Úvod > Česká nej > Průmysl > Výroba dechových hudebních nástrojů v Kraslicích – místo první sériové výroby foukacích harmonik na světě
Průmysl

Výroba dechových hudebních nástrojů v Kraslicích – místo první sériové výroby foukacích harmonik na světě

Město Kraslice je nejen významným střediskem zimních sportů, ale je i známé výrobou hudebních nástrojů. Můžeme je pokládat za skutečnou kolébku výroby hudebních nástrojů u nás, protože smyčcové nástroje se zde začaly vyrábět již na počátku 17. století.
Kraslice si získaly věhlas především jako místo první sériové výroby foukacích harmonik na světě, a to už od roku 1829. Sídlí zde firma Amati, český výrobce dechových hudebních nástrojů. Při firmě existují i školy, které jsou svým zaměřením jediné v České republice.

Prvním historicky potvrzeným hudebním nástrojařem byl Melchior Lorenz. Při jeho svatbě v roce 1631 ho zapsali do matriky jako "ein Geigenmacher" (výrobce houslí). Počet mistrů houslařů vzrůstal, takže již v roce 1669 měli v Kraslicích vlastní houslařský cech. V 18. století se krasličtí hudební nástrojaři přizpůsobili rozkvětu orchestrální hudby a vedle houslí začali vyrábět také hudební nástroje dechové. Největší rozmach výroby potom nastal v 19. století, kdy došlo k ulehčení samotné hry, vzniku nových kapel a tím se zvýšila poptávka po nových nástrojích. Někteří domácí výrobci dodávali jen součástky, jiní si naopak jednotlivé součástky opatřovali z továren a teprve z nich sestavovali nástroje. První továrna byla v Kraslicích založena roku 1840 a na konci devatenáctého století jich tam fungovalo už jedenáct. Koncem 19. století pracovalo v Kraslicích již 11 továren, které zaměstnávaly asi 300 dělníků a kolem 500 lidí bylo zapojeno do domácí výroby. Ve městě působilo rovněž 16 obchodníků s hudebními nástroji.

Mezi dvěma světovými válkami existovalo v Kraslicích 59 výrobců hudebních nástrojů. K největším patřily továrny Bohland & Fuchs, Huller&Co., A.K.Hüttl, Julius Keilwerth, Karl Püchner, Adolf Rölz, Ant.Kohlert a další. V roce 1945 bylo v Kraslicích ustaveno družstvo výrobců hudebních nástrojů, a protože se tu předpokládala výroba jak dechových, tak smyčcových hudebních nástrojů, dalo si název "Amati". V roce 1948 byla veškerá výroba zestátněna a Kraslice se postupně staly střediskem výroby nástrojů dechových a bicích. V roce 1955 byla uspořádána souborná výstava celého sortimentu hudebních nástrojů. Od počátku 60. let se výstavy začaly pořádat pravidelně, aby se s kraslickými výrobky mohli seznámit domácí i zahraniční zájemci. Po roce 1990 proběhla privatizace státního podniku Amati a v říjnu roku 1993 byla založena společnost s ručením omezeným Amati – Denak (Denak = Dechové nástroje Kraslice).


Jaké nástroje se v Amati vyrábí?

Všechny nástroje jsou vyráběny z kvalitních materiálů s vysokou řemeslnou zručnosti a s využitím moderních technologií. V nabídce jsou klarinety, fagoty, saxofony, kornety, trubky, křídlovky, melafony, trombony, pozouny, lesní rohy, tuby a suzafony. Objednat si můžete i signální nástroje, jako jsou polnice, fanfárové trumpety, povelky nebo lesovky.
 

Kraslické unikáty – maxituba, kornofon a nástroje bývalých výrobců

"Maxituba", která je také zapsaná v Guinnessově knize rekordů, byla postavena v Kraslicích v továrně Bohlad & Fuchs asi již v letech 1910/1911 a byla určena pro světovou výstavu v New Yorku v r. 1913. Tuba je hratelná, musí však k tomu být dva. Jeden na "foukaní" a druhý na hraní. Bohlad & Fuchs byl do konce 2. sv. války jeden z největších výrobců dechových hudebních nástrojů v kraslickém regionu. Po válce se továrna stala součástí společnosti Amati. Tato tuba je vystavena v AMATI-Denak v Kraslicích.

Zajímavostí je například i kornofon, originální hudební nástroj, vytvořený v meziválečném období na Střední průmyslové škole hudebních nástrojů. Unikátní jsou i nástroje bývalých výrobců (např. hobojka z továrny Johann Fuchs, bassett z továrny Ignaz Kohlert nebo klarinet z továrny Ignaz Koehler – nástroje vyrobeny okolo roku 1800).
Výroba foukacích harmonik v Kralicích – světový unikát

Výroba foukacích harmonik v Kralicích – světový unikát

Kraslice a sousední Klingenthal, začaly jako první na světě s hromadnou výrobou foukacích harmonik.

Sokolovská ElegancRallye historických vozidel – 5. ročník rallye v Sokolově

Historická vozidla auto – moto – traktor vyrobená do roku 1989. Výstava a rallye.
Sokolov, Karlovarský kraj

Den Země v Sokolově

Chtěli bychom vás pozvat v sobotu 22. 4. na oslavu Dne Země. Celá akce je rozdělena na tři části a je na vás jak si svoje odpoledne naplánujete.
Sokolov, Karlovarský kraj

Velikonoční zabijačkové hody na hradě Vildštejn

Velikonoce na hradě. Zabijačkové hody připravené hradním řezníkem. Bohatý program pro celou rodinu.
Skalná, Karlovarský kraj

Divadelní komedie Instalace

Satirická komedie z prostředí výtvarné galerie, která vás rozesměje zápletkou a vtipnými zvraty. Osudy uměleckých děl mohou být nevyzpytatelné. Na scénu vstupují svérázní právníci a delikátní situace si nakonec vyžádá i pomoc instalatéra. Přijďte se podívat, jak to celé dopadne.
Nové Sedlo, Karlovarský kraj

Výroba foukacích harmonik v Kralicích – světový unikát

Kraslice a sousední Klingenthal, začaly jako první na světě s hromadnou výrobou foukacích harmonik.
Kraslice, Karlovarský kraj

Vyhlídka Josefa II. v Kraslicích

Nad městem Kraslice se nachází vyhlídka s obnoveným kovovým altánem. Z místa je pěkný výhled na údolí řeky Svatavy a část města Kraslice.
Kraslice, Karlovarský kraj

Historický hrázděný domek v Kraslicích

Jedná se o jeden z nejstarších domů ve městě Kraslice. Charakteristický příklad předměstského obytného domu v Podkrušnohoří. V současné době prochází náročnou rekonstrukcí.
Kraslice, Karlovarský kraj

Novorománská bazilika Božího Těla v Kraslicích

Původně na tomto místě stál farní kostel vystavěný roku 1619 bratry von Schönburg, což byli tehdejší krasličtí páni.
Kraslice, Karlovarský kraj

Ubytování a restaurace

Pivovar Krušnohor Kraslice

V okrajové části města Kraslice, konkrétně v Tisové, stojí rodinný pivovar, jehož originální název Krušnohor prozrazuje, jaké vlastnosti lze od nového chmelového nápoje očekávat a pro koho je určený.
Kraslice, Karlovarský kraj

Hotel u Špejcharu

Hotel u Špejcharu nabízí kapacitu 65 lůžek, primárně dvoulůžkové pokoje s možností přistýlky a apartmány s kapacitou 4 až 6 osob, vyhlídku z pokojů na louky s pasoucím se dobytkem. Pro rodiny s dětmi je zde možnost ubytování v apartmánech s přistýlkou nebo dětskou postýlkou.
Nový Kostel, Karlovarský kraj

Krušnohorské útulny – přístřešky proti nepřízni počasí

V Krušných horách naleznou turisté mnoho přístřešků a odpočinkových míst, které je ochrání před nepříznivým počasím. Jedná se například o herberky, turistické přístřešky, bivaky, útulny a další místa vhodná k noclehu například ve stanu. Přehledu těchto míst se věnuje speciální web.
Nejdek, Karlovarský kraj

Pivovar Permon v Sokolově

Sokolovský Pivovar Permon, to je legenda na české kraftové scéně! Vystudovaný kybernetik Ladislav Sás začínal v roce 2006 s vařením piva v garáži, za sládka si vybral svého zetě a obchod řeší jeho syn.
Sokolov, Karlovarský kraj