Úvod > Výlety > Výlety za vánoční atmosférou > Za vánočním stromkem na Sychrov a za pohádkami na Staré Hrady

Za vánočním stromkem na Sychrov a za pohádkami na Staré Hrady

Užijte si speciální vánoční prohlídky na zámku Sychrov. Čeká vás zde nejedno překvapení – na Sychrově nakouknete do ložnice šlechtičen, knihovny, jídelny i pokojíku pro služebnou. Zimní prohlídky hradu a zámku Staré Hrady pak vás a vaše děti přenese rovnou do pohádkového světa čaroděje Archibalda i bájných draků.

Poznejte panský život na Sychrově

SychrovNovogotický zámek Sychrov sloužil jako rezidence francouzského rodu Rohanů. Reprezentativní zámek navštívila řada významných osobností, například císař František Josef I., arcivévodkyně Marie Terezie nebo korunní princ Rudolf. Sedmkrát zde také pobýval český hudební skladatel Antonín Dvořák. V zámku můžete obdivovat historický nábytek, kazetové stropy a dřevěné obložení nebo sbírky skla a porcelánu. Každý rok se zde v čase vánočním konají Vánoční prohlídky. Přijít na ně můžete od 27. prosince do 1. ledna, vždy mezi 10. a 14. hodinou. Uvidíte vánočně vyzdobené interiéry zámku – stromečky, ručně foukané a malované ozdoby, dobové dárky i vůně cukroví. Prohlídky probíhají bez průvodce – máte tak jedinečnou příležitost projít si zámek s celou rodinou či přáteli vlastním tempem.
 
sychrov koule na stromečkuNa prohlídkové trase nakouknete do ložnice šlechtičen, knihovny, jídelny i pokojíku pro služebnou. Do celého zámku je bezbariérový přístup. Novogotický zámek Sychrov určitě poznáte z pohádky Zlatovláska či Nesmrtelná teta. Zámecké pokoje jsou zařízeny původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky; většina místností také vyniká bohatou řezbářskou výzdobou. Zámek Sychrov jako jediný v České republice má klasické královské apartmá, které bylo připraveno pro nejvýznamnější hosty. Sychrov můžete navštívit celoročně, včetně pondělí od 10 do 14 hodin. Zavřeno zde mají pouze mezi 24. a 26. prosincem.
 

Do pohádky na hrad a zámek Staré Hrady

Obří smaragdoví draciHrad a zámek Staré Hrady leží v Českém ráji, jižně od Jičína hned vedle městečka Libáň. Užijete si tu pět pohádkových prohlídkových okruhů, kde pohádkové bytosti vystupují v rolích průvodců. Výlet do pohádek čaroděje Archibalda I. bude bavit děti i dospělé. Především však děti zaujmou pohádkové bytosti, které se na hradě a zámku usadily – draci, dráčkové, dračí princové a rytíři, víly a skřítkové. Nakonec vás přijme v Dračí královské komnatě na osobní audienci i samotný dračí král Rozumbraďák XVI. V hradních prostorách zahlédnete milého obyvatele Starých Hradů – netopýra vrápence malého, jehož je hrad evropsky významnou lokalitou soustavy Natura 2000. V gotických zdech se také zjevují i tajemní templáři, kterým údajně původní tvrz Stará kdysi patřila.