!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Česká nej > Průmysl > Výroba dechových hudebních nástrojů v Kraslicích - místo první sériové výroby foukacích harmonik na
Průmysl

Výroba dechových hudebních nástrojů v Kraslicích - místo první sériové výroby foukacích harmonik na světě

Město Kraslice je nejen významným střediskem zimních sportů, ale je i známé výrobou hudebních nástrojů. Můžeme je pokládat za skutečnou kolébku výroby hudebních nástrojů u nás, protože smyčcové nástroje se zde začaly vyrábět již na počátku 17. století.
Kraslice si získaly věhlas především jako místo první sériové výroby foukacích harmonik na světě, a to už od roku 1829. Sídlí zde firma Amati, český výrobce dechových hudebních nástrojů. Při firmě existují i školy, které jsou svým zaměřením jediné v České republice.

Prvním historicky potvrzeným hudebním nástrojařem byl Melchior Lorenz. Při jeho svatbě v roce 1631 ho zapsali do matriky jako "ein Geigenmacher" (výrobce houslí). Počet mistrů houslařů vzrůstal, takže již v roce 1669 měli v Kraslicích vlastní houslařský cech. V 18. století se krasličtí hudební nástrojaři přizpůsobili rozkvětu orchestrální hudby a vedle houslí začali vyrábět také hudební nástroje dechové. Největší rozmach výroby potom nastal v 19. století, kdy došlo k ulehčení samotné hry, vzniku nových kapel a tím se zvýšila poptávka po nových nástrojích. Někteří domácí výrobci dodávali jen součástky, jiní si naopak jednotlivé součástky opatřovali z továren a teprve z nich sestavovali nástroje. První továrna byla v Kraslicích založena roku 1840 a na konci devatenáctého století jich tam fungovalo už jedenáct. Koncem 19. století pracovalo v Kraslicích již 11 továren, které zaměstnávaly asi 300 dělníků a kolem 500 lidí bylo zapojeno do domácí výroby. Ve městě působilo rovněž 16 obchodníků s hudebními nástroji.

Mezi dvěma světovými válkami existovalo v Kraslicích 59 výrobců hudebních nástrojů. K největším patřily továrny Bohland & Fuchs, Huller&Co., A.K.Hüttl, Julius Keilwerth, Karl Püchner, Adolf Rölz, Ant.Kohlert a další. V roce 1945 bylo v Kraslicích ustaveno družstvo výrobců hudebních nástrojů, a protože se tu předpokládala výroba jak dechových, tak smyčcových hudebních nástrojů, dalo si název "Amati". V roce 1948 byla veškerá výroba zestátněna a Kraslice se postupně staly střediskem výroby nástrojů dechových a bicích. V roce 1955 byla uspořádána souborná výstava celého sortimentu hudebních nástrojů. Od počátku 60. let se výstavy začaly pořádat pravidelně, aby se s kraslickými výrobky mohli seznámit domácí i zahraniční zájemci. Po roce 1990 proběhla privatizace státního podniku Amati a v říjnu roku 1993 byla založena společnost s ručením omezeným Amati - Denak (Denak = Dechové nástroje Kraslice).


Jaké nástroje se v Amati vyrábí?

Všechny nástroje jsou vyráběny z kvalitních materiálů s vysokou řemeslnou zručnosti a s využitím moderních technologií. V nabídce jsou klarinety, fagoty, saxofony, kornety, trubky, křídlovky, melafony, trombony, pozouny, lesní rohy, tuby a suzafony. Objednat si můžete i signální nástroje, jako jsou polnice, fanfárové trumpety, povelky nebo lesovky.
 

Kraslické unikáty - maxituba, kornofon a nástroje bývalých výrobců

"Maxituba", která je také zapsaná v Guinnessově knize rekordů, byla postavena v Kraslicích v továrně Bohlad & Fuchs asi již v letech 1910/1911 a byla určena pro světovou výstavu v New Yorku v r. 1913. Tuba je hratelná, musí však k tomu být dva. Jeden na "foukaní" a druhý na hraní. Bohlad & Fuchs byl do konce 2. sv. války jeden z největších výrobců dechových hudebních nástrojů v kraslickém regionu. Po válce se továrna stala součástí společnosti Amati. Tato tuba je vystavena v AMATI-Denak v Kraslicích.

Zajímavostí je například i kornofon, originální hudební nástroj, vytvořený v meziválečném období na Střední průmyslové škole hudebních nástrojů. Unikátní jsou i nástroje bývalých výrobců (např. hobojka z továrny Johann Fuchs, bassett z továrny Ignaz Kohlert nebo klarinet z továrny Ignaz Koehler - nástroje vyrobeny okolo roku 1800).
Naposledy změněno: 11. 8. 2020
Výroba foukacích harmonik v Kralicích - světový unikát

Výroba foukacích harmonik v Kralicích - světový unikát

Kraslice a sousední Klingenthal, začaly jako první na světě s hromadnou výrobou foukacích harmonik.

1.4.
15.11.
Sezona v přírodní rezervaci Soos

Sezona v přírodní rezervaci Soos

Skalná, Západočeské lázně
12.12.
13.12.
Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket

Krušnohorské vánoční trhy na hradě Loket

Loket, Západočeské lázně
5.6.
Rodinný den v Nebanicích

Rodinný den v Nebanicích

Nebanice, Západočeské lázně
15.5.
Zahájení lázeňské sezóny ve Františkových Lázních

Zahájení lázeňské sezóny ve Františkových Lázních

Františkovy Lázně, Západočeské lázně

Ubytování a restaurace

Pivovar Krušnohor Kraslice

Pivovar Krušnohor Kraslice

Kraslice, Západočeské lázně
Hotel u Špejcharu

Hotel u Špejcharu

Nový Kostel, Západočeské lázně
Hotel Ochsendorf - ubytování v Horní Blatné

Hotel Ochsendorf - ubytování v Horní Blatné

Horní Blatná, Západočeské lázně
Nocležna na hradě Vildštejn

Nocležna na hradě Vildštejn

Skalná, Západočeské lázně