovému můstku.

Černá, kratší trasa je udána jako D, jedná se ale spíš o lehčí trasu, která vede strmě vzhůru.
 

Nástup na ferraty:

Auto lze nechat u evangelického kostela, kde je dostatek prostoru, poté se nechte vést lesní cestou po červené, která se postupně napojí na NS Stopami horníků. Parkovat lze také před MÚ a pak se vydat po modré.

Turistická trasa vás dovede k vyhlídce. Nástup na modrou je pod hlavní skalkou, ke které se dostat po pěšině vedoucí na pravé straně od vyhlídky. Cestou minete nástup pro červenou. Vzhledem k malé velikosti areálu končí téměř všechny cesty na vrcholku u sebe.


Zřícenina hradu Greslein (Hausberg):

U vrcholu se nachází zřícenina hradu Hausberg (Greslein), hradu nad říčkou Svatavou, doložen roku 1272. Po dobytí roku 1412 už sídlem loupežníků a v druhé polovině 16. století opuštěn a rozebrán na stavební materiál.
Zobrazit více

Provozovatel

Via ferrata Kraslice

kopec Hausberg (Hradiště)
358 01 Kraslice
WWW:
https://alpskyvud...
GPS:
50,338062 12,517199
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí

Pivovar Krušnohor Kraslice

Pivovar Krušnohor Kraslice

Kraslice, Karlovarský kraj
Hotel u Špejcharu

Hotel u Špejcharu

Nový Kostel, Karlovarský kraj
Hotel Ochsendorf – ubytování v Horní Blatné

Hotel Ochsendorf – ubytování v Horní Blatné

Horní Blatná, Karlovarský kraj