Úvod > Aktuality > Zakladatelka Musea Kampa Meda Mládková slaví 100. narozeniny
Kultura

Zakladatelka Musea Kampa Meda Mládková slaví 100. narozeniny

  • Vydáno2. června 2019
Letní měsíce v Praze ožijí příběhem Medy Mládkové, historičky, sběratelky umění a zakladatelky Musea Kampa. Přijďte se podívat přímo do muzea, projděte se po Kampě a vydejte se po stopách propagátorky moderního umění a životního stylu, která tento rok oslaví sté narozeniny.
Jedním z klenotů na nábřeží Vltavy Praze je bílá budova Sovových mlýnů na Kampě. Je vidět z mnoha míst: z Karlova mostu, mostu Legií i ze Střeleckého ostrova. Při rekonstrukci na začátku třetího tisíciletí se Sovovy mlýny proměnily v galerii moderního umění, známou jako Museum Kampa. Právě tady na letní scéně bude mít v pondělí 24. června premiéru divadelní představení Meda s Tatianou Vilhelmovou v hlavní roli.

Hra vznikla na základě knihy Ondřeje Kundry Můj úžasný život a je průřezem života Medy Mládkové od 14 let až do letošního roku. Všechny reprízy se odehrají během léta, derniéra pak je naplánována na den 100. narozenin Medy Mládkové, na 8. září.
 

Museum Kampa: výstava, nová expozice a filmy

Divadelní hrou oslavy vlastně začínají: Museum KampaNadace Jana a Medy Mládkových připravuje řadu dalších akcí, tematických programů, besed a komponovaných večerů. Ty z velké části tvoří doprovodný program výstavy MEDA Ambasadorka umění, která začne 24. června a potrvá až do konce září. Velká propagátorka moderního umění během svého života v USA společně s Janem Mládkem vytvořila jednu z nejvýznamnějších sbírek středoevropského umění. Poznáte život českých mecenášů v Americe i dům Mládkových ve Washingtonu. Místo, kde se setkávali umělci, intelektuálové a četné osobnosti se stalo neformálním salonem svobodného Československa za železnou oponou a předchůdcem dnešního Musea Kampa. V září navíc nová stálá expozice oživí příběh, který světu odhalil geniální díla Františka Kupky. Zakončení výstavy MEDA Ambasadorka umění budou provázet filmy ze soukromého života manželů Mládkových.

Museu Kampa myslí i na menší návštěvníky: kolem oslav se budou točit jak dva týdny letního příměstského tábora Léto pro děti, tak speciální bojovka. Odehraje se na začátku září a provede vás mezi všemi třemi domy Nadace Jana a Medy Mládkových, tedy od Musea Kampa přes Werichovu vilu až po Museum skla, které sídlí v barokním letohrádku Portheimka na Smíchově.
 

Skleněný šperk pro Medu

Jedním z doprovodných programů k oslavám stých narozenin Medy Mládkové je soutěž o šperk Musea skla Portheimka, určená pro všechny umělce pracující se sklem. Paní Meda jako milovnice umění šperky ráda nosí, a nejde jen o kousky z drahých kamenů a kovů. V Portheimce se proto rozhodli dát prostor sklu coby neobvyklému šperkařskému materiálu.

Dokážete navrhnout a vyrobit náušnice, náhrdelník, náramek, brož, manžetové knoflíčky, sponu do kravaty a další kouzelné skleněné předměty? Kreativitě se meze nekladou a ještě je čas se zapojit; přesné zadání najdete na webu Musea Portheimka, soutěž se uzavře až v polovině června. Slavnostní vyhlášení vítězných šperků se odehraje k příležitosti 1. výročí otevření Musea skla Portheimka koncem června: ve čtvrtek 27. června se v Portheimce koná otevřený tvůrčí ateliér pro děti i dospělé, v pátek 28. června pak najdete jména vítězných návrhů na webu a Facebooku. Tři nejlepší šperky odkoupí Portheimka do svých sbírek, kolekci nejlepších prací si prohlédnete na podzimní výstavě. Se slavnostním zahájením prodeje vítězných šperků se počítá v den stých narozenin paní Medy Mládkové, tedy v neděli 8. září. Akci budou provázet prohlídky a workshopy, zaměřené na výrobu šperků, korálkování a další aktivity.
 
Víte, že…?
  • Nejstarší zmínka o Sovových mlýnech na Kampě pochází z roku 1393. Vznikly ale mnohem dříve, patrně už během 10. století. Mlýny založil klášter benediktinek u sv. Jiří, jméno ale areál má podle konšela Václava Sovy z Liboslavi, který tu po roce 1478 zřídil dům a hamr. Dnešní Museum Kampa sice budovu proměnilo v místo s řadou moderních skleněných prvků, spolupracující s nejvýznamnějšími světovými institucemi, ale něco přesto připomíná staré časy: novogotická fasáda architekta Josefa Schulze z konce 19. století.
  • Léto ve Werichově vile se ponese v rytmu hudby a tance. V pátek 7. června chystá Spolek Kašpar Rozmarný večer, představení plné písní a scének z Rozmarného léta Vladislava Vančury, a ve čtvrtek 20. června oslavy v rytmu swingu připomenou slavnostní otevření vily pro veřejnost před dvěma lety.
  • Museum Kampa a Museum skla Portheimka také každý měsíc představují některý kousek ze sbírek Jana a Medy Mládkových. Vidět ho můžete na výstavách, případně na čestném místě ve stálé expozici. Přijít můžete i na tvořivou výtvarnou dílnu, inspirovanou vybraným dílem.
  • V září také Museum Kampa otevře nové ateliéry, kam se přesunou vzdělávací programy pro školy. Nový animační program pomůže dětem vysvětlit, proč je důležitá péče o kulturu a umění. Příkladem bude právě Meda Mládková, která za totality podporovala české umělce a po roce 1989 věnovala svou sbírku Praze.
Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Museum Kampa – objevte sbírky umění 20. století

Prohlídka Musea Kampa, možná i s odborným výkladem, vás zavede do tajů světa moderního umění. Museum Kampa, Nadace Jana a Medy Mládkových, pečuje o rozsáhlé sbírky dvou ikon v dějinách umění 20. století, Františka Kupky a Otto Gutfreunda, a o Sbírku středoevropského moderního umění.

Praha – Malá Strana

Praha – Malá Strana

Jedna z nejstarších a nejhezčích částí Prahy se rozkládá mezi Vltavou a Pražským hradem. Ve spleti romantických dlážděných ulic se spoustou malebných domů, paláců a kostelů čeká celá řada dalších atraktivních míst, namátkou ostrov Kampa, barokní chrám sv. Mikuláše nebo barokní palácové zahrady.

Fronta tučňáků na Kampě

Fronta tučňáků na Kampě

Věděli jste, že v Praze na Kampě potkáte tučňáky? Jsou žlutí, je jich čtyřiatřicet a v noci svítí.

Letohrádek Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera

Letohrádek Portheimka na pražském Smíchově – letní sídlo K.I. Dientzenhofera

Letohrádek Portheimka postavil v roce 1728 Kilián Ignác Dientzenhofer pro svoji rodinu jako letní sídlo. V současnosti je v letohrádku otevřena Galerie Porthemika.

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Werichovka – Werichova vila na Kampě

Muzeum Kampa ve vile otevřelo muzeum věnované Osvobozenému divadlu a jeho čelním představitelům, tedy Jiřímu Voskovcovi a Janu Werichovi. Prostor však dostali i další někdejší obyvatelé historické budovy – jazykovědec Josef Dobrovský nebo básník Vladimír Holan.

Sochy bronzových miminek na Kampě

Sochy bronzových miminek na Kampě

Tři bronzová miminka od Davida Černého jsou umístěna na Kampě v parku vedle Musea Kampa.

Kampa – romantika v centru Prahy

Kampa – romantika v centru Prahy

Malý romantický ostrov Kampa na řece Vltavě v Praze nabízí prohlídku místa s malebnými domky a dávnou historií. Nepravý ostrov je od Malé Strany oddělen uměle vytvořenou mlýnskou strouhou zvanou Čertovka. Skupina domů, mezi nimiž Čertovka protéká, je označovaná jako Pražské Benátky.

Další aktuality

Malá příručka pro pražské kavárenské povaleče, milovníky kávy i vášnivé turisty

Milujete kavárny, máte své oblíbené podniky a nebráníte se ani novinkám? Máme pro vás pár tipů – a nutno dodat, že tipů osvědčených a zajímavých. Bude vám tu dobře v deštivém počasí i ve slunečných dnech a vaše chuťové buňky nadchne vynikající a voňavá káva doplněná třeba o domácí zákusky či slané dobroty.
Praha | Gurmánská turistika

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (13.4. – 14.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Moravský ples v Praze, Zahájení turistické sezony v Příbrami, UmTrh na Palachově náměstí, Celodenní vystavení souprav metra v Depu Kačerov, Klášter Sázava – speciální prohlídka kláštera a jeho okolí pro malé i velké. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Užijte si pohyblivý svátek hanami a piknik pod rozkvetlými sakurami

Dříve byly oslavy příchodu jara a rozkvetlých sakur doménou japonské šlechty. Dnes si hanami, pozorování krásy rozkvetlých květů, můžete užít i v Praze. Závan Japonska zažijete 20. dubna v překrásném Clam-Gallasově paláci a 27. dubna v parku Hanspaulka. Nechte se okouzlit rozkvetlými stromy i japonskou gastronomií a kulturou.
Praha | Příroda

Televizní věž, Švejk, Kafka a Nobelova cena: poznejte žižkovská zákoutí

Jak dobře znáte Žižkov, jednu z nejznámějších pražských čtvrtí? Víte, že se můžete projít po starém popravišti, že z několika míst se otevírají fantastické výhledy na centrum města a že Žižkov má dodnes bohémské srdce? Například jedna stará tančírna se stala domovem divadla Járy Cimrmana.
Praha | Památky

Renovovaný hlavní dalekohled se vrací na Štefánikovu hvězdárnu

Ve středu 10. dubna 2024 bude od 10 hodin za pomoci těžké techniky instalován zpět do kopule největší dalekohled Štefánikovy hvězdárny. Tento jedinečný přístroj vážící 5,5 tuny prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací. Pro veřejná pozorování bude dalekohled k dispozici v květnu, kdy se zároveň návštěvníci hvězdárny budou moci podrobně seznámit s jeho historií v rámci připravované výstavy „Návrat krále“.
Praha | Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!
Praha | Kultura

Máme pro vás tipy na výlet, kde se v Praze nebudete nudit

Rádi byste vyrazili na výlet v Praze? Nevíte kam na výlet s dětmi v Praze nebo se jen chcete podívat, co se kde děje? Zkuste se s námi vydat za zábavou, poznáváním i sportem! Podívejte se na naši nabídku – můžete si vybrat pražskou zoo, technické unikáty a letadla, výpravu za mašinkami či Legem, dinosaury anebo bobovou dráhu na Proseku či Sportovní areál Gutovka a mnoho dalšího.
Praha | Zážitky