Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Český ráj > Bozkov

Bozkov

Malebná podkrkonošská obec leží na severním okraji Českého ráje. Nejpřitažlivějším turistickým cílem jsou Bozkovské dolomitové jeskyně, proslulé nejenom bohatou krápníkovou výzdobou, ale také podzemními jezírky a jezery s průzračně čistou nazelenalou vodou.

Co musíte vidět v Bozkově

Historie Bozkova, vesnice nad údolími říček Kamenice a Vošmendy je spojená s těžbou železné rudy a výrobou surového železa. Objevíte tu celou řadu starodávných roubenek, dominantou obce je kostel Navštívení Panny Marie s vzácnou gotickou plastikou madony, kterou místní nazývají Královnou hor. Z kostelní věže je nádherný výhled do okolí, do Českého ráje a na panorama Krkonoš, kousek od náměstí se můžete zastavit u kaple a studánky U Matičky.
 

Už jste viděli naše největší podzemní jezero?

Bozkovské dolomitové jeskyně nejsou výjimečné jen působivou krápníkovou výzdobou. Navštívit je můžete celý rok a navíc tu najdete řadu jezírek a jezer včetně největšího z dosud objevených podzemních jezer v Česku. V okolí se takových podzemních prostor našlo víc, zejména v okolí Železného Brodu, Poniklé, Vrchlabí, Svobody nad Úpou a Rokytnice nad Jizerou, ale Bozkovské jeskyně jsou ze všech podzemních prostor největší.
 

Řeky, skály a vyhlídky

Návštěva Bozkova nemusí skončit v jeskyních, objevte i další zajímavosti v okolí, třeba údolí Vošmendy, údolí řeky Kamenice nebo Cimrmanovu nejnižší rozhlednu u Nouzova, jejíž výška bývá udávána v záporných číslech. Od soutoku KameniceJizerou můžete putovat Riegrovou stezkou až do Semil, kde je na levém břehu řeky otevřená via ferrata Vodní brána. Kolem Jizery vedou značené cesty i výš nad údolím, kde na vás čeká spousta skalních útvarů a vyhlídek, například Peretka, Kopáňka a Jiřička.

Aktivity

Bozkovské dolomitové jeskyně – jeskyně plné křemene a vody

Jeskyně tvoří dva poměrně samostatné systémy jeskynních chodeb a síní, které byly při zpřístupňování propojeny průkopy a dlouhou štolou. Jeskyně jsou v nejnižších částech trvale zaplaveny vodou vytvářející podzemní jezera – největší v Čechách.
Bozkov, Liberecký kraj

Naučná stezka Údolí Vošmendy

Přírodní rezervace Údolí Vošmendy se nachází v krasovém území s jeskyněmi, ponory, vývěry podzemních vod a s krasovými propady. Malebnou krajinou meandruje tok potoka Vošmendy, ke kterému přiléhají hodnotná luční a lesní společenstva s řadou chráněných rostlin a živočichů.
Bozkov, Liberecký kraj

Kostel Navštívení Panny Marie Bozkov

Kostel s vyhlídkovou věží a vzácnou gotickou plastikou madony nazývanou místními Královnou hor.
Bozkov, Liberecký kraj

Kaple U Matičky s pramenem Bozkov

Kaple U Matičky v Bozkově a její okolí skýtá stinný odpočinek v klidném zákoutí.
Bozkov, Liberecký kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s Clam-Gallasy na Lemberk, Grabštejn a Frýdlant

Při putování po stopách rodu Clam-Gallasů poznáme krajinu Trojzemí, tedy místo, kde se setkávají hranice Česka, Polska a Německa. Během jediného výletu navštívíme hrady a zámky Frýdlant, Grabštejn a Lemberk, a projdeme se také po jejich okolí.
S Clam-Gallasy na Lemberk, Grabštejn a Frýdlant, Na hrady a zámky

Výlet do pohádky za princem Bajajou

Úzké pěšinky mezi masivními bloky skal, kamenné lože anebo zámek, kde bydlela princezna… Projděte se s dětmi Hruboskalským skalním městem na místa, která znáte z klasické české pohádky Princ Bajaja. Cesta v princových šlépějích bude krásná v jakémkoli ročním období, avšak na podzim pohádková atmosféra skalního města obzvláště vynikne.
Hrubá Skála, Výlety pro děti

Rodinný výlet do Hamru na Jezeře

Tip Jana Hergeta na rodinný výlet, který vás zavede za objevováním skrytých pokladů Česka a aktivní dovolenou v Hamru na Jezeře.
Výlet do Hamru na Jezeře, Zamilovaná místa týmu CzechTourismu

Výšlap na Ještěd s odměnou

Na Ještěd se člověk nemusí vypravit jen v zimě! Přesvědčí vás o tom ve svých osobních tipech na výlety ředitel CzechTourism – Jan Herget.